Geri Dön

Derin sularda balık avlar, tekneler arası kuryelik yapar

Beyaz Saray’ın yeni sakini Bo, tüm dikkatleri Portekiz su köpeklerine çekti. Bir ara neslinin tükenmesi tehlikesi beliren bu cins tam bir “balıkçı dostu”

Derin sularda balık avlar, tekneler arası kuryelik yapar

Uzun süre araştırıldı, soruldu, soruşturuldu ama bir türlü Beyaz Saray’a uygun bir köpek bulunamadı. Sonunda Massachusetts Valisi Ted Kennedy’nin, Başkan Obama’nın kızlarına bir köpek yavrusu hediye etmesiyle olay çözümlendi. Bu, aslında dünyanın da pek tanımadığı, ender rastlanan bir Portekiz su köpeğiydi. Bir anda ilgi odağı haline gelen bu köpek için Sasha ve Malia anneleri Michelle Obama’nın babasının takma adı olan Bo’yu seçti. Şu sıralar Beyaz Saray’da “davranış dersleri” alan “first köpek”, aşırı ilgi yüzünden bizim “şehla” kedi Gli gibi şöhret sarhoşu bile olmuş durumda. Ancak Başkan’ın kızları, özellikle de köpek tüyüne alerjisi olan Malia halinden memnun gözüküyor. Çünkü bu köpek çok az tüy döküyor.
Genellikle Portekiz ve Amerika’da bulunan bu ırka Türkiye’de rastlamak ise çok zor. Uzun arayışlar sonrasında Gypsy ve Miço’nun izini bulabildik... Gypsy Bolu’da, Miço da Balıkesir’de yaşıyor. Nesillerinin tükenmemesi içinse sahipleri, bu erkek köpeklerine bir süredir www.petarkadas.com üzerinden “gelin” arıyor...


Derin sularda balık avlar, tekneler arası kuryelik yapar
“Marmara’nın hamsisini yer, Ege’ninkini yemez”
Yalçın Savaş (Miço’nun sahibi)

-2005’te Foça’da Akdeniz foklarıyla ilgili bir proje yönetiyordum. Bir köpeğim olsun istedim. Araştırma yaparken Portekiz su köpeği ırkına rastladım. İyi huyu, çalışkanlığı, denizdeki yeteneği çok ilginç geldi. Portekizli bir arkadaşıma danıştım. “Nesli tükenmek üzereyken Portekiz’de toparlandı. Bir arkadaşımda da yavrular var” dedi. “Bana bir tane ayır” dedim. Kıt kanaat geçiniyordum, teknemi sattım, Portekiz’e gittim.
-Portekizli balıkçılar bu köpekleri tekneden tekneye kurye olarak bile kullanırlarmış. Eğitilmeleri çok kolay, akıllılar. Herkesle geçinirler. Hayvanın içgüdüsünde zarar vermek yok. Çok zorlasanız bile oynamak için ısırıyor.
-Tüy dökmez diye biliniyor ama az da olsa döküyor. Dökülen tüyler üzerinde kalıyor. Her gün fırçalanmalı, tüylerden arındırılmalı. Foça’dayken Miço sürekli denizin içinde ya da tekne üzerindeydi.
-Hazır mama, tavuklu pilav ve balığı sever. Ama mesela Marmara’nın hamsisini yer, İzmir Körfezi’nin, Ege’nin hamsisini yemez. Bekçi köpeği olarak uygun değil. Gece yabancılara havlar ama yanına gelince sizinle oynar. Yapısı böyle, saldırmaz. Eşimi çok kıskanır. Aramıza girip başını benim dizime, kuyruğunu da eşimin kucağına koyarak aramızı açar. Miço’ya bir eş arıyorum. Üremelerini istiyorum.


Derin sularda balık avlar, tekneler arası kuryelik yapar
“Kavgayı sevmez, araya girerek kavga edenleri ayırır”
Ülgen Güleri (Gypsy’nin sahibi)

-Gypsy bir Portekiz su köpeği ama kırmalığı da var sanırım. 12 yaşında. Bebeğim oldu, şu an iki yaşında. Onunla da çok iyi anlaşıyor. Oğlumu çok korur, yabancılara dokundurtmaz. Suyu seviyor, yüzüyor. Bolu’da maalesef deniz yok. Ama iki yıl önce Karadeniz Ereğli’de yaşıyorduk. Denize giriyordu.
-Obama’nın köpeği tamamen bir reklam. Nadir bulunan bu köpeğin satışları artsın diye yapılan bir şey bence. Para kazanmak için köpeği kullanıyorlar. Obama da aynı köpeğe sahip diye birden gözümde değeri artmadı Gypsy’nin. Bir cins saplantım olmadı. Buna karşıyım. İzmir’de bir bayan eşinden ayrılmak üzereydi. Bakamadığı için de köpeğini bana verdi. Böyle denk geldi.
l Bir gün Gypsy ile yolda yürüyorduk. Trafikte iki adam arabasından inmiş kavga ediyordu. Gypsy kavgayı hiç sevmediğinden dolayı aralarına girip ikisine de havlamaya başladı. Adamlar kavgayı bırakıp gülmeye başladılar. “Bir köpek kadar olamıyoruz” dediler. Evde de tartışma çıktığında eşimle aramıza girip havlar. Bize “Sus” der.


“Bu köpek Türkiye’de pek yok ama  moda diye ilgi eminim artacak”
Dr. Halil Mahzunlar (Anatolia Hayvan Hastanesi Başhekimi)

-Portekiz su köpeğinin bekçilik özelliği yok. Av köpeği grubuna giriyor. Ortalama 12-14 yıl yaşar, suyu çok sever. Çocuklu aileler için çok uygun. Bu köpekler 17-22 buçuk kilo arasında. Yerden yükseklikleri ise yaklaşık 55 cm. Kökleri İber Yarımadası’na dayanıyor. Afrika’nın kuzeyinden de kökenini aldığını söyleyenler var. Söylenenlere göre bu yüzyıl içerisinde Portekizli balıkçılar bu köpeği Cezayir’den gidip almışlar. Patilerinde hafif perdeler de var. Çok iyi bir yüzücü, derin sularda bile balık yakalayabilir.
-Kulak kepçesi iri ve aşağıya doğru düşük olduğu, suyu da çok sevdiği için kulak enfeksiyonlarına çok yatkınlar. Banyo yapmadan önce kulaklarının içine pamuk konmalı, kulak kepçesi yukarı kaldırılarak kulaklar havalandırılmalı. Üç ayda bir veterinere götürmekte yarar var. Alerji yapmaz diye bir şey söyleyemeyiz. Bireyler hayvandaki proteinsel yapıya karşı tepki gösterir ya da göstermezler. Bu, hayvanla ilgili değil, insanla ilgili bir şey. “Alerji yapmayan köpek” diye bir şey yok.
-Hiçbir köpek aslında apartman dairesini hak etmiyor. Apartmanda yaşıyorsanız en azından sabah-akşam birer saatlik düzenli yürüyüşlerini yaptırmalısınız. Türkiye’de bu köpeğe sahip çok insan yok ama ilginin artacağından eminim. İnsanlar moda diye bu köpeği de arayıp bulurlar.

Kıvanç Tatlıtuğ'un mangal keyfiZaman zaman sosyal medyadan paylaşımlarda bulunan oyuncu Kıvanç Tatlıtuğ, bu kez mangal yaparken çekilen videosunu yayınladı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber