Gündem
13.06.2013 - 10:20 | Son Güncelleme: 13.06.2013-10:25

Pardon sen çürükmüşsün

Ankaraer S.Ç., askerliğinin 13,5 ayını tamamlayana kadar üç kez sağlık kontrolünden geçti; hiçbir sıkıntı yoktu. ‘Tezkere bırakıp’ uzman erbaş olmak isteyince terhisine 1,5 ay kala “çürüğe” ayrıldı

Sitene Ekle

Ankaralı S.Ç., 13,5 ay süren askerlik hayatından eşine az rastlanır bir “anıyla” döndü… 20 yaşındaki S.Ç., 22 Şubat 2012’de başladığı acemiliğini Tokat’ta tamamladıktan sonra Iğdır’a gönderildi. Bu süre içinde askerlik şubesi, Tokat ve Iğdır’da birer kez sağlık kontrolünden geçirildi. Bu üç muayenede de “askerlik yapmasına engel bir sorun”a rastlanmadı.

GATA’DA ŞOK
Sivil hayatta pazarcılık yapan S.Ç., 15 aylık vatani görevinin bitimine birkaç ay kala “teskere bırakmaya” karar verdi. Orduda uzman erbaş olarak kalabilmek için 6 Ocak 2013’te başvuru yaptığında ise hayatının şokunu yaşadı.
S.Ç., sağlık kontrolü için bu kez Ankara’daki Etimesgut Asker Hastanesi’ne sevk edildi. Hastane, muayenede S.Ç.’nin sağ böbreğinin küçük olduğunu fark etti. İkinci muayene için GATA’ya sevk etti.
GATA’nın üroloji kliniği, S.Ç. için “Sağ böbrek boyutları sola oranla hafif küçüktür” raporu düzenledi. Hastanenin Sağlık Kurulu da genç adam için “Barışta askerliğe elverişli değildir. Seferde görev yapar” raporu verdi. Ve S.Ç., bu rapor uyarınca askerliğinin bitmesine yaklaşık 1,5 ay kala, 5 Nisan 2013’te çürüğe ayrıldı.

14 AYLIK İHMAL
S.Ç., avukatı Bilal Kolbüken aracılığıyla Milli Savunma Bakanlığı’na başvurarak 25 bin lira maddi ve 25 bin lira manevi olmak üzere toplam 50 bin lira tazminat talep etti. Avukat Kolbüken, asker adaylarının sağlık taramalarının yüzeysel yapıldığını belirttiği dilekçesinde tazminat talebini şöyle gerekçelendirdi: Askere alınmadan önce mevcut sağlık sorunu nedeniyle askerlik yapmaması gereken müvekkil, muayenelerdeki ihmaller sonucu ve tıp etiğine uymayacak yüzeysel incelemeler nedeniyle yaklaşık 14 ay askerlik yapmak zorunda kalmış… İhmal nedeniyle tedavisi gerçekleştirilememiş… Yine elverişli olmadığı halde askerlik yaptırılarak haksız yere çalışma hayatından, ailesinden, sevdiklerinden, en önemlisi de özgürlüğünden yaklaşık 14 ay boyunca mahrum bırakılmıştır.

DAVA AÇACAK
Bakanlığın, tazminat talebini geri çevirmesine kesin gözüyle bakılıyor.
Talep reddedilirse S.Ç. bu kez tazminat talebiyle Askeri Yüksek İdare Mahkemesi’ne başvuracak.
Bütün bunlar birlikte değerlendirildiğinde müvekkilimin haksızlığa uğradığı ve tazminat ödenmesi gerektiği açıktır.

Kaynak: Akşam


Hayalindeki tatil için Butik Oteller’de yerin hazır!


Etiketler: Ankara, er S.Ç., askerlik
Aradığınız
Evi Hemen
Bulun!
araDetaylı Ara
En Çok Konuşulan Haberler
    ©Copyright 2018 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.