“Dişiliği bir tık saklı tutmak daha gizemli”

“Bodrum Masalı” dizisinin Gözde’si Toprak Sağlam: “Yeri geldiğinde bir Gözde çıkarabilirim içimden, yeri geldiğinde 25 yaşında bir kız olabilirim. Dişiliği bir tık saklı tutmak daha şık, daha gizemli geliyor”

“Dişiliği bir tık saklı tutmak daha gizemli”

Pazar akşamları, Kanal D’deki “Bodrum Masalı”nın Gözde’si olarak izliyoruz Toprak Sağlam’ı. “Ne daha önce oynadım ne de bana benziyor” dediği karakterini öyle başarılı canlandırıyor ki, izleyiciler bir yandan kızıyor bir yandan da sevmeden edemiyor. Geçtiğimiz haftalarda şarkı söyleyerek sesinin de güzel olduğunu gösteren Sağlam, yakın zamanda bir de albüm müjdesi verdi.

“Bodrum Masalı”ndaki karakterinizin planları tıkır tıkır işliyor. Neler olacak bundan sonra, biraz tüyo alabilir miyiz?

Valla Gözde’den korkulur. Artık yeterse yeter dedi ve çekti pimi. Bir kere en az izlediğiniz bölüm kadar heyecanlı ve çarpıcı bir bölüm geliyor. İzleyenler ya “Oh be” diyecek ya “Eyvah”, göreceğiz.

Dizide evli adamla ilişkisi olan, biraz da ortalığı karıştıran birisiniz ama Gözde’yi destekleyen de çok. Kızmamızın yanı sıra anlıyoruz da. Bunda sizin de başarınız yadsınamaz. Gözde’yi neden sevdik sizce?

Teşekkür ederim, hakkını vermeye çalışıyorum. Gözde’nin sevilmesinde ortak yaşanmışlık bulunması muhtemel. Çünkü her kadın hayatında bir kez kendini unuturcasına sever. Kendine bile bile acı çektirir, sevdiğini merkeze koyup kendinden vazgeçer, yaşama sebebi oymuş gibi davranır ve sevdiği adamın kendi hayatını öğüttüğünü bilse bile kaybetmeyi göze alamaz. Bir de karakteri yaratırken hep “Kötü dediklerimizin de sebepleri vardır”ı anlatmak istedik senaristlerimiz ve yönetmenimizle. Gözde bu anlamda aslında bir kadının canı yandığında neye dönüşebileceğinin de bir örneği.

“Aşkın nedeni olmaz”

Bir insan Evren gibi birine neden aşık olur? Hem evli hem düzenbaz hem çıkarcı. Onun yerinde olsanız ne yapardınız?

Aşkın nedeni olmaz ki, bir bakmışsınız olmuş. Gözde’nin hayatında ne eksikti, ne buldu bu adamda onu düşünmek gerek, ancak o zaman anlaşılabilir belki. Ben tek eşlilikten yanayım. Bu tarz bir ilişkimin olma ihtimali yok. Gözde’nin yerinde olsam başlamaz, kaçarak uzaklaşırdım.

Dizide her ne kadar “Evren’in genç sevgilisi” olsanız da aslında hal ve tavır olarak yaşınıza göre daha olgun ve biraz da fettan birini canlandırıyorsunuz. Bu durum sizi başta düşündürdü mü?

Asla böyle bir kaygım olmadı. Buna çalıştım çünkü. Gözde ses tonundan yürüyüşüne, bakışlarından edasına, fettanlığından cilvesine kadar baştan yaratttığım bir kadın. Ne daha önce oynadım ne de bana benziyor. Öyle ki insanlar beni görüyor ama asla tanımıyor. Tanıyanlar da ne kadar genç, ne kadar zayıfmışsınız diyor.

Gözde dişiliği çok ön planda bir kadın. Toprak Sağlam nasıl bir kadındır peki?

Spor ve rahat bir tarzım var. Makyaj yapmam. Nasıl iyi hissediyorsam, canım ne istiyorsa onu giyerim. Yeri geldiğinde bir Gözde çıkarabilirim içimden, yeri geldiğinde 25 yaşında bir kız olabilirim. Dişiliği bir tık saklı tutmak daha şık, daha gizemli geliyor.

31 yaşındasınız. Nasıl geldi 30’lar hayatınıza? Nasıl hissediyorsunuz?

Hiç 31 yaşında hissetmiyorum kendimi. Zaten nasıl hissedilir de bilmem. Başta korkutmuştu vah yaşlanıyoruz diye, sonra bir baktım yaşım geçmemiş, yaşım gelmiş aslında... Hayatımın en aydınlık, en efsunlu, en kadın, en güzel, en yaratıcı hissettiğim dönemindeyim.

Dizi için bir süredir Bodrum’dasınız. Nasıl orada yaşamak, alışabildiniz mi?

Ben İstanbul’u sevmeyenlerdenim. O nedenle set boşluğum olsa bile gitmiyorum İstanbul’a. Her gün denize uyanıp, trafiksiz bir şehirde stressiz yol gitmek, organik yaşamak, odamdan izlediğim ayın şavkı... Of dersem ayıp olmaz mı?

“Albüm yolda”

Dizide birkaç bölüm önce bir de şarkı söylediniz ki çok beğenildi. Zaten müzikle ilgilisiniz, hatta gitar da çalıyorsunuz bildiğim kadarıyla. Nasıl başladı müzikle ilişkiniz?

Böyle konuşulacağını tahmin ediyordum aslında. Yazılan sahnenin duygusu, oyuncu arkadaşlarımın sahnedeki performansları, şarkının hayatlardaki yeri, şarkının öz hikayesi, e ben de fena söylemem tabii... Hepsi bir araya gelince tadından yenmedi. Müzik zaten hayatımda hep vardı. En az oyunculuk kadar eski. Lisede kendim öğrendim gitar çalmayı. O zamandan beri bana yetecek kadar çalıyorum. Şan eğitimim var. Hâlâ devam ediyorum çalışmaya.

Müzikle ilgili planlarınız, yapmak istediğiniz şeyler var mı? Bir albüm mesela...

Herkes bunu bekliyor sanırım ama merak etmeyin yolda albüm. En kısa sürede buluşturacağım sevenlerle.

Müjdat Gezen Sanat Merkezi (MSM) mezunusunuz. Geri dönüp baktığınızda MSM’nin size kazandırdığı en önemli şey ne oldu?

Oyunculuğumu nakış gibi işleyerek, kendi biçimimle yaratmamı sağladı. Bir de doğallığı ve sahiciliği yakalamamı... Hayatı, sektörü öğretti. Müjdat hocama selam olsun.

12 Aralık 2019 Magazin Bülteni.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber