09.02.2018 01:30 | Son Güncelleme:
ŞEBNEM HOŞGÖR Ankara 

Partilere ittifak için üç seçenek

Ak Parti ve MHP’nin gerçekleştireceği resmi seçim ittifakını mümkün kılacak yasal düzenleme kapsamında, tek tip bir ittifak modeli yerine, partilere farklı ittifak modelleriyle seçime girme imkanı tanınmasının düşünüldüğü öğrenildi. Liderlerin onay vermesi halinde hayata geçirilecek bu düzenleme ile partilere ‘ayrı logo ayrı liste’, ‘ayrı logo ortak liste’ ve ‘aynı logo ortak liste’ seçenekleri sunulacak.

Ak Parti ve MHP’nin yer aldığı Milli Mutabakat Komisyonu, önceki gün 6. toplantısını gerçekleştirdi. Edinilen bilgiye göre komisyon, seçim ittifakı ile yerel seçimlere yönelik düzenlemelerin yer alacağı belirtilen ilk uyum paketi ile ilgili çalışmalarını tamamlama noktasına geldi. Ancak pusulada ittifakın adının yer alıp almaması ve pusulada ayrı bir ittifak bölümü açılması konusunda komisyonda tam bir uzlaşma sağlanamadı. 

Alternatif model

Komisyonun resmi seçim ittifakı düzenlemesi konusunda ise alternatifli bir model üzerinde durduğu öne sürüldü. 
İttifak konusunda partileri, “tek tipe” mahkum kılmamak, sık sık yasa değişikliğine ihtiyaç duyulmasını önlemek ve konjoktürel gelişmelere bağlı olarak partilerin kendi lehlerine en uygun ittifak modelini tercih edebilmelerine imkan tanımak düşüncesiyle, yapılacak düzenlemenin farklı ittifak modellerini kapsaması öngörüldü. Bu çerçevede partilere ittifak için üç model seçeneği sunulacak. 

İlk seçenek, her partinin kendi kimliği ve kendi aday listesiyle seçime gilmesi modeli. İkinci ittifak modeli ise her partinin kendi logosu altında, ancak ittifak partilerinin ortak aday listesi ile seçime girmesini öngörüyor. Düzenlemede 3. ittifak modeli seçeneği olarak ise şu anda gayrı resmi ittifak için kullanılan yöntem resmileştirilerek yer alacak. Buna göre de ittifak yapacak partiler tek logo altında tek ortak liste ile seçime girecek. Bu seçenek için oy pusulasında ittifakta yer alan partilere tek sütun ayrılması, ancak bu bölümde ittifak yapan partilerin isimlerinin yazılması formülü de değerlendiriliyor. 

Partilerin kurmayları, liderlerin yapacağı değerlendirmeye bağlı olarak farklı formüllerin de son dakikada gündeme gelebileceğine işaret ettiler. 

Bu habere ifade bırak
  • 1Mutluyum
  • 1Şaşkınım
  • 1Kararsızım
  • 1Kızgınım
  • 1Üzgünüm
Toplam Oy5
EtiketlerAk Parti