Dünya

16.03.2011 - 02:56 | Son Güncelleme: 16.03.2011-2:56

Pasifik’te radyasyon paniği

Sadece Japonya’yı değil, Fukuşima nükleer tesisinde başlayan radyasyon sızıntısı ABD ve Kanada’yı da korkutuyor. Tokyo’da dün normalin 40 katına çıkan radyasyonun rüzgârlarla 7 gün içinde ABD ve Kanada’ya ulaşması bekleniyor

Sitene Ekle

DIŞ HABERLER

Japonya’da cuma günü meydana gelen 9.0 şiddetindeki depremin ardından, ülkenin kuzeydoğusundaki Fukuşima Daiçi nükleer tesisinden başlayan radyasyon sızıntısı, başkent Tokyo ve Pasifik Okyanusu’nun öte yakasındaki Kaliforniya’da da gergin bir bekleyişe yol açtı.
Fukuşima tesislerinde dün yaşanan üçüncü patlama ve yangının ardından, 250 kilometre uzaktaki Tokyo’da radyasyon seviyesi normalin 23 ila 40 katına çıktı. Pasifik Okyanusu’nda doğal rüzgârlar eserse, radyasyonun 7 gün içinde Amerika’ya ulaşabilecek olması da ABD’nin batı kıyılarında paniğe yol açtı. Tokyo’da dün sabah yapılan ölçümlerde, normalin 40 katına denk gelen 0.809 mikrosievert radyasyon bulundu. Bu seviye daha sonra düşerken, yetkililer bu artışın başkent ve çevresinde yaşayan 39 milyon kişiyi etkilemeyecek kadar düşük olduğunu savundu. Tokyo çevresindeki normal seviye 0.035-0.036 mikrosievert.
Ancak Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu’na danışmanlık yapan Avusturya meteoroloji şirketi ZAMG’den Gerhard Wotawa, Reuters’a dün öğle saatlerinde hava durumuyla ilgili şu bilgiyi verdi: “Bulut önümüzdeki 15-20 saat içinde Tokyo yönünde hareket edecek. Sonra Pasifik’e doğru gidecek”. Bu bilgiye göre Kanada ve ABD bir radyasyon bulutuna maruz kalan ilk ülkeler olacak. Japonya’ya 8 bin kilometre uzaklıkta bulunan Kaliforniya’da halka şimdiden klimaları dışarıdan hava almayacak şekilde kullanmaları tavsiye edildi. Rüzgarın normal seyrini izlemesi halinde, radyoaktif bulutların Honolulu’ya 8, Seattle’a 10, Los Angeles’a da 11 gün içinde ulaşması bekleniyor.

İyot hapına hücum
Bazı uzmanlar ABD’nin tehlike altında olduğuna katılmasa da, Amerikan Nükleer Düzenleme Komisyonu (NRC), Hawaii’nin bile bir miktar risk altında olduğunu açıkladı. NRC sözcüsü David MacIntyre, “Bir miktar radyasyonun ABD’ye doğru geliyor olması muhtemel. Fakat bunun özellikle zararlı olacağını sanmıyoruz” dedi. Kaliforniya Kamu Sağlığı Departmanı da bir nükleer facia durumunda kullanılmak üzere San Diego’da radyasyona karşı etkili olan iyot haplarının depolandığını hatırlattı. Kanada’da  ise insanların iyot hapı için hastanelere akın ettiği belirtildi.
 Rusya’nın uzak doğu kesiminde, Fukuşima’da yaşanan sızıntıya bağlı olarak radyasyon seviyesinde artış olduğu da bildirildi. Yetkililer, tesislerin 800 kilometre kuzeybatısında bulunan Vladivostok’ta, radyasyon seviyesinin, altı saat içinde saatte bir mikroröntgen arttığını belirtti.

 

 

3. patlamada kâbus büyüdü
Fukuşima nükleer tesislerinde, dün üçüncü bir patlama ve yangın yaşanmasıyla atmosfere ilk kez insan sağlığını doğrudan etkileyen miktarda radyasyon yayıldı. Hükümet sözcüsü Yukia Edano gün içinde Fukuşima’daki radyasyon seviyesinin kansere yol açabilecek seviyenin dört katına tekabül eden 400 milisievert’e çıktığını açıkladı. Reaktörde sabah yaşanan patlamada reaktörün koruyucu dış çeperinin hasar gördüğü belirtildi.

 

Bölgede yaşayan halk radyasyon kontrol merkezlerine gönderiliyor.

 

Öldürücü düzey: 500 rem 
Orta seviyede radyasyona muraz kalmak, saatler içinde mide bulantısı, kusma, ishal, baş ağrısı ve ateş gibi semptomlara, yani ‘radyasyon hastalığı’na yol açıyor. Daha yüksek miktarda radyasyona maruz kalınması ise aynı semptomların yanı sıra iç organlara ölümcül zarar veriyor. Dün sabah, Japonya’nın Fukuşima nükleer tesislerinin yakın çevresinde 30 ila 400 mikroserviert değerinde radyasyon tespit edilmişti. 400 mikrosievert, 40 rem’e eşit ve bir kereliğine 25 rem radyasyona maruz kalan bir erkek geçici kısırlık yaşayabiliyor. 100 rem radyasyon hastalığına neden oluyor, 500 rem ise öldürüyor.

 

Uçuşlar iptal
Japonya’nın nükleer reaktörlerin bulunduğu bölgede, 30 kilometrelik alanda uçuş yasağı ilan etmesinin ardından Lufthansa, Tokyo’ya uçmama kararı aldı. Lufthansa Japonya ’dan gelen uçaklarda radyasyon kontrollerinin yapıldığını ve olağanüstü bir artış tespit edilmediğini açıkladı. Tayvan EVA ile Amerikan Havayolları ve Air China’da Tokyo’ya uçuşlarını iptal etti. THY’nin bölgeye uçmadığı, Tokyo ve Osaka’dan İstanbul’a gelen uçaklarda ise radyasyon kontrolü yapılmadığı belirtildi.


Etiketler: ABD, Pasifik
©Copyright 2011 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.