Geri Dön

Doğu buz tuttu

Bazen üzerimize karlar yağar soğuktan buz kesiliriz, bazen hoş kokulu çiçekler arasında yeniden doğmuş gibi hissederiz, bazen de tarihe tanıklık ederiz fotoğraflarla… Bu hafta “Şimdiki zamanın hikayesi” dört mevsimi bir yürekte buluşturuyor

Doğu buz tuttu

- Muş Ovası yüzyılın en soğuk günlerinden birini yaşıyor. Muş tren garına uğrayan Van Gölü Ekspresi’nin buz tutan camları da bunun kanıtı. Tatil sevinciyle yola çıkan kırmızı şapkalı küçük bir kızın trenin camından gülerek poz vermesi, camı kaplayan kalın buz desenleri ve TCDD’nin trenlerde kullandığı “ay yıldız” fotoğraftaki etkiyi daha da güçlendiriyor. Tıpkı gülen kızın bakışlarındaki o “gizli” ifade gibi… (BÜNYAMİN AYGÜN)

Kar ve kırmızılı kadın

Doğu buz tuttu

- Beyaz ve kırmızının göz alıcı uyumu… Güneşin hafif ışıyarak, ağaçlar arasından süzüldüğü, bembeyaz karla kaplı parkta yürüyen kırmızı mantolu kadın, hayalini kurduğumuz kış günlerine götürüyor bizi. Usta foto muhabiri Mustafa İstemi, film sahnelerini andıran ve kışın kendine özgü romantizmini ortaya koyan bu fotoğrafı Ankara Ahlatlıbel’de çekti. (MUSTAFA İSTEMİ)

Bahara doğru

Doğu buz tuttu

- Antalya bahara hazırlanıyor… Umutla doğan güneş etrafında bulutlar karmaşayla diziliyor. Gökyüzünü kaplayan derin sessizlik ve sarıdan turuncu ve kızıla doğru değişen renkler o umutlu anı bize gösteriyor.İyonyalı ozan Homeros’un tasvirindeki gibi “Şarap tortusu kızılı” gün batımına sahne olan akşamüstünde Antalya’da kış çoktan sona erdi. (OKTAY PİRİM)

Zamana meydan okuyan saat kulesi

- Osmanlı padişahı İkinci Abdülhamid’in tahta çıkışının 25. yıldönümünü kutlamak için 1901’de inşa edilen 25 metre yüksekliğindeki dört katlı tarihi İzmir Saat Kulesi, adeta zamana meydan okuyor. Kulenin yanında yükselen dev palmiye ağaçları, güvercinler ve onları besleyen yem satıcıları kulenin tarihi atmosferi içinde etkileyici görüntülere sahne oluyor. (RIDVAN MENEKŞE)

Doğu buz tuttu

Deprem zarar vermişti

- Bu hafta Milliyet Arşivi’yle zaman yolculuğumuzu yine İzmir’e yapıyoruz. 43 yıl önce bu hafta İzmir’de meydana gelen depremde yaklaşık yüz ev yıkılmış, iki kişi de hayatını kaybetmişti. Depremin hafızalarda yer etmesini sağlayan olay ise İzmir Saat Kulesi’nin ağır hasar görmesi olmuştu.

Haydarpaşa, vapur ve martı

Doğu buz tuttu


- İstanbul’un simgelerinden Haydarpaşa, Boğaz’ın olmazsa olmazı Şehir Hatları vapuru ve engin maviliklerin kadim bekçisi martılar... Dört mevsim alışık olduğumuz bu karede Kadıköy Rıhtımı’ndan atılan simitleri kapma yarışına giren martıları görüyoruz. Martılardan biri havada adeta asılı kalarak kendisine çevrilen objektife poz veriyor. (OZAN GÜZELCE)

Tarihin Doğu’dan açılan penceresi

Doğu buz tuttu


- Türkiye turizmine Doğu’dan açılan bir pencere: Diyarbakır. Binlerce yıllık köklü tarihiyle zengin bir kültür hazinesi; adeta bir açık hava müzesi. Kentte öyle tarihi yapılar var ki hepsi özenle korunmuş ve günümüze kadar gelebilmiş. Onlardan biri de zamanında kilise olarak inşa edilen ardından Ulu Cami’ye dönüştürülen Mar Toma Kilisesi. Bu yapı şehrin en büyük kilisesi olma özelliği taşıyor. Ayrıca Anadolu’nun da en eski camilerinden de biri. (DAĞHAN KOZANOĞLU)

Seni gidi fındıkkıran!

Doğu buz tuttu


- Uzun tüylü kuyruğu ve renkli desenleriyle dikkat çeken, ormanlık ve ağaçlık bölgeleri seven sincaplar Emirgan Korusu’nu mesken tutmuş. Aç kalmamak için gün boyu çaba sarf eden ve buldukları yiyecekleri toprağa gömen sevimli canlılar acıktıklarında topraktan çıkardıkları “hazineleriyle” besleniyor. Korudaki bu minik dostumuz da topraktan çıkardığı fındığını kemiriyor. (OĞUZ YETER)

Bu tezgaha gelenler, oynamadan gitmiyorİstanbul'da şarkılar söyleyerek pazarcılık yapan Mevlüt Akın, eğlenceli halleriyle sosyal medyada fenomen haline geldi. Akın’ın pazar tezgahına gelen müşteriler alışverişini oynayarak ve göbek atarak yapıyor.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber