Dünya
16.01.2013 - 09:48 | Son Güncelleme: 16.01.2013-9:53

Paraları alıp kaçtı!

Avusturya’nın başkenti Viyana’da bir dolandırıcı, aynı aracı 15 kişiye satarak elde ettiği paralarla ortadan kayboldu.

Sitene Ekle

İHA

Yalandan sebeplerle acil paraya ihtiyacı olduğunu söyleyen Viyanalı gurbetçi Kemal Hilmi Çakır, kendisine ait Audi marka arabayı düşük fiyattan satışa çıkarttı. Piyasa değerinin altında bir fiyattan araba sahibi olmak isteyen pek çok kişi de Çakır’ın arabasına talip oldu ancak bilmedikleri bir şey vardı; araç kendilerinden önce pek çok kişiye satılmıştı.

Hazırladığı sahte ruhsat belgeleriyle müşterilerini kandıran Çakır, onlardan düzenli aralıklarla kapora ücretleri aldı.

Bu işlemi tam 15 kişiyle gerçekleştiren dolandırıcı, on binlerce Avro'yu alıp kayıplara karıştı.Araç Blitz’de yeni sahibinin kim olacağı tartışmalı biçimde bekletiliyor. Olayın mağdurları yaşananları Avusturya polisine bildirdi. Polisin yaptığı araştırma ve incelemeler sonunda dolandırıcının İstanbul’da olduğu ortaya çıktı.

Kemal Hilmi Çakır’ın Viyana’da çalıştığı oto tamir servisi işletmesinin sahibi Hızır Şimşek, “Firmamıza Kemal Hilmi Çakır isimli bir genç İstanbul’da bu işte çalıştığını ve oto tamir bakım işlerinden iyi anladığını söyledi, ben de işe aldım. 11 gün yanımda çalıştı ve bana çok büyük bir zarara sebep oldu. Burada müşterilerimden para çaldı, telefon çaldı, müşterinin arabasını çaldı götürdü sattı. Kendi arabasını tam 15 kişiye sattı. İlk önce bana sattı. Benden sonra gitti, 15 kişiye daha sattı. Herkesten para almış. Sattığı kişiler buraya gelip Kemal Hilmi Çakır’ı soruyorlar ve şuanda aranıyor” dedi.

Viyana’da yaşayan gurbetçi İbrahim Yüksel dolandırılış hikayesini şöyle anlattı: “Burada bir Audi araba gördüm ve bu arabayı almak istedim. Bu araba yüzünden başıma örülen çorabın haddi hesabı yok. Araba benden önce dört-beş kişiye bana verdiği fiyattan daha yüksek meblağlara satılmış. Yurt dışında yaşayan Türkler olarak biz birbirimize güveniyoruz. Paranın yarısını veririz diğer yarısını kağıtlarını aldığımız zaman öderiz. Yani bu böyle devam ediyor. Bu iş yerini tanıdığım ve burada çalıştığım için de güvendim ancak yanıldım, büyük hata yaptım. Ben parasının tamamını verdim. Dolandırıldığımı anladığım zaman paramı alamadım. Bu beyefendi de bizi dolandırdıktan sonra aynı miktarlarda 15-20 kişiyi de dolandırıp aldığı paralarla İstanbul’a gitti. Şimdi bizim paralarımızla orada hayatını sürdürüyor. Benim kamuoyundan tek ricam bu tip insanları deşifre etmeleri.” Oto tamir firmasında mühendis olarak çalışan Martin Hierl de, “Bu firmada 2011 yılından beri çalışıyorum. Kemal Hilmi Çakır bizi firma olarak zarara uğrattı. Firmadan para ve malzeme çaldı. Müşterilerin arabalarını çaldı sattı” dedi.

 


Forex’i Ücretsiz Öğrenin! 100.000$ Sanal Parayla Kendinizi Deneyin!

Etiketler: haber, haberler,
Yorum Yazın
Gönder
Bilgi YarışmasıTürk alfabesinde P harfinden sonra hangi harf gelir?
Aradığınız
Evi Hemen
Bulun!
araDetaylı Ara
Laleleriyle ünlü ülke hangisidir?
©Copyright 2013 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.