Antik Çin’den gelen güzellik: Gua Sha

Antik Çin’den gelen güzellik: Gua Sha

Gün geçmiyor ki yeni bir güzellik akımının peşine takılmayalım. Son dönemlerde özellikle sosyal medyada trend haline gelen Gua Sha Antik Çin’den günümüze ulaşan bir terapi ve tedavi yöntemi. Kemik, kristal veya boynuzlardan yapılan geometrik taşların yüzdeki ve vücuttaki kan dolaşımını artırdığı ve enerjiyi yükselttiği söyleniyor. Çincede “Gua” kelimesi sürtmek “Sha” ise kızarmış cilt anlamına gelmekte. Gua Sha yöntemi tarihte cilt kızarana kadar uygulanmaktaydı. Çin kültüründe geleneksel tedavilerde ağrılar ve hastalıkların sebebi derinin altına giren hava olarak nitelenmiştir. Gua Sha, kazıyarak bu havayı vücuttan atma yöntemi olarak adlandırılır.

Kan dolaşımını artırıyor

Özel taşlarla yapılan Gua Sha terapisi, bu taşların vücuttaki negatif enerjinin atılmasına yardımcı olurken vücuda da enerji verir. Canlı ve gergin bir cilt için naturel bir yüz kaldırma etkisi yaratan Gua Sha, vücuda faydalı kristallerden oluşan yeni hali ve daha küçük formlarda oluşan kesimiyle taşı yüzünüzde gezdirerek uygulanıyor. Bu sayede kan dolaşımı, lenf drenajı ve cilt esnekliğini düzenlemek mümkün oluyor. Gua Sha üzerinde yapılan denemelerin sonuçlarına göre terapinin yüzdeki kan dolaşımını oranında artırdığı ortaya çıkmış durumda. Doğal botoks olarak tanımlayabileceğimiz Gua Sha doğru kullanıldığı taktirde eski Çin’de olduğu gibi can yakmıyor ve ciltte ya da vücutta kızarıklıklara yol açmıyor. Uygulamanın baskısını ve sertliğini ayarlayarak Gua Sha’nın güncel versiyonuyla acısız ve ağrısız bir bakım elde etmek mümkün.

Günde 2-3 dakika uygulanıyor

Bir bakım merkezinde hizmet alabileceğiniz gibi bakım ürünleri satan noktalardan satın alabileceğiniz Gua Sha taşlarıyla bakımı kendi kendinize de uygulamak mümkün. Güzellik uzmanları uygulamanın öncesinde yüz yağı kullanılmasını tavsiye ediyor. Yüzün ortasından başlayarak uygulanması gereken Gua Sha terapisinden maksimum verimi alabilmek için her gün 2 ya da 3 dakika uygulanmalı. Genel olarak yeşim veya pembe kuvars kristallerinden üretilen taşlarının uygulama esnasında soğuk olmamasına özen gösterilmesi bu sebeple de buzdolabında muhafaza edilmemesi gerekmekte.

Jean Claude Van Damme’ın ilk isteği Türk kahvesi olduÖzel jeti ile dün akşam Bodrum’a gelen Jean Claude Van Damme’ın otele girer girmez ilk isteği sade Türk kahvesi oldu. Van Damme'ı karşısında gören yerli ve yabancı turistler şaşkınlık yaşadı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber