Partizanlıların hakeme kar topu atma nedeni, protesto mu can sıkıntısı mı?

Sırbistan Ligi'nde Partizan ve Macva Sabac'ın yoğun kar yağışı altında oynadığı maça Partizan taraftarı damga vurdu. Partizanlılar, maçın yan hakemine kar olup yağdı. Sebebi her ne kadar protesto olarak görünse de, detaylara bakınca öyle olmadığını anlıyoruz. Hakemi baskı altına almak böyle bir şey mi acaba?

Partizanlıların hakeme kar topu atma nedeni, protesto mu can sıkıntısı mı?

Playstation'da bile oynanmaz

Maçın tatil edilmemiş olması şaşırtıcı. Evet, bazen saha karlıyken de futbol oynanabilir ama en azından futbolcuların koşabildiği, karın hala lapa lapa yağıp zemini kapatmadığı durumlarda...

Partizan maçındaysa saha ne kadar temizlenirse temizlensin kar zaten çok şiddetli yağdığı için değil futbol oynamak, boş boş koşmak bile çok zor.

 

Açıkçası Playstation'da ya da bilgisayarda bile böyle bir hava ve zemin denk gelse, ben direkt oyunu tatil eder başka zaman oynarım. En azından bir reset atarım.

Taraftar eğlenmek için orada

Taraftar eğlenmek için orada

Öncelikle maça gelen az sayıda Partizan taraftarını tebrik etmek lazım. Bu havada bile takımlarını yalnız bırakmayacak kadar tutkulular. Sırbistan'da çok üst düzey bir futbol oynanmıyor olmasına rağmen Partizan ve Kızılyıldız'ın taraftar grupları, methini tüm dünyaya duyurmuş, ateşli taraftarlar.


 

Fakat ne kadar ateşli olursa olsun maça gelen taraftar futbol izlemek ve eğlenmek istiyor. Sahada top oynamaya müsait bir ortam olmayınca ve haliyle adamakıllı top oynanamayınca da taraftarlar başka şekilde eğlenmeye çalışılıyor.

Protesto bahane

Protesto bahane

Partizan taraftarının yan hakemi kar topu yağmuruna tutmasının nedeni, kaldırdığı bayraklardan memnun olmamaları olarak görünebilir.

Tabii ki bu tamamen bahane. Asıl olay maçın aşırı sıkıcı, pozisyonsuz, golsüz geçmesi ve taraftarın enerjisini boşaltamaması.
 

​Görüntülerde gördüğümüz üzere taraftarlar kar topları ellerinde, "bir şey olsa da atsak" diye hazır bekliyorlar. 

Ayrıca maçın 0-0 biteceğinin neredeyse kesin olması ve karşılaşma boyunca doğru düzgün top bile sürülememesi de bir diğer kanıt.

Yani yan hakem ne karar verirse versin, o kar topları ortaya çıkacakmış. Hakemin gözüne lazer tutmakla ya da yaz sıcaklarında hakeme aynayla güneş ışını yansıtmakla aynı mantık. Maksat, sahadaki birine deyim yerindeyse eşek şakası yaparak eğlenmek.

Yan hakemliğin bilinmeyen zorlukları

Yan hakemliğin bilinmeyen zorlukları

Futbolda tribünle en çok etkileşime girenler yan hakemler ve dördüncü hakemler, hem de istekleri dışında. Arkanızdan onlarca, yüzlerce kişinin devamlı bir şeyler söylediğini düşünün. Ve bu söylenenler zaman zaman ağır küfürler, sinir bozucu sözler olabilir. Konsantrasyonu sağlamak gerçekten çok zor.

 

Tüm bunların üzerine bir de muzip ve belalı Partizanlıların yaptığı kar topu atmak gibi taraftar için eğlenceli, hakem için sinir bozucu hareketler, hakemlerin korkulu rüyası.

turcel.orman@milliyet.com.tr
 

Bu makaleye ifade bırak