Geri Dön

Bu apartmanın sakinlerini hiç unutmadık

Aykut Oray’ın ölümüyle TV tarihimizin efsanevi dizisi “Bizimkiler” yeniden hatırlandı. “Kim şimdi ne yapıyor?” diye merak ettik.

Bu apartmanın sakinlerini  hiç unutmadık

Türk televizyon tarihinin en uzun süren, belleklerde en çok yer eden, replikleri hâlâ dillerden düşmeyen dizisi “Bizimkiler”, bu hafta ne yazık ki bir kayıpla yeniden gündeme geldi. Katil Yavuz rolündeki Aykut Oray, Köyceğiz’de anevrizma geçirerek hayatını kaybetti.
Onun kaybıyla TV seyircileri “Bizimkiler” yıllarını hatırladı yeniden; 1987’den 2002’ye kadar her pazar evlerine gelen, neredeyse aileden biri gibi kabul ettikleri karakterleri konuştular. Kimler geldi kimler geçti, dizi kime uğur getirdi, kim dizinin finalini bile göremeden aramızdan ayrıldı, kim “parladı”,
kim “söndü”... Ana karakterler üzerinden bir “Bizimkiler” haritası çıkardık.


Şükrü-Nazan-Ali-Bilge

Bu apartmanın sakinlerini  hiç unutmadık


Şükrü: 1997’ye kadar Erdal Özyağcılar oynadı. Daha sonra Savaş Dinçel devraldı. Özyağcılar “Bizimkiler”in ardından “Şehnaz Tango”, “Yabancı Damat” gibi başarılı dizilerde başrol oynadı. Üç yıldır “Elveda Rumeli”de Sütçü Ramiz’i canlandırıyor.
Savaş Dinçel’i ise 20 Aralık 2007’de kaybettik.
Nazan / Ayşe Kökçü (Sarıkaya): İstanbul Şehir Tiyatroları’nda oyunculuğa devam ediyor. Kökçü’yü 26 Ağustos’ta Harbiye Açıkhava Tiyatrosu’ndaki “Lüküs Hayat” temsilinde seyredebilirsiniz.
Kızları Bilge / Bensu Orhunöz: İstanbul Şehir Tiyatroları’nda oyuncu olarak görev alıyor.
Oğulları Ali / Atılay Uluışık: Oyunculuğu bıraktı, evlendi, Ukrayna’da bir fabrikası var.
Bilge’nin kocası Aydın / Tayfun Çorağan: Çeşitli dizi ve filmlerde rol almaya devam ediyor. “Bizimkiler”de Davut Usta’nın karısı Ulrike’yi oynayan Güzin Çorağan’la evli.
Ali’nin sevgilisi Zeynep / Özge Özberk: Cem Yılmaz’ın “G.O.R.A.” filmindeki Ceku rolüyle yıldızı parladı. “Yol Arkadaşım” dizisinde oynadı.
Şevket ile Şükrü’nün anneleri Leyla hanım / Güzin Özipek: 13 Ağustos 2000’de lenf bezi tümörü nedeniyle yaşamını kaybetti.
Şevket ile Şükrü’nün babaları Hüsnü bey / Orhan Çağman: 1997’de aramızdan ayrıldı.
Nazan’ın abisi Nazım / Yaman Okay: Şükrü’nün paralarını batıran kayınbiraderi rolündeki Yaman Okay, 1993’te henüz 42 yaşındayken pankreas kanseri nedeniyle hayatını kaybetti.
Nazım’ın arkadaşı Doktor / Yavuzer Çetinkaya: Ayla rolünü oynayan Meral Çetinkaya’nın eşi Yavuzer Çetinkaya, Yaman Okay’dan bir yıl önce kalp krizi geçirerek aramızdan ayrıldı.


Şevket-Mine-Cem-Özge
Şükrü’nün abisi Şevket: Rolü önce Cihat Tamer oynadı, ondan Engin Şenkan devraldı. Cihat Tamer en son geçen sezon TRT 1’de “Çılgın Kanal” dizisinde, Engin Şenkan ise Star’daki “Baba Ocağı” dizisinde oynadı.
Şevket’in karısı Mine / Müjgan Ağralı: 2006’da Atv’de yayınlanan “Bebeğim” dizinden bu yana ekranlarda görünmüyor.
Şevket’in oğlu Cem: Dizinin başlangıcında Cem’i Akın Tunç oynuyordu, sonra Eray Köseoğlu devam etti. Akın Tunç son olarak 1994’te “Sevgi Kuşları” adında bir filmde oynadı, şimdilerde Bulgaristan’da kafe işletmeciliği ve ithalat-ihracat işleri yapıyor. Eray Köseoğlu’nu ise 1996 tarihli “Gurbetçiler” dizisinde gördük.
Şevket’in gelini Özge / Başak Köklükaya: Aranan bir oyuncu oldu. Zeki Demirkubuz’un “Üçüncü Sayfa”sındaki oyunculuğuyla Altın Portakal aldı.

Halil-Sultan-Nedim-Asım-Hüseyin
Cafer’in kayınpederi Yandançarklı Halil / Oktay Sözbir: “İblis, kırarım boynuzunu” cümlesiyle hatırladığımız Sözbir’i, 2006 Şubat’da kaybettik.
Halil’in karısı Sultan / Sıdıka Şenkan: Şevket rolünü oynayan Engin Şenkan’ın eşi Sıdıka Şenkan, 2002’de “Kibar Ana” dizisinde oynadı.
Halil’in önceki karısından oğlu Nedim / Hakan Haksun: Dizinin senaryo ekibinde yer almıştı. Şimdi de senaryo yazmaya devam ediyor. “Her Şey Çok Güzel Olacak”, “Balalayka”, “Kolay Para” filmlerinin ve “Genco” ve şu an yayında olan “Hicran Yarası” dizilerinin senaryolarında imzası var.
Halil’in önceki karısından oğlu Asım / Sadık Türken: Bir-iki projeyle ilgili haberleri çıksa da artık göz önünde değil.
Sultan’ın abisi Hüseyin / Savaş Yurttaş: 2002’de kansere yenik düştü.

Davut Usta-Ulviye-Halis
Davut Usta / Selçuk Uluergüven: 2004 yılında tiyatrocu oğlu Eren’i provalar sırasında bir kazada kaybetti. 2008’de Yiğit Tunç’un yazıp yönettiği “Herakles-Heykelin Sırrı” adlı TV filminde oynadı.
Davut’un karısı Ulrike (Ulviye) / Güzin Çorağan: Son dizisi “Karagümrük Yanıyor”du (2006).
Oğulları Halis / Ali Uyandıran: TV dizilerinde oynamaya devam ediyor, en son geçen sezon “Kayıp Prenses”te seyrettik.
Köpek Abadi: Akıbeti bilinmiyor.

Katil Yavuz-Şengül-Katil Yavuz / Aykut Oray: 11 Ağustos 2009’da Köyceğiz’de hayatını kaybetti.
-Katil’in uzatmalı sevgilisi Şengül / Selda Özbek: Birçok dizide rol aldı. Son olarak “Selena” ve “Büyük Buluşma”da izledik.
-Horoz Prens: Akıbeti bilinmiyor.

Sedat-Serpil-Aslı
-Katil’in yanında çalışan “Tak tak” Sedat / Salih Kalyon: Tiyatro, sinema ve TV’de pek çok başarılı rol oynadı; en tanınmışı şüphesiz “Komedi Dükkanı”ydı. 2008’de “Üvey Aile” dizisinde seyrettik.
-Sedat’ın karısı Serpil / Güzin Özyağcılar: Eşi Erdal Özyağcılar diziden ayrıldıktan sonra kadroda kaldı. İstanbul Şehir Tiyatroları oyuncusu.
- Aslı / Bilge Parlak: Oyunculuğa devam ediyor.

Cenap-Sıtkı
-Şair ve aktör Cenap / Rutkay Aziz: Aziz’in TV kariyerinin son durağı “Avrupa Yakası”ydı.
-Cenap’ın ev arkadaşı Sıtkı / Cezmi Baskın: Birçok başarılı sinema filmi (“Beynelmilel”) ve TV dizisinde rol aldı. Son dizisi “Akasya Durağı”ydı.

Cemil-Sevim
-Alkolik Cemil (Baykuş) / Uğurtan Sayıner: Dizi bittikten sonra iş bulamadı, ailesi onu terk etti. Bir otel odasında zor şartlar altında yaşıyor.
-Cemil’in karısı terzi Sevim / Sabriye Kara: 2007’de “Vazgeç Gönlüm”de oynadı.

Tahtakafa Raşit-Nimet
-Özge’nin annesi Nimet / Güngör Erbayık: Bir oyunculuk ajansına kayıtlı ancak uzun zamandır dizilerde görmedik.
-Nimet’in ikinci kocası Tahtakafa Raşit / Erdoğan Tuncel: Aynı zamanda Bugay Yapım’ın koordinatörü olan Tuncel’i, 2002’de Zeki Alasya ile Metin Akpınar’lı “Rus Gelin” filminde seyrettik.

Ergun-Abbas-Kanarya-Demet
-Muhasebeci Ergun / Erdinç Dinçer: “Bizimkiler”den sonra birkaç Bugay yapımında oynadı, sonra uzun süre işsiz kaldı. Siroza yakalandı.
-Çaycı Abbas / Hikmet Karagöz: Oyunculuğa devam ediyor, en son “Kollama”da oynadı.
-Ergun’un yardımcısı Bülent (Kanarya)/ Erdoğan Bugay: Bugay ailesine mensup oyuncu, aile şirketinin yapımlarında rol alıyor.
-Sekreter Demet / Buket Dereoğlu: Ercan Yazgan’ın üvey kızı olan Dereoğlu’nu sonraları ekranda çok sık gördük. Son dizisi “Çılgın Kanal”dı.

Dr. Türkan
-Doktor Türkan / Güler Ökten: Pek çok sinema filmi ve dizide oynadı. Son rolü “Yaprak Dökümü”nde Fikret’in “asabi kaynanası” Cevriye’ydi.


Cafer-Gülsüm ve kızları
- Cafer / Ercan Yazgan: Uzun süre verem tedavisi gördü, şimdilerde sağlığı iyi.
- Cafer’in karısı Gülsüm / Mine (Şenhuy) Teber: Şu sıralar Kanal D’de yayımlanan “Geniş Aile”de oynuyor.
- Kızları Banu ve Yeşim / Sinem ve Simge Taşkan: Oyunculuğa devam etmiyorlar, dizinin çekildiği apartmanın sokağında oturuyorlar. Babaları komşu apartmanın kapıcısı.
- Papağan Maşuk: Akıbeti bilinmiyor.

Bu apartmanın sakinlerini  hiç unutmadık


Sabri-Ayla-Suna
- Apartman yöneticisi Sabri / Mehmet Akan: 9 Temmuz 2006’da aramızdan ayrıldı.
- Sabri’nin karısı Ayla / Meral Çetinkaya: Son olarak “Binbir Gece”den Peride rolünü oynadı. Yakında onu Çağan Irmak’ın yeni filmi “Karanlık”ta seyredeceğiz.
- Ayla’nın annesi Suna / Latife Saruhan: 2001’de hayatını kaybetti.
- Ayla hanımın kedisi Tontoş: Akıbeti bilinmiyor.

Rakamlarla “Bizimkiler”
- 1987-1993 arası TRT 1’de, 1993-1999 arası Star TV’de, 1999-2002 arasında
Show TV’de yayımlandı.
-Yapımcısı Umur Bugay aynı zamanda senaryo yazarıydı. Bugay, 27 bin 900 sayfada toplam 24 bin 500 sahne ve 388 bin 495 diyalog yazdı. Dizinin araştırma ve öyküleme çalışmaları sekiz kişilik yazar grubu tarafından yapıldı; senaryo yazımına daha sonra Sulhi Dölek de katıldı.
-Yazı grubu 465 senaryo için 1860 gün çalıştı.
-Dizinin ilk 459 bölümünü Yalçın Yelence, son altı bölümünü ise Erkavim Yıldırım yönetti.
-“Bizimkiler” 465 bölüm, toplam 5 bin 60 dakika yayımlandı.
-Teknik ekip 2 bin 325 günü sette geçirdi.
-Çekimlerde 5 bin kasede 2 bin 500 saatlik kayıt yapıldı.
-465 haftanın neredeyse tamamında günün en çok ilgi gören programı oldu. Yapılan araştırmaya göre 14 yıl boyunca her pazar her üç TV seyircisinden biri “Bizimkiler” izleyicisiydi.

Bu apartmanın sakinlerini  hiç unutmadık


Sabri beyin günün önemli bir bölümünü geçirdiği balkon artık plastik doğramalarla kapatılmış. Dizide onun üstündeki dairede Davut Usta otururdu. Onların “iki üst çaprazında” ise Cemil bira için sepetini sallandırırdı.


Bu apartmanın sakinlerini  hiç unutmadık

Cemil-Sevim içki kavgasında.
Bu apartmanın sakinlerini  hiç unutmadık

Sultan-Halil Pazarlama

Bu apartmanın sakinlerini  hiç unutmadık

Ulviye-Davut Usta ve oğulları “Dummkopf” Halis.
Bu apartmanın sakinlerini  hiç unutmadık


Kapıcı Cafer, karısı Gülsüm ve çocukları (solda). Katil Yavuz ve horozları (altta).
Bu apartmanın sakinlerini  hiç unutmadık

29 Ocak 2020 Magazin Haberleri Bülteni29 Ocak 2020 Magazin Haberleri Bülteni

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber