Balkon için bilet alacağım, yağmurluk veriyor musunuz?

Şu ana dek röportajlarda hep tiyatro oyuncularının anılarını dinledik. Oysa ünlü tiyatroları omuzlayan gizli kahramanların da unutulmaz anıları var

Balkon için bilet alacağım, yağmurluk veriyor musunuz?

Balkon için bilet alacağım, yağmurluk veriyor musunuz?

Şu ana dek röportajlarda hep tiyatro oyuncularının anılarını dinledik. Oysa ünlü tiyatroları omuzlayan gizli kahramanların da unutulmaz anıları var

ELİF KORAP

Balkon için bilet alacağım, yağmurluk veriyor musunuz
Yıllardır Genco Erkal, Ferhan Şensoy, Yıldız-Müşfik Kenter, Haluk Bilginer ve Zuhay Olcay’la birlikte Dostlar Tiyatrosu, Kent Oyuncuları, Ortaoyuncular ve Oyun Atölyesi’ni omuzlayanlar ilginç anılarını anlattılar. Hikayeleri unutulmaz. Tiyatronun balkon koltuğunu sokakta sanan izleyiciler, Ferhan Şensoy’un adını "Ferhangi" bilenler, afişine bakıp "Fişne Pahçesu"nu revü zannedenler...

Kent Oyuncuları
Mehmet Birkiye’yi çıplak mankenle bastılar (!)
11 yıl Kent Oyuncuları’nın müdürlüğünü yapan Cengiz Özek anlatıyor:
• Müşfik Kenter’in bir oyununun galasında biri çiçek getirdi. Adama, fuayeye koy dedim. Müşfik Bey sahnede, oyun devam ediyor. Adam oyunun ortasında salona girdi, uygun bir yer bakındı, çiçeği bıraktı, gitti. Müşfik Bey baktı, bir şey olmamış gibi oyunu sürdürdü.
• Tiyatroya yeni eleman almıştık. Mehmet Birkiye’nin odasında "Ramiz ile Jülide" oyununda kullanılan çıplak manken vardı. Bir şey istedim. Mehmet Bey’in odasına girmiş. Çıplak mankeni ve Mehmet Bey’i görünce onları bastığını zannedip telaşla yukarı çıktı.

Ortaoyuncular
Bir izleyici "Dan Diye Giriş Belgesi" getirdi
İrem Ö. Şartkor (2 yıldır Ortaoyuncular Müdürü):
• Son oyunun adını sürekli yanlış söylüyorlar. "Kökü Bitti Zıkkım Zulada" yerine, "Kökü Bitti Zıkkım Soda", "Kötü Bitti Zıkkım Suyu" diyenler oluyor.
• Tiyatroya bir gün bir çocuk geldi. Ferhangi Şeyler 1600. kez oynuyor. "Barkovizyon izlemeye hâlâ geliyorlar mı?" diye sordu. Ferhan Bey, bir kez oynadı, sonra oyunu hep barkovizyondan gösteriyoruz zannediyormuş. Her seferinde oynadığını duyunca şaşırdı.
• Bir gün Erdim Boray adlı biri geldi. "Dan Diye Giriş Belge"sinin olduğunu söyleyip bütün oyunlara istediği zaman girebileceğini ekledi. İnanmadım. Bir kağıt gösterdi. Üstünde "Dan Diye Girebilir Belgesi", altında Ferhan Bey’in imzası. Hemen Ferhan Bey’i aradım tabii. Ferhan Bey’in eski asistanıymış. Ferhan Bey’e unuttuğu bir tiyatro metnini gönderince, o da böyle bir belge vermiş. "Dünyanın her yerinde Ortaoyuncular oyunlarına dan diye girme" kağıdı. Sonra aldık tabii.
22 yıldır Ortaoyuncular’da gişe memurluğu yapan Naime Coşar İnanlı da pek çok izleyicinin, Ferhan Şensoy’un adını "Ferhangi Şensoy" olarak bildiğini anlatıyor.
• Bir gün bir izleyici "balkon" bileti almaya geldi. O gün de hava yağmurlu. Yağmurluk verip vermediğimizi sordu. Balkonu salonun dışında zannediyormuş.
• "Fişne Pahçesu"nun afişinde kızların fotoğrafını gören bir adam "Kaçta başlayacak program?" dedi. Sonra da "Bu yavruların hepsi çıkıyor değil mi?" diye sordu. Oyunu revü zannetmiş.

Dostlar Tiyatrosu
Perde açıldı, sahnede Genco Erkal yerine tiyatronun müdürü vardı
30 yıldır Dostlar Tiyatrosu’nun müdürlüğünü yapan Ahmet Kaya:
• Ankara’da "Aslan Asker Şvayk"ı sahneliyoruz. Muazzam Otel diye bir yerde kalıyoruz. Oyundan sonra bir genç yanıma geldi ve "Genco Bey sizi çok tebrik ederim, çok beğendim" dedi. Bozuntuya vermeyip teşekkür ettim.
• Genco Erkal, 1969’da İzmir’de "Bir Delinin Hatıra Defteri"ni oynuyor. Dekor değişiminde Genco Bey’e yardım ediyorum. Tam dekoru değiştirirken ışıkçı şak diye erkenden ışıkları yaktı. Sahnede kaldım. Seyircinin karşısında Genco Bey yerine ben vardım.
• Geçenlerde biri telefon etti. Genco Bey’in Can Yücel’in şiirlerinden derlediği "Can" adlı oyunu kastederek "Can Bey ile Genco Bey birlikte mi oynuyor?" diye sordu.

Oyun Atölyesi
Zuhal Olcay’ın kocası meğer çok yaşlıymış
12 yıldır Zuhal Olcay ve Haluk Bilginer’le çalışan Oyun Atölyesi Müdürü Kemal Aydoğan:
• "Histeri"de Haluk Bilginer, Freud’u canlandırıyordu. İnsanlar makyaj nedeniyle yaşlı görünen Haluk Ağabey hakkında şu tür konuşmalar yapıyorlardı: "Zuhal Olcay’ın kocası ne kadar yaşlıymış. Yazık!" "Oyunda Haluk Bilginer var demişlerdi, yokmuş."
• "Dolu Düşün Boş Konuş" adlı oyun turnedeyken 14 Ağustos’ta, Zuhal Olcay’ın doğum günüydü. Normalde çalması gereken müzik yerine "Happy Birthday"i çaldık. Bütün oyun boyunca çalmayı sürdürdük. Oyunda, garson şarap getiriyordu. O gün şampanya getirdi. Zuhal Hanım sahnede şampanya içti. Oyunu bozmadı, her şey normalmiş gibi oynadı.


PAZAR


19 Kasım 2019 Magazin Bülteni19 Kasım 2019 Magazin Bülteni

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber