“Anneler ebeveynliği paylaşmıyor”

Uçan Baba hesabıyla sosyal medyanın fenomen babalarından olan Ali Taylan Çulpan, Babalar Günü vesilesiyle annelere sesleniyor: “Babayla çocuk arasına bariyer koymayın! Birlikte vakit geçirmelerine izin verin”

“Anneler ebeveynliği paylaşmıyor”

Konu bebek ve çocuk olunca uzman bilgisi ya da birinci ağızdan anne-baba tavsiyesi arayışına giriyoruz. Bu konuda yazan birçok anne blogger olmasına karşın babalar bir adım geride kalıyor. Bu durumun istisnası Ali Taylan Çulpan, namıdiğer “Uçan Baba”. “Türkiye’de neden baba blogu yok?” diye düşünüp “Kimse yazmıyorsa ben yazayım” diyen Çulpan, nokta atışı tavsiyelerde bulunuyor. Uçan Baba, Babalar Günü için blog yazarlığı ve babalık üzerine samimi açıklamalar yaptı.

- Uçak mühendisi olan bir babanın Uçan Baba adıyla blogger bir babaya dönüşmesini anlatır mısınız?

Melina doğmadan önce adeta kitaplara gömülmüştüm. Bir yandan da babaların tecrübelerini araştırıyordum. Sosyal medyada terk edilmiş birkaç blog dışında baba sayfasına ulaşamadım. Arkadaşlarımın önerisiyle başkalarına ilham olurum diye düşünerek çıktım yola. İnsanların ilgisini çekip çekmeyeceğinden emin değildim ama en kötü kızım Melina için hatıra olarak kalır dedim.

- Takipçi sayınızı düşünürsek, bu kadar ilgi göreceğini düşünüyor muydunuz?

Instagram’da 40 bin, Facebook’ta ise 60 binin üzerinde takipçim var. Bir süre önce Facebook’ta paylaştığım bir yazı 4 milyonun üzerinde görüntülendi. Elbette ilgi görmesini istiyordum ama bu kadar kişiye ulaşacağımı düşünmüyordum.
n Bebekleriyle sınırlı ilişkiler kuran babalardan uzak bir duruşunuz var. Çevrenizden nasıl yorumlar alıyorsunuz?
Yakın çevremde garipseyen kimse yok. Ancak sosyal medyada durum değişiyor. Erkeklerden, “Durup dururken başımıza iş çıkarıyorsun” şeklinde yorumlar gelebiliyor. İtiraf etmeliyim ki beni en çok şaşırtan annelerden gelen olumsuz yorumlar. Bir grup anne, “Yapamazlar”, “Baba hiç anne gibi olur mu?” diyor. Zorlandıkça, çile çektikçe daha iyi anne olduklarını düşünüyorlar.

“Babalık sürekli bir kaygı hali“

- “Baba anne gibi olmaz” diyenler var. Sizce de öyle mi?

Bu yanlış anlaşılan bir konu. Eşit sorumluluk demek eşit ebeveynlik demek değil. Altını değiştirme, yemek yedirme, uyutma, oyun oynama gibi temel sorumlulukların dağıtılması, iki kişinin de çocuğun hayatında yer alması demek.

“Anneler ebeveynliği paylaşmıyor”

Ali Taylan Çulpan, Uçan Baba adlı hesabında 1.5 yaşındaki kızı Melina’nın eğlenceli fotoğrafları eşliğinde babalık tecrübesini paylaşıyor.

- Sizin gözünüzde babalığın en zor yanı ne?

Çocuk sahibi olmak, onu hakkıyla büyütmeye çalışmak her yanıyla zor. Benim için babalık, sürekli bir kaygı hali demek. Sürekli bir şeyleri yanlış yapıyormuşum hissi ve büyürken yanında olamazsam kaygısı babalığın en yoğun kaygı halleri.

- Babaların, çocuklarıyla daha ilgili olması için neler yapılmalı?

Babaların çocuklarıyla zaman geçirmelerine izin vermeliler. Anneler de ebeveynliğin kutsallığını paylaşmama eğilimi var. Görünür ya da görünmez engeller koyuyorlar. Babalar, çocukla arasında anne bariyeri görürse bağ kurmakta geç kalabilir. Oyun oynarlarken müdahale etmesinler, yalnız vakit geçirmelerine izin versinler yeter.

- Babalara bu özel günde mesaj vermenizi istesek neler söyleyebilirsiniz?

Çocuklarınızın anılarında olmak için yanında olmak zorundasınız. Zaman geri gelmeyecek, bu fırsatı kaçırmayın.

“Babalar yorum yapmaktan çekiniyor”

- Takipçilerinizin çoğunluğunu kadınlar oluşturuyor. En çok gelen sorular neler?

Erkek takipçilerimin sayısı sanıldığı kadar az değil. Ancak onlar daha sessizler, birileri görürse diye yorum yapmaktan çekiniyor ve mesajla ulaşıyorlar. Yine de kadınlardan daha çok soru geliyor ve en çok gelen soru: “Eşim çocuğumla hiç ilgilenmiyor, ne yapabilirim?” Keşke buna verecek bir cevabım olsaydı ama sihirli değneğim yok. Yazdıklarımla kimseyi çocuğuyla ilgilenmeye ikna edemem. Tek amacım çocuğuyla ilgilenmek isteyen babalara yalnız olmadıklarını, böyle bir babalığın da mümkün olduğunu göstermek, o kadar.

Baba oğul ralliciler

Yağız Avcı, babası Nejat Avcı’dan 21 yıl sonra Avrupa Ralli Kupası’nın sahibi oldu. Geçtiğimiz aylarda kendisi de baba olan genç rallici, “Oğlumun içinde bulunacağı ortamdan dolayı bizim gibi motor sporlarına ilgisi olacaktır” diyor.

Yağız Avcı, Türkiye’nin önde gelen ralli pilotlarından biri. 5 kez Türkiye Şampiyonu, 1 kez Doğu Avrupa Şampiyonu olan, geçtiğimiz yıl da Avrupa Ralli Kupası’nı alan Avcı, parkurlarda 220 kilometre hıza kadar çıkıyor, toprak, asfalt fark etmeksizin yarışıyor.

Pilotluğu ilk olarak babası Nejat Avcı’dan öğrenen Avcı, önünde idol olarak görebileceği birinin varlığının çok önemli olduğunu belirtiyor. Babasının 1996 yılında kazandığı Avrupa Ralli Kupası’nı geçtiğimiz yıl alan başarılı sporcu, bir hayali daha gerçekleştirdiğini de sözlerine ekliyor.

“Anneler ebeveynliği paylaşmıyor”

Yağız Avcı, oğlunu kucağına aldıktan sonra hayata bakış açısının değiştiğini söylüyor.

Ralli dünyasına adını yazdıran Avcı ailesine, bir süre önce yeni bir üye daha eklendi. Nejat Avcı’nın torunu, Yağız Avcı’nın da ilk çocuğunun gelecekte hangi mesleğe sahip olacak bilinmez ancak şimdiden ralli pilotu olması en kuvvetli ihtimal. Yağız Avcı “Ralli pilotluğunda genel olarak babadan oğula veya aileden birine geçiş söz konusu. Hem Türkiye’de hem de yurtdışında böyle oluyor. Benim de çocuğum için yönlendirmekten ziyade doğal geçişin olması tercihim. Zaten içinde bulunacağı ortam olarak da bir şekilde ilgisi olacaktır ama ne seviyede olur, onu bekleyip görmek gerekiyor” dedi.

“Babamdan çok şey öğrendim“

“Ralli pilotluğuyla ilgili babamın bir yönlendirmesi olmadı ama doğal bir yönlenme oldu. Doğduğumdan beri gördüğüm ve içinde bulunduğum spor ralli” açıklamasını yapan Yağız Avcı, ralli pilotu olmaya karar verdikten sonra babasından birçok sey öğrendiğini de söyledi. Avcı, oğlunun seçeceği meslekle ilgili fikir paylaşımında bulunabileceğini fakat seçimin tamamen kendisinde olmasında gerektiğine inandığını da sözlerine ekledi.

“Anneler ebeveynliği paylaşmıyor”

Yağız Avcı‘nın yarışlardaki en büyük destekçisi babası Nejat Avcı.

Hafta sonları parkurlarda tozu dumana katan Red Bull sporcusu Yağız Avcı, hafta içi ise bebek arabasıyla hız ve stresten uzak bir görüntü çiziyor. “Yarış aracımı kullanırken etap içinde keyif tarafını hissetmek zor oluyor. Stresi de çok fazla. Fakat bebek arabasını kullanırken her daim keyif garanti ve stresten çok uzak” ifadesini kullanan Avcı, baba olduktan sonra odağının ve hayata bakış açısının bir hayli değiştiğini fakat yarış konsantrasyonunun her zaman başka bir şey olduğunu söylüyor:

“Rallide çocuğun olunca kilometrede 1 saniye yavaşlarsın” diye bir söylem var. Tabii odağınız ve hayata bakışınız bir hayli değişiyor ve ister istemez aklınızın bir ucunda oluyor ama yine de yarış konsantrasyonu başka bir şey.”

21 Eylül 2019 Magazin Bülteni21 Eylül 2019 Magazin Bülteni

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber