Hayatı taştan oyanlar

Cevahir ustası Eric Pennel, Paris'teki atölyesinde, dünya zenginlerine biblolar, tablolar, masalar, ayna çerçeveleri, dama ve satranç taşları yontuyor

Hayatı taştan oyanlar

Mutluluğun formülü olmaz ama tarifi olur. Mutluluk, "güzeli ve gerekliyi bir araya getirmek" ya da "keyif ile yararı evlendirmek" diye tanımlanabilir. Okumakta olduğunuz bu satırlar, işte bu tarife göre yaşayan Eric Pennel'in hikayesidir.
Paris'in salyangoz kabuğu gibi kendi ortasından başlayarak dönen ve ad değil sayılarla ayrılan semtleri, 1'inci Bucak'tan (arrondissement) 20'nci Bucak'a kadar uzayıp gider. İşte bu bucaklar arasında 11'incisi, ara sokaklarında hâlâ ve ısrarla eski sandıkların o güzel kokusunu taşır, çağdaş teknolojiye yenik düşen el sanatlarından kurtarabildiklerini kem gözlerden saklamaya çalışır. Simyacı kıskançlığıyla koruduğu, artık benzeri kalmayan dükkanlar, zanaatkarlar, el işi göz nuru aletler hep 11'inci Bucak'ın biraz küf, pek çok nostalji kokan dar sokaklarında barınmaktadır.
Sorarım size, bir zamanların kömür havzası için Çılgın Zonguldak diye bir sokak adı olur mu Türkiye'de? Fransa'nın kuzeyindeki bir zamanların bir kömür havzası için, Çılgın Mericourt diye bir sokak var Paris'in bu semtinde. Eğer acelesi olmayan bir gezgin, bu güzelim sokakta 32 numaranın önünde duraklar ve dikkatle bakarsa, kendisine büyülü bir dünyanın kapısında olduğunu belirtmek isterim. Burası, cevahir yontucusu Eric Pennel'in "şehvet" penceresidir. Antika mobilyalar, birbirinden güzel değerli taşlar bir şarap mahzeninde sergilenmektedir. Dileyen içeri girebilir, hatta en nefis Fransız şaraplarını sevgili dostum Michel'e benden selam ederek en uygun fiyatlara satın alabilir. Crillon otelinin eski "sommelier"si, yani şarap seçicisi Michel'in "La Cave de l'insolite" adını taşıyan şarap mahzenini gezebilirsiniz, ancak arka kapısının açıldığı Eric Pennel'in asıl atölyesine tabii ki giremezsiniz. Çünkü orası, yalnızca dostların kabul edildiği, çünkü değerli taşların yontulduğu, müze eserlerinin tamir edildiği "mabet"tir: Yunanistan ve Mısır'dan gelen kızıl somakiler, Brezilya'nın mor ametistleri, Afganistan lapis lazulisi, koyu yeşil bakırtaşları, nadir mermerler ve yerkürenin içindeki ateşte yoğurup kabuğunu süslediği ne kadar değerli maden, rengarenk taş varsa orada, Eric Pennel'in tezgahlarına yığılıdır. Cevahir ustası Eric, o tezgahlarda dünya zenginlerine biblolar, tablolar, masalar, ayna çerçeveleri, dama ve satranç taşları yontar. Antikacılar, koleksiyoncular ve ünlü Louvre Müzesi, zamanın kalbini kırdığı eserleri Eric'in ameliyat masasına benzeyen tezgahına teslim eder. O tezgahlarda taş işli kral kupaları, sürahiler, tepsiler, armalar, hatta tahtlar ve daha aklınıza ne gelirse yeniden ışıltılarına kavuşur.
Yolunu beyaz çakıl taşlarıyla bulan Parmak Çocuk misali, Eric Pennel'in hayat yolunu da 10 yaşından öteye kutularından taşan değerli maden taşları çizmiştir. 15 yaşında yontuculuğu öğrendiği ustası, ona mutluluğu da öğretir. 1960'lı yılların ortasında Çılgın Mericourt sokağındaki atölye, hayal gücünü bir simyacı gibi taşlara akıttığı mekan olur ve kalır.
Ancak Eric Pennel, el işi göz nuru sanatından aldığı keyfi, arkadaşlarla sohbet ve yemek içmek zevkinden ayırmayacak kadar akıllıdır. Dolayısıyla bizim cevahir ustası tezgahında bir cerrah titizliğiyle çalışırken, atölyenin bir köşesinde çırakların arada bir özenle karıştırdığı öğle yemeği kaynamaktadır. Eh zaten şarap da, atölyeye bitişik ve zaten atölyenin müştemilatı Michel'in mahzeninden sağlanmıştır.
Duvardaki antika saatin kapılarından fırlayan guguk kuşu 12.30'u muştular muştulamaz, tezgahtaki kızıl somakinin üstüne kırmızı şarap dolu kadehler sıralanır. Lapis lazuliler özenle bir kenara toplanıp, ortadaki "Sienne sarısı" mermerin üstüne yerleşen tencerenin kapağı açılır açılmaz, usta-çırak kalmaz, tüm burunlar eşit mesafede Toulouse usulü kuru fasulyeye uzanır.
Zaman mutluluk sarkacının mideyi gösterdiği aralıktadır. Yemek ve içmek molasının da keyfi, en az değerli taşları yontarken alındığı kadar çıkarılacaktır.21 Ekim 2019 Magazin Bülteni.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber