Çinliler çıldırmış olmalı!

Çılgınlık mı yoksa karşılığı alınabilecek bir yatırım mı? Çin’in futbola akıttığı paralar kulüplerin iştahını kabartıyor. Peki bu furya nasıl başladı? Uzmanlar Çin’in transfer hamlelerini değerlendirdi...

Çinliler çıldırmış olmalı!

Çin’in bir futbol ülkesine dönüşmek için başlattığı atağın futbolseverlerin gözünden kaçması mümkün değil. Geçen sezondan beri Çin’in büyük futbol kulüpleri yıldız futbolculara milyonlarca dolar ödedi. Türkiye ise bu “pasta”dan payını Beşiktaş’tan Shanghai Greenland Shenhua’ya 11 milyon avro karşılığında transfer olan Demba Ba ile almaya başladı. Son bir hafta içinde de yine Beşiktaş’tan Ersan Gülüm (7 milyon avro), Hebei China Fortune’a; Galatasaraylı Burak Yılmaz (8 milyon avro) ise Pekin Guoan’a transfer oldu. Üstelik bu transferler sadece bonservis bedelleriyle değil, futbolcuların alacağı yıllık ücretlerle de dikkat çekici. Gülüm, Çin ekibinden yıllık 3.5 milyon avro alacak. Bu ücret Beşiktaş’ın gol krallığı yarışında lider konumdaki Alman golcüsü Mario Gomez’in aldığı ücretle eşit. Burak Yılmaz’ın Pekin’deki yıllık geliri ise 8 milyon avro civarında. Arda Turan’ın Barcelona’dan aldığı ücretle aynı...

Çinliler çıldırmış olmalı

Yayın gelirindeki inanılmaz artış

Çin’in bu atağının arkasında tek bir insan var: Futbol âşığı Çin Devlet Başkanı Şi Cinping. 2012’de devlet başkanı olan Cinping’in sayesinde hem devletin kurumları hem de özel sektörün devleri Çin futbolunu desteklemeye başladı. Sponsorlardan gelen yüksek meblağlara bir yılda 8 milyon dolardan 1.2 milyar dolara yükselen yayın gelirleri de eklendi. Bu da Çinli kulüplerin sınıf atlamasına neden oldu.

İngiliz Arsenal takımının Fransız hocası Arsene Wenger’e göre Avrupa kulüpleri Çin’den korkmalı. Wenger haksız değil! Çin futbola bu hızla para harcamaya devam ederse İspanyol ve İngiliz takımlarının bile yıldız futbolcularını “paranın çekiciliği”ne kaptırmaması çok zor olacak.

Birkaç örnek verelim: 26 yaşındaki Alex Teixeira için Jiangsu Sainty, Shaktar Donetsk’e yaklaşık 50 milyon avro ödedi. 2014 Dünya Kupası’nın yıldızlarından, Kolombiyalı Jackson Martinez için ise Guangzhou Evergrande 42 milyon avro...Örnekler çoğaltılabilir. Fakat bir de Çin’in hedefindeki yıldızlar var: İngiliz Wayne Rooney, Fenerbahçeli Robin van Persie, Beşiktaşlı Jose Sosa, Galatasaraylı Sneijder... Bu yıldızları Çin Süper Ligi’nden izleyip izleyemeyeceğimizi zaman gösterecek. Çünkü Çin’in transfer sezonu devam ediyor.

NE DEDİLER?

“Akıllı kulüpler ve yetenekli futbolcular için iyi bir fırsat”

Attila Gökçe (Milliyet)

- Ben Çin futbolundan böyle bir atak bekliyordum ama biraz erken oldu. Ülkenin ekonomisinin büyüme oranları biraz düşmüştü. Yeniden toparlanmak için uğraş veriyorlar. Ancak devlet başkanının bizzat desteklediği bir ulusal futbol gelişim programı var. Bahis suçlarıyla kirlenmiş olan Çin futbolunu temiz bir şekilde geliştirmeyi amaçlayan bir politika bu.

- Çin’in futbola harcadığı paranın küresel anlamda dengeleri değiştireceğine inanmıyorum. Çünkü futbolcular Avrupa’da da hayal edilemeyecek paraları kazanıyor. Anca Çinliler orta kademedeki ya da emekliliği yaklaşmış futbolcuların aklını çelebilir. Endüstriyel ligleri fazla hırpalamaz.

- Örneğin Arda’yı (Turan) ikna edemezler; kolay olmaz. Arda endüstriyel futbolun yıldızlarından biri. Arda paranın peşinden gitmeyeceği gibi transfer olacağı kulübe de sponsor götürüyor. En fazla 20-23 yaş arasındaki, kariyeri iyi gitmeyen yetenekli futbolcuları alabilirler. Avrupa’da iki yılda kazanabileceğin parayı Çin’de bir yılda alırsın.

- Çin dünya yıldızlarını kendi ligine transfer ediyor ama bir yandan da yüz binlerce Çinli çocuk da futbol eğitimi alıyor. Pastanın sadece kremasıyla değil hamuruyla da ilgileniyorlar yani. Tabii ki Avrupa’nın büyük kulüplerinin de Çin’de büyük taraftar kitleleri var. Onları da statlara çekmek istiyorlar. Bu bizim kulüplerimizin rahat nefes almasını sağlayacak. Bu iyi bir şey. Akıllı kulüpler ve yetenekli futbolcular için iyi bir fırsat. Umarım değerlendirirler.

“Beşiktaş, Çin’de bilinir oldu; bu fırsatı değerlendireceğiz”

Metin Albayrak
(Beşiktaş İletişimden Sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi ve Kulüp Basın Sözcüsü)

- Çin Ligi’nin geçen yılki yayın geliri 8 milyon dolarken bu yıl bu rakam 1.2 milyar dolara yükseldi. Bu yatırımın nedeni de Çin’in Dünya Kupası’na ev sahipliği yapmak istemesi. Tabii ki futbolda söz sahibi bir ülke de olma niyetindeler. Bu nedenle hem devlet kurumları hem de büyük özel şirketler futbol endüstrisine giriş yaptı. Önemli bir futbol ülkesi olma yolundalar zaten. Bizim ilişkimiz de Demba Ba ile başladı ve Ersan Adem Gülüm’ün transferiyle devam etti. Bu sayede biz de Beşiktaş olarak Çin’de bilinir olduk. Biz de bunu değerlendirmek istiyoruz. Günümüzün en önemli araçlarından biri iletişim olduğu için bu alanda girişimlerimiz olacak. Sosyal medya konusunda bazı yasaklar var herkesin bildiği gibi. Biz Çince açılımı yapacağız. Önemli bir sayıda da Uygur Türkü var. Tüm bunları düşünerek bir strateji planlıyoruz. Nasıl bir iletişim kuracağımızı düşünüyoruz. Sezon öncesi kampı için de düşüncelerimiz var; bunun da altyapı çalışmalarını yapıyoruz şu an.

- İspanyol ligi La Liga, Uzakdoğu’daki taraftarlarını düşünerek haftada bir maçı gündüz oynatıyor; saat farkını hesaplayarak. Bu hafta Barcelona maçı gündüz oynandı mesela. Belki Türkiye’de de böyle bir gelişme olabilir ileride.

“Farklı bir ülkeye gidince mutlaka yabancılık çekilir”

Rüştü Reçber
(Eski Milli Futbolcu)

- Çin’deki futbolun seviyesi dünyanın geri kalanıyla aynı değil; herkesin malumu. Fakat Çin’in devlet başkanının bunu değiştirmek için yarattığı politikalar var. Kulüplere büyük kaynaklar yaratıyor. Yaklaşık 25 milyar dolar diye duydum ben. Bunun önemli bir kısmı altyapılara gidiyor. Yıldız transferlerinin asıl amacı Çin halkını stadyumlara çekmek. Çin futbolunun ileriki yıllarda dünya futbolunun seviyesine ulaşacağını düşünüyorum aslında ama bu bir anda, dört-beş transferle olmayacaktır.

- Yeni bir kültüre uyum sağlamak için gereken zaman futbolcudan futbolcuya göre değişir. Şu bir gerçek: İster aynı şehirdeki başka bir takıma gidin isterseniz de farklı bir ülkeye gidin mutlaka yabancılık çekersiniz. Farklı bir kültüre gittiğinizde bu daha çok hissedilir. Bunlar zamanla atlatılır ama. Yeni bir oyuncu geldiği zaman “Zamana ihtiyacı var” deriz ya, bu zaman futboluyla ilgili değildir; çevresine uyum sağlamasıyla ilgilidir.

22 Kasım 2019 Magazin Bülteni.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber