Bebek’in New York’lu yeni esnafı

Brandon Patton Bebek’te Frontier Barber Shop adıyla açtığı berber dükkanında müşterilerine farklı bir deneyim ve kültürün parçası olmayı vâdediyor

Bebek’in New York’lu yeni esnafı

Bebek’te bir berber dükkanı. İçeri girdiğinizde 1930’lardan kalma üç berber koltuğu, aynaların önündeki antika eşyalar ve duvarlardaki klasik fotoğraflar karşılıyor sizi. Burası FrontierBarber Shop. New York’lu Brandon Patton’ın resmi açılışını geçen haftalarda yaptığı berber dükkanı.

Patton’ın hikayesi beş-altı yıl önce bir arkadaşının ailesiyle çalışmak için İstanbul’a gelmesiyle başlamış. Bir buçuk sene kadar kalmış burada. “Batı ve Doğu arasında bir köprü olan İstanbul bana çok uydu” diye anlatıyor. Aile işlerinde çalışmak üzere New York’a döndükten bir süre sonra kendini farklı bir ülkede yaşamanın heyecanını özlerken bulmuş. Bu sırada da New York’ta açılan ve “sadece bir berber olmanın ötesinde” dediği dükkanlar dikkatini çekmiş. “Berber dükkanı kültürü sadece saçını kestirmek değil” diyor: “Orada kimi görüyorsun, saçını kim kesiyor, neler konuşuyorsunuz, ayrıldıktan sonra nasıl hissediyorsun...”

Markasını yaratmaya nasıl karar verdiğini, “Türkiye’yi de özlemiştim. Bu konseptte bir berber dükkanını neden İstanbul’a getirmeyeyim dedim. Açıkçası İstanbul’da bu tarz bir dükkan görmemiştim ve yakın zamanda da göreceğimi düşünmüyordum” diye anlatıyor. New York ya da Londra’da rastlayacağınız tarzda bir berber dükkanı olarak tanımlıyor mekanını. Fikri geliştirdikten sonra Amerika’da berberlik eğitimi almış ve Brooklyn’de dükkanlarda da çalışmış. Şu an dükkandaki baş berber Zeynel Pusmaz olsa da Patton’ı da elinde makasıyla görmeniz mümkün.

“Berberi yabancılar değil, Türkler için açtım”

Türk berberlerinin dünyada çok iyi zanaatkarlar olarak bilindiğini söylüyor Patton. Hedefini ise şöyle anlatıyor: “İnsanların berberleriyle olan ilişkilerini değiştirmek istedim. Berber size hizmet eden biri değil, saygı duyduğunuz, rakı-balık için birlikte dışarı çıkabileceğiniz biri. Müşterilerimizin hayatlarında berberleri sadece kendilerine hizmet eden biri olarak var olmayacak. Burada bir kültür yaratmaya çalışıyorum. Frontier Barber deneyiminin bir parçası oluyoruz, çalışansanız da bir müşteriyseniz de. Amacım İstanbul’daki yabancılar için bir berber açmak değildi. Türkler için açtım. Yurt dışındaki deneyimlerini özleyen ya da yeni bir tecrübeyle tanışmak isteyenler için. Ne zaman bir Türk’le konuşsam berberlerine ne kadar sadık olduklarını söylüyorlar. Bu sadece Türkiye’ye özgü bir şey değil. Ama bence 10-15 yıldır aynı saç sekline sahipseniz, yeni bir şey denemelisiniz. Stilinizi belli aralıklarla yenilemelisiniz. Risk almak ve denemek markamın bir felsefesi.”

“Dükkanımız semtte kulaktan kulağa yayılıyor”

Saç kesimi, sakal düzeltmeve sıcak havlu tıraşı olaraküç hizmet sunuyorlar. İki yıllık bir emekle uzattığı ve çok az kişiye emanet ettiği sakallarından da anlaşılacağı üzere Patton sakal düzeltme ve tıraşı hizmetlerine özel önem verdiklerini söylüyor: “Sakal artık popüler ama iyi bakmanız gerekiyor. Sakalınızı güzel bir şekilde uzatmanıza yardımcı olan bir tıraştan bahsediyoruz burada. Müşterilerle onlara nasıl bir görünüş istediği ve nasıl duracağı üzerine konuşuyoruz. Sakal yağı, tıraş yağı ve tonik gibi malzemeler kullanıyoruz.”

Sabahları Türkçe dersleri alan Patton esnaflığı da sevmiş: “İstanbul’da esnaf olmak farklı ve güzel. İnsanlar hikayenizi dinlemek istiyor. Böyle bir iş yapma amacıyla Türkiye’ye geldiğin için saygı duyuyorlar. Dükkanımız kulaktan kulağa yayılıyor daha çok. Marka ve kültürü oturtana kadar Türkiye’de olacağım.”

19 Kasım 2019 Magazin Bülteni19 Kasım 2019 Magazin Bülteni

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber