Golfün merkezine seyahat

Çölüyle, plajlarıyla, egzotikliğiyle bir turizm cenneti Fas. Ama bu sefer Kazablanka, Marakeş gibi klasiklerini değil, okyanus kıyısındaki plajları ile turistik bir belde olan Fas’ın en önemli şehirlerinden Agadir’i ve ev sahipliği yaptığı ünlü golf turnuvalarını anlatacağız...

Golfün merkezine seyahat

Fas; Afrika, Arap, Berberi ve Avrupa kültürlerinin bir araya geldiği bir ülke. “Batı”nın izlerini görebileceğiniz ama “Doğulu” kalmış insanların yaşadığı bir yer. Bir yanda uçsuz bucaksız gibi görünen Sahra Çölü, bir yanda bembeyaz tepeleriyle kayak yapılan Atlas Dağları, bir yanda Atlas Okyanusu...
İslamiyetin görkemli eserleriyle süslü, pazarlarıyla ünlü, yaz-kış plajlarında güneşin tadını çıkarabileceğiniz, çöl safarilerinde eğlenip dağ köylerini gezebileceğiniz bir turistik ülke Fas. 1912’de Fransızların egemenliğine girip 1956’da bağımsızlığına kavuşan ülke anayasal monarşiyle idare ediliyor ve başta “müminlerin amiri” olarak bilinen kral var. Şimdiki kral ise VI. Mohammed (Mohammed el sadis bin el Hasan).

Depremden sonra şehir tekrar inşa edildi
Her ne kadar Fas denince çoğunluğun aklına Marakeş, Kazablanka ve belki de Fez gelse de Agadir, Fas’ın en güzel plajlarına ve en büyük geleneksel çarşısına sahip şehri. 1960’taki Agadir depremi şehre büyük hasar verip neredeyse 15 bin kişinin ölümüne yol açtıktan sonra şehir tekrar kurulmuş. Ve bu yeni haliyle aslında biraz da Antalya’nın Kemer’ine benzetebileceğimiz bir yer.

Kralın golf tutkusu
İşte geniş yolları, modern otelleri, Avrupa tarzı kafeleriyle geleneksel
Fas şehirlerine benzemeyen, Atlantik Okyanusu’nun kıyısında, Atlas Dağları’nın eteğindeki bu şehir geçtiğimiz haftalarda iki golf turnuvasına birden ev sahipliği yaptı: Hassan II Golf Kupası ve
Lalla Meryem Kupası.
Bilgisi olmayanlara hemen anlatalım. Fas dünyanın golfe en çok önem veren ülkelerinden. Nedeni de şimdiki kralın babası Kral II. Hasan’ın golf sevgisi. Yazlık sarayının bahçesine bile golf sahası yaptıran II. Hasan’ın golf tutkusunu artık oğulları devam ettiriyor. Şimdiki kral VI. Mohammed golf oynamasa da özellikle turizm açısından ne kadar önemli olduğunu bildiği için babasının yolundan gidiyor. Kardeşi Prens Moulay Rachid ise gerçek bir golf düşkünü.

Fas’ta golf 100 yaşında
2014’ün Fas için ayrı bir önemi var çünkü bu yıl golfün Fas’taki 100’üncü yılı. Sene boyunca kutlamalar yapılacak. Hassan II Golf Trophy Dernek Başkan Yardımcısı Mohamed Chaibi “Krallığın değişik yerlerinde düzenlenecek çeşitli müsabakalar 2014 sezonuna damga vuracak. Bu yarışlar 1914’te açılan, Akdeniz bölgesinin ilk golf sahası olma özelliğini taşıyan ve aynı zamanda Afrika’nın en eski sahalarından biri
olan Tanca Rolay Country Club’da düzenlenecek Tanca Taht Kupası ile
son bulacak” diyor. Chaibi bu çerçevede
4. Profesyonel Turizm Günleri düzenlendiğini ve bu seneki fuarın temasının da “Fas’ta 100 yıllık Golf” olduğunu belirtiyor.

En çok beklenen turnuvalardan...
Mart ayındaki Hassan II Golf Kupası 1971’den beri düzenleniyor. Eşzamanlı olarak da Ladies European Tour kapsamında bu sene 20’nci yılını kutlayan Lalla Meryem Golf Kupası da çekişmelere sahne oluyor. “Hasan II ve Lalla Meryem kupaları Avrupa yarışları kapsamında dünyada erkekler ve kadınlar kategorisinde aynı hafta aynı şehirde düzenlenen tek kupalar. Bu özelliği sayesinde bu kupaların profesyonel golfçüler için özel bir yeri var” diyen Chaibi: “Bu turnuvaların geçmişi European Tour ve Ladies European Tour takvimlerinin en çok beklenen turnuvaları haline gelmelerini sağlamıştır.”
10 Mart’ta başlayan ve 16 Mart’ta sona eren bu golf turnuvalarına 30 ülkeden
126 profesyonel, 200’den fazla amatör oyuncu katıldı. Avrupa golfünün en büyük isimleri bu turnuvada prestijli Altın Hançer ödülünü almak için mücadele etti. Turnuvanın toplam ödülü ise 1.5 milyon avroydu.

KAZANANLAR
Hassan II Golf Kupası
(Agadir Golf du Palais Royal)
1. Alejandro Canizares (İspanya)
2. Andy Sullivan (İngiltere)
3. Seve Benson (İngiltere)

Lalla Meryem Kupası
(Agadir Golf de l’ocean)
1. Charley Hull (İngiltere)
2. Gwladys Nocera (Fransa)
3. Sophie Giquel-Bettan (Fransa)

Kralın sarayının bahçesinde dostluk turnuvası

bu turnuvalarIN en özel günlerden biri ise amatör ve profesyonel oyuncuların karşılaştığı pro-am karşılaşmasıydı. Çünkü oyuncular Atlantik Okyanusu’na bakan, Kraliyet Sarayı’nın içindeki golf sahasında karşılaştılar.
Hassan II Golf Kupası’nın en önemli özelliklerinden biri de buydu çünkü halka açık olmayan Kral’ın yazlık sarayının bahçesindeki bu golf sahası yılda bir kereye mahsus olmak üzere bu turnuva için halka açılıyor. Şimdiki kralın babası II. Hasan tarafından ünlü saha tasarımcılarına yaptırılan bu saha dünyanın en güzel birkaç golf sahasından biri sayılıyor.

5 kıtadan 100 kanal izledi
Hassan II Golf Trophy için 5 kıtadan 386 milyon izleyiciye ulaşma kapasiteli 100 kanal 730 saat canlı yayın yaptı. Lalla Meryem Kupası
için de tüm dünyada
152 saat yayın yapıldı.

Yaz-kış demeden deniz ve kum: Agadir

Agadir, ülkenin güneyindeki en önemli şehir. Atlantik Okyanusu kıyısındaki plajları, Sahra Çölü ve doğal parkları sayesinde de turistik olarak çok ilgi gören bir yer. En güzel özelliği ise turizmin yaz-kış demeden tüm yıla yayılması. Çünkü kışın bile hava sıcaklıkları 20 derece civarında. Kaliteli kuma sahip rüzgarsız plajları da turist sayısını artırıyor.
Tabii gece eğlencesini de unutmamak lazım. Özellikle akşam yürüyüşleri için çok uygun olan geniş yollarında çocuklarıyla dondurma yiyen ailelere, yürüyüş yapan sevgililere rastlamak mümkün. Kıyı boyunca ise onlarca gece kulübü tıklım tıklım.
Fas’ın en büyük geleneksel çarşısı da burada: Souk al Had. Ama bu çarşıda Marakeş ya da Kazablanka çarşılarındaki havayı, egzotikliği beklemeyin. Yine de özellikle sebze ve meyvelerini mutlaka görmek gerekiyor. Çarşısı dışında Agadir Kalesi, Berberi Sanatları Müzesi de ilgiyi hak ediyor.

10 Aralık 2019 Magazin Bülteni.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber