“Çocuklar artık deneyerek öğrenmek istiyor”

Dünyada eğitim ve eğlence merkezi olarak popüler hale gelen KidZania’nın kurucusu Javier Lopez Ancona: “Çocuklar artık görerek değil deneyerek öğrenmek istiyor”

“Çocuklar artık deneyerek öğrenmek istiyor”

Dünyanın birçok ülkesinde 24 farklı şubesiyle hizmet veren KidZania’nın kurucusu Javier Lopez Ancona geçtiğimiz hafta Akasya AVM içinde yer alan KidZania’yı ziyaret ederek çocuklarla buluştu. 2-13 yaş çocukları için özel tasarlanmış bir ülke olan KidZania’da her çocuğa bir uçak bileti ve bir pasaport veriliyor. Burada gerçek bir şehirde bulunabilecek market, berber, itfaiye, hastane, acil servis, banka, benzin istasyonu, restoran gibi alanlar var. Çocuklar dilerlerse, buralarda çalışarak Kidzos para kazanabiliyorlar. Pasta, çikolata yapmak, yemek pişirmek gibi eğitim programlarına katılabiliyorlar. Gazete çıkarmak, kendi TV kliplerini hazırlamak, tasarım stüdyolarında çalışmak gibi yaratıcılıklarını artıracak etkinlikler yapabiliyorlar. Böylece, sunulan ürün ve hizmetleri üretmeyi, kullanmayı ve satmayı öğreniyorlar. Kısacası KidZania, “Çocuğa imkân ver, imkânsız şeyler yapsın” inancıyla, çocukları oyunlarda üstlendikleri roller aracılığıyla gerçek dünyaya hazırlamaya çalışıyor. Son yıllarda neredeyse tüm dünyada popüler hale gelen eğlence ve eğitim merkezlerinin yaratıcısı Javier Lopez Ancona’yla buluştuk. KidZania’nın kuruluşunu ve kendi çocukluğunu konuştuk...

Sizi tanıyabilir miyiz, çocuklarınız var mı?

52 yaşındayım, Kidzania’nın kurucusuyum. Meksika’da doğdum. Hiç çocuğum yok ama 16 tane yeğenim var.

KidZania’yı kurma fikri nasıl doğdu?

Meksika’da bir finans şirketinde çalışıyordum. Bir arkadaşım bana yuva açmam için teklifte bulundu içinde çocuklar için küçük canlandırmalar olacaktı. İş planına baktım, çok kötüydü ama canlandırma fikri çok güzeldi. Çünkü çocuklar her gün kendilerince canlandırmalar yaparlar. Oyunlarda doktor ya da polis olurlar. Bir şeyler olmayı çok seviyorlar. Biz de fikrimizi eğlence ve eğitim merkezine dönüştürdük. Çocuklar eğlenirken gelecekleri ve meslekler hakkında fikir sahibi oluyorlar. Onları hayata hazırlıyoruz. Gerçek bir şehir gibiyiz, sürekli değişiklikler yaparak büyümeye devam ediyoruz.

Çocukların daha iyi bir geleceğe sahip olmasını savunuyorsunuz, dünya üzerindeki tüm çocuklara ulaşabiliyor musunuz? Ekonomisi iyi olmayan ülkelerdeki çocuklara mesela...

Evet, kesinlikle ulaşıyoruz asıl hedefimiz de bu. 18 yıl önce ilk KidZania’yayı Meksika’da açtık. Şimdi 3 tane Kidzania var Meksika’da. 2 tane Japnoya’da, 2 tane Kore’de, 2 tane Hindistan’da, 1 tane Filipinler’de, 1 tane Malezya’da, 1 tane Tayland’da ve bir tane de Endonezya’da merkezimiz var. Ortadoğu’da da güçlüyüz, Dubai, Kuveyt, Katar, Cidde, Mısır’da merkezlerimiz var. Avrupa’da, İstanbul’da, Moskova’da, Londra’da ve Lizbon’da, Güney Amerika’da ise Sao Paulo ve Şili’de KidZania bulunuyor. 9 tane de inşaat halinde merkezlerimiz mevcut, Şikago, Teksas, Paris, Johannesburg, Meksika, Doha, Endonezya, Abu Dhabi gibi.

“Çocukken sihirbaz olmak istiyordum”

KidZania’nın tüm dünyada bu kadar popüler olmasının ardındaki başarının sırrı nedir?

Tamamen kazan kazan sistemi. Çocuklar buraya geliyor hem eğleniyor hem öğreniyor, onlar kazanmış oluyor. Çocuklar kazanınca aileler kazanmış oluyor. Merkez içerisindeki birçok firma kazanıyor. Çalışanlarımız kazanıyor ve herkes kazanınca ben de kazanıyorum. Böylelikle herkes mutlu oluyor ve inanıyorum ki bu yüzden KidZania giderek büyüyor ve güçleniyor.

Sizin çocukluğunuz nasıldı?

Benim büyük bir ailem var. 6 erkek bir kız kardeşim ve 34 tane kuzenim var. Ben çocukken tüm oyunları organize eden, herkesi etrafında toplayan bir yapıdaydım. Çocukken sihirbaz olmak ve herkesi şaşırtmak isterdim 12 yaşında bir gösteriye gittiğimde bundan vazgeçtim. Biz çocukken şimdiki gibi oyuncaklar yoktu ama sanırım İngilizcede role play dediğimiz, mış gibi yapma, doktorculuk ya da evcilik oynama çok eski yıllardan beri vardı. Çok eski yıllarda çocukların oyuncakları yoktu belki ama varmış gibi yapıp oynuyorlardı, buna bayılıyorlar. Biz de KidZania’da gerçekten canlandırma yapabilecekleri üniteler kurduk. Eğer itafiyeci olmak istiyorsan, takımını oluşturup, kask ve kıyafetlerini giyip, gerçekten hortumu eline alıp su sıkarak yangın söndürüyorsun. Çocuklar bu duruma bayılıyor. Artık görerek ya da duyarak değil yaparak tanımak istiyorlar.

Sizin en çok sevdiğiniz ünite hangisi?

Ben en çok tiyatro bölümünü seviyorum, çünkü çocukları çok seviyorum. Onlar tiyatroda o kadar eğleniyorlar ve kendi hallerindeler ki, onların mutlu olduğu alanlar da benim favorilerim oluyor.

Türkiye’de ya da İstanbul’da başka bir KidZania açılacak mı?

Biz genelde bir ülkenin farklı şehirlerinde KidZania açmayı tercih ediyoruz. İstanbul’da bir tane daha düşünmüyoruz ama Ankara ve Antalya’da olabilir.

“Japonya’daki KidZania’da ses çıkmıyor”

Farklı kültürlerden çocukların Kidzania deneyimleri değişiklik gösteriyor mu?

Dünyadaki tüm merkezlerinde çocuklara sunduğumuz hizmet ve imkanlar aynı ama çocukların davranışları farklı. Her şeyden önce her KidZania’yı bulunduğu ülke ve şehirin kültür ve geleneklerine göre düzenliyoruz. Mesela restoranlar değişiyor. Burada mantı yapım dükkanı var, Meksika’da taco, Japonya’da suşi. Lokal şirketler, lokal restoranlar ve markalarla anlaşıyoruz. Her şey aynı olsa da çocuklar farklı tabii. Mesela Meksika’daki çocuklar, İstanbul’dakilerle aynı. İçeri girdiğinizde bolca koşturan ve bağıran, eğlenen çocuk görüyorsunuz. Japonya’da ise merkez her gün dolu olmasına rağmen içeride sakin ve sıraya giren, düzen bozmayan, sessiz çocuklarla karşılaşıyorsunuz. Bir de mesela KidZania’da iki bölüm var. Birinde çocuklar mesleki bölümlerde çalışıp para kazanabiliyor, diğer bölümlerde de o parayı harcayabiliyor. Japonya’da tüm çocuklar sadece para kazanılan alanlara gidiyor, para harcanan kısımlar bomboş.

Sivas Katmeri tescillendiSivas yöresine özgü lezzet taşıyan Sivas katmeri, Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından coğrafi işaret alarak tescillendi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber