“Başarımı kullanarak dünyayı geziyorum”

Engelli yüzücü Sümeyye Boyacı, Berlin, Portekiz, İtalya ve Meksika’da aldığı derecelerin ardından Brezilya’daki yarışlarda dünya şampiyonu oldu. Boyacı: “Çok gezmek için ya çok başarılı ya da çok zengin olmak gerekir. Ben de başarımı kullanarak dünyayı geziyorum. Şimdiki hedefim ise 2020 Olimpiyatları”

“Başarımı kullanarak dünyayı geziyorum”

Sümeyye Boyacı, 15 yıl önce Eskişehir’de iki kolu olmadan ve kalça kemiği çıkık bir şekilde dünyaya gözlerini açtı. Henüz 5 yaşındayken annesinin desteğiyle başladığı yüzmede, şampiyon oldu. 26-28 Nisan tarihleri arasında Brezilya’nın Sao Paulo kentinde yapılan Open Water Swimming World Championships’te sırt üstü yarışlarda 45.92’lik derecesiyle dünya şampiyonluğunu kazanan Sümeyye, 50 metre kelebek stilinde de üçüncü olarak bronz madalyanın sahibi oldu. Küçük yaşlarda yaptığı resimlerle bugüne kadar 10’un üzerinde sergiye de imza atan Sümeyye Boyacı’yla Eskişehir’de bir araya geldik ve başarıya uzanan hikayesini konuştuk.

- 15 yaşında dünya şampiyonu oldun. Nasıl bir duygu?

Gerçekten çok güzel bir şey, mutluyum. Skor tahtasına baktığımda yaşadıklarım çok keyifliydi. Zaten asıl hedefim derecemi 45 saniyeye indirmekti. Bizlerde puanlama sistemi derecelerimize göre oluyor. Bu durumun tek karşılığı mutluluk.

- Yüzmeye başlamaya akvaryumdaki balıkları gözlemleyerek karar verdiğin yazıldı. Doğru mu?

Bu sözler bana ait değil. Yüzmeye başlamama annem karar verdi. Başlarda özel ders şeklinde alıyordum. 5 sene sonra Osmangazi Üniversitesi’nin kulübüne aldılar. Profesyonel anlamda yüzücülüğüm de bu şekilde 2013’te başladı. 2016 yılının haziran ayında Berlin’de milli sporcu oldum. Gümüş ve bronz madalya kazandım.

“Başarımı kullanarak dünyayı geziyorum”

- Yüzmedeki branşın hangisi?

Asıl branşım sırtüstü. Berlin’in ardından Portekiz’e ve İtalya’ya gittim. Buradaki Avrupa Gençler Şampiyonası’nda sırt stilinde dünya ikincisi, kelebekte de üçüncüsü oldum.

- Suyun içindeyken kendini nasıl hissediyorsun?

Yoğun bir tempom var ve bazen yaşadıklarım beni strese sokuyor. Yüzmek benim için meditasyon gibi. Stres atmak için birebir. O yüzden kendimi hafiflemiş hissediyorum.

“Zaman makinesiyle yolculuk isterdim”

- Dünyada sahip olmayı istediğin en büyük şey nedir?

Zaman makinesi. En çok istediğim şey öyle bir şey görebilmek ve geçmişe gidebilmek. Geri dönebildikten sonra her yere gitmek isterdim.

-Yüzmeye yeterince değer veriliyor mu?

Maalesef, futbol dışında hiçbir spor dalına yeterince özen gösterilmiyor. Bedensel Engelliler Spor Federasyonu’na destek olunsa o sporcular uçar. Sanat da aynı durumda. Bir şaire popçu kadar değer verilmiyor.

- Seni en çok rahatsız eden şey nedir?

Bazen yolda beni gören insanların “Vah vah” demeleri... Benim de herkes gibi yürümeye hakkım var. İnsanlar biraz dönüp kendilerine baksın.

“Psikolog olmak istiyorum”

- Başlarda neyi hedeflemiştin?

Dünyayı gezmek, yeni insanlar ve kültürlerle tanışmak. Bunu da yapabilmek için ya çok başarılı ya da çok zengin olman gerekir. Başarımı kullanarak dünyayı geziyorum. Şimdiki hedefim ise 2020 Olimpiyatları. Oraya gidebilmek ve milli marşımızı okutabilmek istiyorum. En büyük hedefim paralimpik oyunlarında yer alabilmek.

- Yakın zamanda müsabaka var mı?

3-4 Haziran’da Berlin’de World Series yarışları var. Benim kategorim S5. Türkiye’de bu alanda 30 civarında sporcu var. Burada birinci ben olsam da dünyada çok rakibim var.

- Aynı yarışın erkekler kategorisinde birinci olan isim yine bir Türk; Beytullah Eroğlu. Onunla ilişkileriniz nasıl?

Çok komik, şakacı biri. Çok iyi anlaşıyoruz. Turnuvalarda bana abilik yaptı. Birçok tavsiyesi oldu. Ama benim de ona gösterdiğim şeyler oldu. Mesela telefon kullanmasını bilmiyordu, ben gösterdim.

- Sen zaten ayaklarını çok iyi kullanıyorsun. Yaptığın resimlerle küçük yaşta başarılara imza attın...

Evet, 4 yaşında gül resmi yapmıştım. Evde benden başka kimse olmadığı için annem inanmak zorunda kalmıştı. 2008 yılında Rusya’da Türkiye’nin tanıtım yılı olması dolayısıyla benim yaptığım resim, Rus halk masallarına kapak oldu. Aynı zamanda orada sergi açtım. Bugüne kadar 10’dan fazla sergim oldu.

- Yeni bir sergi hazırlığı var mı peki?

Maalesef, dersler ve yüzme tüm vaktimi alıyor. Ama yüzmeden de önemlisi eğitim hayatım. Psikolog olmak istiyorum. Bir engelli olarak çok fazla deneyimim var. Başarılı olabileceğimi düşünüyorum.

- Şampiyonluk sayesinde dünyaya ne mesajı veriyorsun?

İnsanlar aslında istediği zaman her şeyi yapabilir. Kararlı biriyse yapamayacağı şey yoktur. Kimse hayata geldiği şekli seçemez. Başkalarının yargılama hakkı yok. Önemli olan mutlu olabilmek. Engelli olmam hiçbir şeyime engel değil. Bulunduğumuz durumu, faydamıza çevirebilmeliyiz. Ben hayata bacaklarımla sımsıkı sarıldım.

- Senin için “mucize çocuk” diyenler var. Ne düşünüyorsun bu tanımlama hakkında?

Kendimi mucize olarak görmüyorum ve yaşadıklarım bana çok ilginç gelmiyor. Ben bu şekilde dünyaya geldim. Hiç pes etmedim. Bazen çok yoruldum ama devam ettim. Çünkü maymun iştahlı biri değilim.

“Başarımı kullanarak dünyayı geziyorum”

“Çok güzel mantı yaparım”

- Gündelik hayatını tek başına devam ettirebiliyor musun?

1-2 şey dışında her türlü özel ihtiyacımı karşılayabiliyorum. Yemeğimi yiyebiliyor hatta yapabiliyorum.

- En başarılı olduğun yemek hangisi?

Mantıyı çok güzel yaparım. Barbunya yemeğim ve gözlemem de çok beğenilir.

- Yüzme, resim, yemek... Başka ne meziyetlerin var?

Sergilerden kazandıklarımla kendime dikiş makinesi almıştım. Kıyafet dikebiliyorum. Tanıdığım bir terzi, “İleride bu dükkanı sana devredeceğim” diyor.

“Engelliler kabuklarından çıkmalı”

- Engelli olduğu için eve kapanan çok insan var. Onlara ne söylemek istersin?

Burada en önemli şey aile. İnsan büyüğünden ne görürse onu düşünür. Biz aslında farklı değiliz. Annem beni saklamadı. Nereye gittiyse yanında ben de vardım. Anne babalar, desteklerini hissettirsin. Ve özellikle engelli olarak dünyaya gelen ya da sonradan olanlara söyleyeceğim şey, evlerinden ve kabuklarından çıksınlar. Suçlu gibi hapis hayatı yaşamasınlar. Çünkü biz ne kadar evde kalırsak, insanlar da bizi görmemeye o kadar alışır.

17 Kasım 2019 Magazin Bülteni17 Kasım 2019 Magazin Bülteni

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber