Pandispanya nasıl yapılır sorusu pasta hayranları tarafından oldukça merak edilen sorular arasında yer alıyor. Pastanelerde satılan enfes lezzette pastalar hazırlamak istiyorsanız ilk olarak pandispanyanın nasıl yapıldığını öğrenmeniz gerekir. Pandispanya hamuru yaparken belli başlı püf noktalarına dikkat etmek gerekir. 

 

 

 Aksi takdirde hamurunuz söner ve bisküvi gibi olur. Eğer pandispanya hamurunuzun yumuşacık ve ağızda dağılan bir pandispanya elde etmek istiyorsanız birazdan vereceğimiz talimatlara harfiyen uymanız gerekir. 

Pandispanya için malzemeler: 

- 5 yumurta( mutlaka oda sıcaklığında olmalı)
- 1.5 su bardağı toz seker
- 1 su bardağı un
- Yarım su bardağı nişasta
- 1 paket vanilya
- 1 paket kabartma tozu
- 1 cay bardağı sıcak su

Pandispanya nasıl yapılır?

1- Yumurtaların sârisi beyazı ayrılır. Sekerim yarısı sarılarla krema kıvamına gelene kadar çırpılır. Ardından içine un, nişasta, vanilya, kabartma tozu, sıcak su eklenerek çırpılır.

 2- Sekerin kalan yarısı yumurta aklarına eklenerek uzun sure katılaşıp bembeyaz olana kadar çırpılır. Yumurta beyazları 2-3 kerede diğer karışıma eklenir( tek seferde eklemeyin) spatula yardımıyla ayni yöne doğru videodaki gibi karıştırılır. 

3- Asla çırpmayın, yumurta beyazlarının sönmemesi gerekiyor. Kalıba aktarılıp 180 derece önceden ısınmış fırında kapağı hiç açılmadan pişirilir.(kalıbın kenarlarını yağlamıyoruz, altına yağlı kağıdı yerleştirip videodaki gibi sekil verirseniz kenarlardan kaçmayacaktır) 

4-  50 dk fırında pişirin. Kürdanla kontrol edilip fırından alın. Izgaranın üstüne ters şekilde konarak soğuması beklenir.

5- Soğuduktan sonra bıçak yardımıyla çıkarılır. 1 gün bekletirseniz daha kolay kesip sekil verebilirsiniz. Ayrıca streç filme sarıp dondurabilirsiniz. Yâda buzdolabında birkaç gün saklayabilirsiniz.

Pandispanya püf noktaları nelerdir?

Pandispanya hamuru hazırlarken bir takım püf noktalarına dikkat etmek gerekir. Size vereceğimiz malzemelerin ölçülerine uyduğunuzda ve püf noktalarına dikkat ettiğinizde pandispanya hamurunuz tam istediğiniz kıvamda olacaktır.

1- Tüm malzemelerin oda sıcaklığında olmasına dikkat etmeniz gerekir.
2- Yumurta ve şeker iyice çırpılmalıdır.
3- Yumurta ve şekeri çırparken beyaz açık sarı renk olana kadar çırpmanız gerekmektedir.