“Her anımda müzik var”

“Sen Sağ Ben Selamet” filmi cuma günü vizyona girecek olan Tuvana Türkay: “Hayatta beni besleyen şey müzik. Sevincimde, üzüntümde, her anımda müzik var”

Tuvana Türkay önümüzdeki cuma günü gösterime girecek olan “Sen Sağ Ben Selamet” filminde Doğa karakterini canlandırıyor. Bu seneki üçüncü filmi bu. “Sinema er meydanıdır. Genelde sinema yapmak istediğim için bu şekilde tercih ediyorum” diye anlatıyor. Çok enerjik, kafasında sürekli yeni planlar var. “Şimdi buz patenine başlayacağım” diyor, boş zamanlarında gezmeyi seviyor, Güney Afrika’nın yerinin çok özel olduğunu söylüyor. Türkay’la yeni filmini, projelerini ve müziği konuştuk.

“Sen Sağ Ben Selamet” nasıl bir film, neler bulacak izleyici?

Karakterim Doğa ormanda gorili Behlül’le yaşayan, sirkte ok atan bir kız. Sirk sahibinin yaşattığı zorluklar sonucu gorille beraber sirkten kaçıyor. İki mahkumu canlandıran Ufuk Özkan ve Burçin Bildik’in birbirlerine kelepçeli haldeyken kaza yapan cezaevi aracından kaçmalarıyla da yolları kesişiyor. Burçin abiyi çocukluğumdan beri tanırım. Projede görünce de ailemden biriyle oynuyormuşum gibi hissettim. Çok eğlenceli bir iş oldu.

Film için ok atmayı öğrenmek gibi özel bir hazırlık yaptınız mı?

Okçuluk bildiğim bir şeydi, önceden dersini almıştım. Filmden önce tekrar eğitim aldım. Filmde hiç dublör kullanmadım; sadece ben değil, kimse dublör kullanmadı. Yönetmenimiz Ersoy (Güler) hoca da işin gerçekliğinin oyunculardan geçtiğini düşünen biri. Bir sürü tehlikeli sahnenin altından kendimiz kalktık.

Çekimler nasıl geçti, zor oldu mu?

Çok zor oldu. Çalıştığım en zor coğrafyaydı. Marmaris çok sıcak, ormanlık alandayız, telefonlar bile çekmiyor. Açık kıyafetler ve sandaletlerleyim. Etraf çalı çırpı, zaten her tarafım yara bere, çizik içindeydi. Ama bunlara hazırlıklıydım önceden.

Doğa nasıl bir karakter? Onda sizi çeken ne oldu?

Ne istediğini bilen, kafasının dikine giden ve bu kadar doğal bir karakteri hiç canlandırmamıştım. Acıkıyor, suda balığı vuruyor, pişirip yiyor. Tarzan’ın dişi hali diyebiliriz Doğa için. Şu ana dek böyle zorlandığım bir karakteri de oynamadım. Konuşmadan anlatma üzerine kurulu bir karakter, en yakın arkadaşının da bir goril olduğunu düşünürsek... Sözlerle değil, bakışlarla veriyor hissiyatını. Özgür ruhlu, çok saf, temiz, insanlara yardım etmeye çalışan bir kız. Doğa’yı çok sevdim.

“Komediye yatkınım”

Siz de Doğa gibi maceracı mısınız, benzer yanlarınız var mı?

İnanılmaz benziyor o yönümüz. Macerayı çok seviyorum, zaten yapmadığım spor kalmadı. Ablam çocukluğundan beri lunaparklarda çanta tutan çocuktu; ben de ne kadar acayip şey varsa hepsine bineyim diye tutturan çocuktum

Projeleriniz son dönemde komedi ağırlıklı. Dram ve komediden hangisi daha ağır basıyor?

Komediye yatkın olduğumu düşünüyorum. Duygusal yapıdayım, dizilerde genelde dram oynamayı seviyorum. Bu tercihten çok senaryonun başarısıyla alakalı aslında.

Vizyona girecek diğer film projeleriniz neler?

20 Ocak’ta Ata Demirer’le oynadığımız “Olanlar Oldu” vizyona girecek. Sığacık’ta çektik. Gerçeklik payı da olabilecek mükemmel bir komedi. Şimdi de “Bir Nefes Yeter” filmine başlıyoruz Seçkin Özdemir’le. Güzel bir dram, aşk hikayesi.

Müzikle de ilgileniyorsunuz...

Müzik beni hayatta besleyen tek şey olabilir. Seviniyorum, üzülüyorum her anımda müzik var. Şarkı söylemeyi çok seviyorum. Evde sürekli söz yazıyorum, piyano çalıyorum. Şimdi yeni film için çello da öğrendim. Bir zaman sonra o kadar çok söz, beste birikiyor ki... Bir fırsat olunca bir tanesini çıkartalım dedim. O zaman dram dizilerinde kötü bir karakteri oynadığım için belki de kendimi anlatabileceğim mecranın şarkı sözleri olduğunu düşünmüş olabilirim. Türk sanat müziğini ve türküleri severim. Elektronik, deep house seviyorum, deep house bir bestem de var. Ama kendimi genelde Zeki Müren, Sezen Aksu dinlerken bulurum.

“Kitap yazıyorum”

Yeni müzik projeleriniz var mı?

Rafet (El Roman) beyle en son bir düet yaptık. Amsterdam’da bisiklete binerken karşılaştık, kahve içelim derken bir şarkı yaptığından ve düet yapma istediğinden bahsetti, şarkıyı dinletti. İstanbul’a döndüğümde baktım ki şarkıyı söylüyorum “Rafet, bunu beraber yapalım” dedim. 2017’nin ilk haftalarında çıkarmayı planlıyoruz. Hareketli bir aşk şarkısı.

Yazdıklarınız aşk şarkıları mı? Şarkı haricinde yazılarınız var mı?

Aşk şarkısı yazıyorum ama benimle alakalı olmuyor genelde. Etrafımdan, izlediğim bir filmden, bir kamu spotundan bile beslenip yazabiliyorum. Yarıladığım bir kitap var. Deneme tarzında, henüz taslak. İşi bilenlere göstereceğim tamamlandıktan sonra.

“Hayatımdaki insanı sahiplenirim”

Yemek yapmayı sever misiniz?

Güzel yemek yaparım, evde yemek görevi bende. Ablam aşçı ama üstüme vazife olur evde diye yapmıyor. Ailemle birlikte yaşıyorum, evde herkes dayanışma halinde, üç kadın birbirimize yardımcı oluyoruz. İki köpeğimiz, bir kedimiz var. Ailemle yaşamak da benim için inanılmaz bir dayanışma. Canımı sıkan bir şey olduğunda eve gidip onlara içimi döküyorum. Ayrılmayı hiçbir zaman düşünmedim.

Bu kadar yakın olduğunuza göre aileniz sıkı takipçisidir işlerinizin.

Evet. Ben zaten her şeyimi onlara soruyorum. Terazi burcuyum, inanılmaz kararsızım. Bir yandan da sorumluluk almayı seven bir insanım. Yaptığım her şeye çok kıymet veririm, inanılmaz sahiplenirim. Hayatımdaki insanları da öyle... Kıskançlık, paylaşamamak ne derseniz ama örneğin çok yakın bir arkadaşım biriyle tanışıp benden çok zaman geçirmeye başlasa paylaşamam. Ben küçükken annem çocukları severdi mesela, uzaktan bakardım. Sonra annem gittiğinde bulduğum ilk fırsatta annemin sevdiği çocuğu döverdim.

ABD Başkanı Trump: Türkiye'ye tüm yaptırımların kaldırılmasını emrettimABD Başkanı Donald Trump, Türkiye'nin operasyonu bağlamında getirilen yaptırımların kaldırılması için talimat verdiğini açıkladı. Öte yandan ABD Hazine Bakanlığı, 14 Ekim'de Türkiye'ye getirilen yaptırımların resmen kaldırıldığını açıkladı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber