2019'un iyi yaşam trendleri

Yeni yıl aynı zamanda yeni başlangıçlar, yeni kararlar demek. 2019’da direksiyonu, daha sağlıklı, daha fit, daha çevre dostu bir yaşam tarzına kırmak isteyenler için yeni yılın en gözde iyi yaşam trendlerini derledik.

2019'un iyi yaşam trendleri

Temiz uyuyacağız

Son yıllarda yükselen “temiz beslenme” trendine bu yıl “temiz uyku” (clean sleeping) ekleniyor. Dünyanın önde gelen iyi yaşam merkezleri, vücut ısınızı belli bir seviyede koruyan yatakları ve yatak odanıza giren gün ışığının uykunuzu bölmemesi için mavi filtreli gözlükleri hayatımıza sokmaya hazırlanıyor. Bunları kullanırken, özellikle uyku öncesi bilgisayar ve cep telefonu ekranlarına baktığınız süreyi azaltmak ve uyku saatlerinde bir düzen tutturmak da şart tabii.

Evde fitness dekorasyonu

Spor salonuna gitmek yerine evde spor yapmanın yükselişe geçmesi, bu trendi destekleyen mobilyalarla kalıcı hale gelecek. Bir eğitmenle çalışmanızı sağlayan interaktif video ekranı ve aynı zamanda ayna işlevi gören akıllı ayna bunlardan biri. Ayrıca, ağırlık sehpası olarak kullanabileceğiniz orta sehpa, dumbell olarak kullanabileceğiniz yan sehpa gibi mobilyalar da yeni dönemin gözdeleri arasında olacak.

2019un iyi yaşam trendleri

Vegan keto

Yüksek yağ, düşük karbonhidrata dayalı popüler beslenme modeli ketojenik diyetin vegan versiyonuyla tanışmaya hazır mısınız? Veganizm, bu diyetteki hayvansal proteinleri çıkarıp yerine bitkisel proteinleri koyarak ekoloji dostu ketojenik bir beslenme modeli yarattı. Aynı adla bir kitap yazan ABD’li beslenme uzmanı Liz MacDowell, meatfreeketo.com adresinde de bu modele dayalı çeşitli tariflere yer veriyor.

Sıfır atık

Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü’ne göre, her yıl dünya çapında üretilen gıdaların üçte biri çöpe atılıyor. Bu hem açlıkla boğuşan dünya nüfusu düşünüldüğünde hem de sera gazı emisyonu nedeniyle çevreye verdiği zarar bakımından korkutucu seviyede. Birçok restoran sıfır atık politikalarını benimsiyor, sıfır atık konseptli mekanlar açılıyor, hatta ilk sıfır atık yemek kitabı (Zero Waste Cookbook) bile çıktı. 2019’da da bu trend güçlenerek devam edecek.

Bünda sınıfı

Brezilya kalçasına alın teriyle ulaşmakta kararlı kadınları böyle alalım. Portekizce “kalça” anlamına gelen bünda, merdiven çıkmaya dayalı kardiyo ve squat (eğilmeden oturma pozisyonu), bant ve lastiklerle yapılan egzersizlerle kalçadaki her bir kası geliştirmeye dayanıyor. Bu beni kesmiyor diyenler için sadece kalça egzersizlerine ayrılan hafta sonu kampları dahi düzenleniyor. 2019’da da terlemeye devam.

17 Kasım 2019 Magazin Bülteni17 Kasım 2019 Magazin Bülteni

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber