Para tasarrufu yapmak için 7 kolay yol

Şu zamanlarda para biriktirmeye, hatta daha az para harcayarak geçinebilmeye hangimizin ihtiyacı yok ki? Gözünüze ufak görünen ama aslında hatrı sayılır miktarda tasarruf etmenize yarayacak yöntemler var. Korkmayın, kimse sizi cimrilikle suçlamayacak.
 

Para tasarrufu yapmak için 7 kolay yol

1- Priz tercihi

1- Priz tercihi

Çoklu prizler hiç kullanılmasa bile az miktarda elektrik tüketir. Fakat prizlere takılı bir şeyler unutuyorsanız, sizin için en doğru tercih açma kapatma tuşu olan prizler.

Araştırmalar, doğru kullanılan prizlerin yüzde 5 ila 10 arasında tasarruf sağladığını gösteriyor.

2- Kütüphane kartı

2- Kütüphane kartı

Bu tasarruf yöntemi, kitap okumayı sevenler için. Okuduğunuz kitapları biriktirme ve kendi kütüphanenizi oluşturma merakınız yoksa kütüphanelere üye olmanız en doğrusu. Kitaplar artık pahalı ve devamlı kitap almak bütçenizi sarsabilir. Bir kere okuyacağınız kitaba para vermek yerine, ödünç almak daha tasarruflu bir yöntem.

3- Ampul tercihi

3- Ampul tercihi

Enerji tasarrufu için led ampul kullanmak en doğrusu. Evinizdeki tüm ampulleri led ampullerle değiştirebilirsiniz. Florasan veya rustik ampuller daha çok elektrik tüketiyor. Led ampuller ise satın alırken nispeten daha pahalı olmasına rağmen, uzun vadede daha tasarruflu.

4- Su şişenizi yanınızda taşıyın

4- Su şişenizi yanınızda taşıyın

Dışarıda 50 kuruş ve 1 lira arasında değişen su fiyatları ucuz gibi görünse ve cebinizdeki bozuklarla aldığınız için gözünüze batmasa da aslında gereksiz bir harcama. Cam bir su şişesi ya da suluk alıp evde doldurarak yanınızda taşırsanız hem sağlıklı hem de ücretsiz su içmiş olursunuz. Arttırdığınız bozuk paralar ise bir sonraki yöntemimizin konusu.

5- Kumbara

5- Kumbara

Evet işte o klişe öneri: Kumbara! Klişe falan ama gerçek anlamda bir tasarruf ve birikim canavarı. Sırf cebinizde ağırlık yaptığı için gerekli gereksiz her şeyi aldığınız o bozuk paraları üşenmeyin ve kumbaraya atın. Kısa sürede ne kadar fazla birikim yaptığınza inanamayacaksınız.

6- Kahve makinesi

6- Kahve makinesi

Kahvesiz yapamayanlardansanız dışarıda bir kahveye 10-15 lira vermek masraflı bir yol. Uygun bir kahve makinesi satın alarak uzun vadede tasarruf edebilirsiniz. Alacağınız bir kutu toz kahve ve kahve makinesinin maliyeti, devamlı dışardan kahve içmenize oranla çok daha az.

7- Bez peçete

7- Bez peçete

Kağıt peçete artık eskisi kadar ucuz değil. Evin olmazsa olmazlarından olan ve temizliğin her aşamasında kullanılan kağıt peçeteler yerine yıkayıp yıkayıp kullanabileceğiniz bezleri tercih edin. Hem daha ucuz, hem daha hijyenik, hem de çevreye daha yararlı bir tercih olur.


 

 

Bu makaleye ifade bırak