Bilim adamları, patlamış  mısırın içerdiği polifenoller sayesinde sanılandan da sağlıklı olduğunu  bildirdi.
 
Alman "Wissenschaft Aktuell" internet sitesinin haberine göre, Amerikan  kimyagerler derneğinin San Diego’da düzenlenen toplantısında sunum yapan Scranton  üniversitesinden bilim adamı Joe Vinson, patlamış Mısırda, sebze ve meyveden daha  fazla polifenol olduğunu belirtti.
 
Bugüne kadar yapılan analizlerde, mısırdaki serbest polifenollere  bakıldığını kaydeden Vinson, araştırmalarında toplam polifenole baktıklarını,  özellikle dişlerin arasına takılan kabuklarda yüksek miktarda bu bitkisel  antioksidandan bulunduğunu söyledi.
 
Bir porsiyon patlamış mısırda yaklaşık 300 miligram polifenol bulunduğunu  ifade eden Vinson, bunun, meyve ve sebzelerdekinden çok daha fazla olduğunu  belirtti. Patlamış mısırdaki su oranının yüzde dört olduğunu söyleyen Vinson, bu  nedenle polifenol yoğunluğunun çok yüksek olduğunu kaydetti. Vinson, meyve ve  sebzelerin yüzde 90’a varan oranlarda su içerdiğini, bu yüzden polifenol  yoğunluğunun daha düşük olduğunu anlattı.
 
Patlamış mısırın kusursuz abur cubur olabileceğini ifade eden Vinson,  taneler işlem görmediği için de patlamış mısırın benzersiz olduğunu belirtti.
 
Mısırın, yağ, şeker, tuz gibi maddelerle patlatılmamasını da öneren  Vinson, sebze ve meyvenin yerini ise tutamayacağını, çünkü bunların ayrıca çok  sayıda vitamin ve mineral içerdiğini hatırlattı.