Bir kahve meyvesinin kaç yıllık hatırı var?

Gün boyunca en keyifli ya da stresli anlarda elimizden düşürmediğimiz kahvenin yemyeşil tarlalarda başlayan yolculuğunu merak edenleri çok uzaklara götüreceğiz

Bir kahve meyvesinin  kaç yıllık hatırı var?

Kahvenizi yudumlarken hiç düşündünüz mü? Okyanusları aşıp binlerce kilometre uzakta kim bilir hangi çiftçinin özenle ektiği fideden çıkan ağacın meyvesi kurutma, kavurma, öğütme, pişirme işlemlerinden geçip fincanınıza geliyor. Belki de bu kahvelerden biri benim ektiğim fidandır kim bilir. Ne de olsa Meksika’da dikili bir kahve ağacım var artık. Evet Nescafe ile, kahveyi gelecek nesillerde koruma planını dünyaya duyurduğu Mexico City’deyiz.

Bataklıktan megakente

Bir kahve meyvesinin  kaç yıllık hatırı var

Havaalanından ayrıldıktan hemen sonra trafik yoğunluğu 21 milyonluk nüfusu ele veriyor. Texcoco Gölü üzerindeki kurulu kentte Aztekler bataklıklardan kendilerine yaşam alanları yaratmışlar. Şehir merkezinden 30 kilometre uzaklıktaki Venedik’i andıran Xochimilco’da adacıklar üzerinde hâlâ tarım yapılıyor.

Taco’nun başkentinde ülkenin milli sembolü Meksika biberinin acı dozu kademe kademe çıkıyor. Artık dayanma derecesini acı olsa da deneme yanılma yöntemi belirliyor. Şehrin herhangi bir noktasında sokak lezzetleriyle kurulu bir masada kendinizi bulmanız mümkün. Aslında geleneksel Meksika lezzetlerini yerinde denediğinizde ABD gibi ülkelerde uyarlanmış haliyle sunulduğunu fark ediyorsunuz.

Şehrin ön önemli meydanı Zocalo dünyanın en büyüklerinden. Aztek tapınağının yerine inşa edilen Metropolitana Katedrali, Diego Rivera’nın Meksika tarihini anlatan duvar resimlerinin bulunduğu Palacio Nacional-Hükümet Sarayı görülmesi gerekenlerden. Dünyanın en önemli müzelerinden Mexico City Antropoloji Müzesi ise şehrin Central Park’ı sayılan Chapultepec’te. Bir buçuk saatlik mesafede yer alan Teotihuacan antik kentindeki Güneş ve Ay piramitlerine çıkmadan Mexico City’ye veda etmek olmaz.

Artık kahvenin yemyeşil tarlalarda başlayan öyküsüne ortak olma zamanı.

Beş saatlik bir otobüs yolculuğuyla Cordoba kasabasına doğru ilerledikçe iklim de renkler de değişiyor. Ekibiyle birlikte çekirdekten fincana kahvenin belgeselini çeken Coşkun Aral da bizimle. Kahve hasadı için Noe Morales Moreno’nun çiftliğindeyiz. Moreno, Nescafe’nin küçük üreticilerin ekim alanlarının verimliliğini dolayısıyla gelirlerini artırması için işbirliği yaptığı Meksikalı çiftçilerden biri.

Kahve meyvesi, çiçeklenmesinden meyveye dönüşene kadar tıpkı bir bebeğin anne karnında geçirdiği sürede dokuz ayda

Bir kahve meyvesinin  kaç yıllık hatırı var
oluşuyor. İşin inceliklerini öğrendiğimiz Moreno’yla birlikte dalından kahve meyvesi toplayıp tadına baktık. Kırmızı olgun tatlı mı tatlı meyvelerle hasır sepetlerimizi doldurduk. Meyveyle dolu kocaman bir sepet neredeyse 150-200 gram kahveye denk geliyor. Kahvesini yarım bırakanlara duyurulur. Meğer yamaçtaki muz ağaçları da kahve meyvesine destek olmak için yerini almış. Morales ortadan ikiye ayırdığı muz yaprağını sıktığında çıkan suyu gösteriyor ve toprağı nasıl beslediğini anlatıyor. Muz ağaçları gölgesiyle de kahve çekirdeklerini güneşten koruyor. Meksikalı çiftçiden daha önce bir mantar türünün ağaçlara zarar verdiğini Nescafe’nin dağıttığı hastalıklara karşı dirençli kahve fideleriyle verimliliğin arttığını öğrendik. Çok değil üç yıl içinde 220 milyon adet yüksek verimli kahve fidesinin çiftçilerin eline geçecek olması
iyi haber.

Islak değirmendeyiz

İkinci durağımız çiftçilerin topladıkları kahve meyvelerini götürdüğü ıslak değirmen. Burada kahve meyvelerinin tartıldıktan sonra kabuğundan ayrılarak yıkama aşamalarına, çekirdeklerin ayıklanmasına şahit olduk. Yine Cordoba bölgesinde yer alan “kuru değirmen”de çuvallar dolusu kahve çekirdeği kalitesine göre tek tek kontrolden geçiriliyor, en iyi kalite yeşil kahve çekirdekleri seçiliyor.

Çekirdeklerin fabrikaya gönderilmeden önceki durağı tadım uzmanı Laura Alducin Flores’in laboratuvarı. Aslında bir resepsiyon görevlisi olan Flores kahve aşkıyla gerekli eğitimleri alıp rüya işine kavuşmuş. Tadım uzmanı her gün dokuz kez laboratuvarına gelen kahve çekirdeklerini koku ve tat kriterlerine göre denetliyor. Fabrikada seçilmiş bu çekirdekler kavrulup

Bir kahve meyvesinin  kaç yıllık hatırı var
sonra öğütülüyor. Ardından sıcak suyla buluşup kahvenin özü çıkarılıyor. Bu özün içindeki su buharlaştırılarak saf kahve özü elde ediliyor. Bu kahve özü dondurma veya püskürtme yöntemiyle kurutulup saf çözünebilir hazır kahve haline geliyor. Böylece çekirdeğinden fincana gelene kadar kahveyle temas eden sadece su oluyor.

Son olarak bir barista ile birlikte yaptığımız kahve tadımıyla fincana en yakın aşamadayız farklı demleme tekniklerini keşfediyoruz.

Kahve fidesi neye benzer?

Yudum yudum içtiğimiz kahvenin meyvesiyle tanıştık, şimdi sıra onu güçlü kılan fidesinde. Kahve fidelerinin dirençli olabilmesi için Robusta kökleri Arabica ile aşılanıyor. Aşılamaya tanık olmaya geldiğimiz fidanlıkta tek tek sabırla el emeğiyle günde bin kez bu işlemi yapan genç kızın dikkatinin bir an bile dağılmadığını gördük.

Saf çözünebilir hazır kahveyi ilk olarak 1938’de piyasaya sunan Nescafe 2020 yılına kadar kahve projelerine dönük 500 milyon dolar yeni yatırım öngörüyor.

19 Kasım 2019 Magazin Bülteni19 Kasım 2019 Magazin Bülteni

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber