Dikkat, bağımlılık yaratabilir!

Nefes kesen bir doğa, incecik kum, rakı şişesinde balık, huzur, huzur... Maldivler’in mavi-yeşil gündüzü, bol yıldızlı gecesi ve sanki dünyada ondan başka bir yer yokmuşçasına mağrur duruşu ruhumu kısa sürede ele geçirdi

Dikkat, bağımlılık yaratabilir!

Benim “Boş zamanlarınızda ne yaparsınız?” sorusuna verilecek cevabım hiç olmadı; her zaman yapabileceğimden çok işim var: Görülecek filmler, araştırılacak konular, yazılacak ya da okunacak kitaplar, küçük gelen ayakkabılar, prenses kostümleri yerine alınacak yenileri, yetiş(tir)ilecek piyano dersleri ve sonsuz bir liste.

Bu sebepten uçak yolculuklarına bayılıyorum. Kemiklerimi bir yere saatlerce yerleştirebildiğim tek mekan, leylek havadayken. Maldivler’e iş seyahatim benim için, THY’nin konforlu business koltuklarında başlamıştı. Başlamıştı başlamasına ama Maldiv Cumhuriyeti’nin tren garından bozma havaalanına indiğimde gördüm ki valiz beklerken biriyle öpüşmeyen tek insan benim (kocam için iyi haber).

Herkes her yerde el ele

Deniz uçağında, otelin ortak alanlarında, spa’da, kumsalda herkes sözleşmiş gibi el ele. Kapımın önünde iki bisiklet var. Odamda, omuzlarını birbirine davetkar bir şekilde yaslamış iki bornoz. Terasımda bir çift şezlong. Her şey bana tek başınalığımı hatırlatıyor (burada “Sex and the City” dizisi moduna girmek epey kolay). Çinli bir misafirin (çiçeği burnunda kocasının yanında) yanıma gelip “Çok güzelsiniz” demesiyle biraz moral buluyorum.

Toplantı, deniz, otel turu, güneş, fotoğraf çekimi, masaj derken Maldivler’in mavi-yeşil gündüzü, bol yıldızlı gecesi ve sanki dünyada ondan başka hiçbir ada, hiçbir kıta yokmuşçasına mağrur duruşu ruhumu kısa zamanda ele geçiriyor. Ellerimi göğsümde birleştirip özür diliyorum: Namaste. Seni bugüne kadar başarılı bir pazarlama kampanyasından ibaret saydığım için affet beni.

Sezon açıldı; Maldivler’in en güzel zamanı kasım-nisan arası. Gitmek kolay; vizesiz; THY, İstanbul’dan Male İbrahim Nasır Uluslararası Havalimanı’na haftanın her günü direkt uçuyor. Uçuş yedi saat; üstüne bir saat daha koymak lazım, nitekim otelinize havaalaanından tekne ya da deniz uçağıyla varıyorsunuz.

Maldivler’e yüksek sezonda gitmek şart değil; ekimden aralık ortasına dek “ara mevsim” olduğundan fiyatlar daha uygun; bu dönemde bol Çinli turist görmeye hazır olun. Eylül-kasım arası zaman zaman yağış görülüyor ama genelde ertesinde hemen güneş açıyor; biraz da şans.

Dikkat, bağımlılık yaratabilir


Cheval Blanc Randheli, Maldivler”in en lüks otellerinden biri...

300 adada insan var

Resmi adıyla Maldiv Cumhuriyeti, Hint Okyanusu’nda 1.200’den fazla adadan olma bir devlet. Adaların ancak 300’e yakınında insan var, gerisi hâlâ boş (satın almak için ada filan arıyorsanız diye söylüyorum). Ekonomi, turizm ve balıkçılıkla ayakta. Aylık ortalama gelirin 700 dolar civarı olduğu başkent Male’de evler de gelirler gibi biraz dar. Adalara kamp kurmuş lüks otellerle arasındaki fark ise bir dünya.

İtiraf edelim; öyle bir dünya ki bağımlılık yaratma garantisi var. Nefes kesen bir doğa, incecik kum, rakı şişesinde balık, yıldızlar, huzur, huzur... Kızımla kocamı çok özlemiş olsam da (kocam için iyi haber) Maldivler’de yalnız barınmanın sonsuz faydalarını görmedim değil: Gecenin bir yarısı sizi uyandıran kocacığınızın horlaması değil, birden bastıran yağmurun sesi olabilir ki bu durumda, çoluk-çocuk var demeden havuza mayosuz cumburlop atlama; kapı önündeki bisikletlerden bir gün birine diğer gün birine binme; geniş giyinme odalarına özgürce yayılma; “Acıktım, yoruldum” diyen bir minik olmadan spa’da cilt bakımından ayak masajına topyekun kendinden geçme... Daha sayayım mı?

AKLINIZDA BULUNSUN

-Trafik sağdan değil, soldan akıyor.

-Parayı yerel para birimi rufiyaa’ya çevirmeye gerek yok, dolar her yerde geçiyor.

-Male, Türkiye’ye göre iki saat önde ama adalar gün ışığından daha fazla faydalanmak için Male’den de bir saat önde; şaşırmayın, uçağınızı kaçırmayın.

-Bazı oteller 12 yaş altı çocuk kabul etmiyor; ortamızda yatırır az harcarız diye rezervasyonda ses çıkarmamazlık etmeyin, kapıda kalmasın.

NE YAPILIR?

Suyunaltında ve üstünde ne yapılıyorsa! Şnorkelle veya tüplü dalış, balık tutma, yunus izleme turları, jet ski’den su kayağına pek çok su sporu... Bir de rica ederim başkent Male’yi görmeyi pek çok kişinin yaptığı gibi es geçmeyin. Otelinizden motosikletli bir rehber ayarlarsanız (sokaklar o kadar dar ki) iki-üç saatte adayı gezersiniz. İçkinin yasak olduğu, Müslüman Maldivler’in başkentinde halk, akşamları disko-bar gezmek yerine denize giriyor. Kadınlar kıyafetleriyle, şen kahkahalar eşliğinde yüzüp evlerine dönüyor

Balık pazarını, meyve-sebze pazarını görmek lazım. Kentin en eski restoranlarından The Royal Garden Cafe’de (Medhuziyaarai Magu) geleneksel Garudhiya and Baiy’i deneyin; bu “pilavlı balık çorbası” çok leziz. Son zamanlarda burada da bir kahve furyası başlamış “İtalyan kahve dükkanları”nın birine trendy gençleri görmek için girin.

NEREDE KALINIR?

-Lüks hayat:Cheval Blanc Randheli (randheli.chevalblanc.com).

-Uygun ve güzel:Kurumba Maldives (kurumba.com).

-Çocuksuz romantizm:Komandoo Maldives Island Resort (komandoo.com). Şimdiden belki gelecek yıl için plan yapılabilir; uçuşlar dahil çift kişilik odalarda altı gece konaklamalı 1.700 dolar civarı paketler mevcut. Elbette diğer öğünleri ve ekstra harcamaları da göz önünde bulundurmalı.

NE ALINIR?

Male’den türlü deniz kabuklularıyla yapılmış süs eşyaları (özellikle el çantaları birer sanat eseri), el yapımı kadehler, ahşap eşyalar, ton balığı konservesi ve Hindistan ceviziyle yapılmış yerel şekerleme bondi.

Türkiye: Mektup çöpe atıldı, yanıtı Barış Pınarı HarekâtıCNN Türk'e konuşan Cumhurbaşkanlığı kaynakları, ABD lideri Trump'ın diplomatik nezaketten yoksun mektubunun reddedildiğini söyledi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber