324 antika bugün açık artırmaya çıkacak

Alif Art'ın bugün düzenleyeceği Osmanlı ve Karma Sanat Eserleri Müzayedesi'nde 324 eser antikaseverlerle buluşacak. Satışa çıkacaklar arasında Atatürk'e ait altın sigara tablası da var

324 eserden oluşan koleksiyonlar mobilya, tombak, tuğralı gümüş, murassa mücevher, porselen, cam, hat, resim, gravür, minyatür, tekstil gibi Osmanlı sanatlarının örneklerinden oluşuyor. Müzayedenin en ilginç eserlerinden biri ise Sultan Abdülaziz'in Refik Âbâd Yalısı koleksiyonunda yer alan Edirnekari sünnet koltuğu. Aynıca Edirnekari işçiliğiyle yapılan ve satışa çıkacak 17 adet eser daha olacak. Eserler içinde Atatürk'ün altın sigara tabakasının da bulunduğunu hatırlatalım. Atatürk'ün içtiği Yenice markalı sigaraya göre tasarlanan bu tabakanın yanı sıra Osmanlı Murassa nişan-broşa da müzayedede yer verilecek. Ay-yıldızlı bu nişan pırlanta kakmalı.İbrik, şamdan, tepsi ve çay kahve takımlarından oluşan 65 gümüş eserin yanı sıra müzayedede Bleu Blanc porselenler, Çin vazolar, Beykoz, Bohem, opalin ve çeşm-i bülbüller, Süleymaniye işi mineli eserler, Kütahya seramikler ile bronz ve mermer heykeller de satışa çıkacak. Diğer değerli eşyalar arasında toplam 32 eserden oluşan tombaklar, hatlar, Osmanlı işi gelinlik, kaftan, sancak ve işlemeli çatmalar ile Rus ikonalar yer alıyor. Alif Art'ın Esma Sultan Yalısı'nda bugün saat 14.30'da gerçekleştireceği Osmanlı ve Karma Sanat Eserleri Müzayedesi'nde değerli tablolar ve antikalar açık artırmaya çıkacak. İki büyük koleksiyonun satışa sunulacağı müzayedenin en pahalı eserleri arasında Halil Paşa'nın "Göksu Deresi" tablosu, İbrahim Çallı'nın "Mevleviler" adlı çalışması ve Hikmet Onat'ın tablosu "Dolmabahçe Önünde Mavnalar" var. Fikret Muallâ, İbrahim Safi, Avni Arbaş, Namık İsmail, Ruhi Arel ve Nazmi Ziya ise 40'ın üzerinde tablonun bulunacağı müzayede yer alacak ressamlardan birkaçı.

ABD Başkanı Trump: Türkiye'ye tüm yaptırımların kaldırılmasını emrettimABD Başkanı Donald Trump, Türkiye'nin operasyonu bağlamında getirilen yaptırımların kaldırılması için talimat verdiğini açıkladı. Öte yandan ABD Hazine Bakanlığı, 14 Ekim'de Türkiye'ye getirilen yaptırımların resmen kaldırıldığını açıkladı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber