İşin cinsiyeti olmaz, ustası olur

Lastiğiniz patlarsa Saadet Usta yetişir, su borusu patlarsa Melek Usta tamir eder. “Kadın Ustalar” projesiyle eğitim alan 26 bin 400 kadın, yeni meslekler edindi, kendi ayakları üzerinde durmaya başladı.

İşin cinsiyeti olmaz, ustası olur

Hayat işte, insanı nereden nerelere getiriyor. 40 yıl düşünsem tesisatçı olacağım aklıma gelmezdi” diyor Melek Nurlu. Ya da müşterilerinin başta söylerken bile tereddüt ettiği şekliyle “Melek Usta”. Belki onlar da 40 yıl düşünse evdeki tesisat işi için bir kadını çağıracakları akıllarına gelmezdi. Ama artık bir sıhhi tesisat işi olduğunda dükkandan ya da Turkcell’in SİM uygulaması üzerinden özellikle Melek Usta’yı tercih ediyorlar.

Melek Nurlu’nun hayatı, sonradan meslektaş olduğu kocasının 2016’da geçirdiği trafik kazasıyla değişmiş. Kaza sonucu kolunu kullanamayan ve yardımcı bulmakta zorlanan eşine yardım etmeyi teklif eden Nurlu, çırak olarak işe başladıktan sonra “Kadın Ustalar” eğitimlerine katılmış. Böylece 40 yaşından sonra yeni bir meslek sahibi olmuş: “Kadın gözüyle daha titiz çalışıyorum tabii… Erkekler de, eşleri evde yalnız olduğu için, kadın ustayla daha rahat olduklarını söylüyorlar.”

“Kendimle gurur duyuyorum”

“Kadın Ustalar” 2018’de başlayan bir proje. “İşin cinsiyeti olmaz, ustası olur” sloganıyla, kadınlara asansör tamiratından çilingirliğe, yer döşemeden bebek bakımına kadar birçok alanda eğitim vererek onları istihdama katma amacıyla Seyhun-Sibel Ayhan çifti tarafından başlatıldı. Onları harekete geçiren ise eşinden gördüğü şiddet nedeniyle boşanan ama iş bulamadığı için çocuklarından birini başka bir aileye evlatlık vermek üzere sosyal medyadan duyuru yapan bir kadının hikayesi olmuş. Projenin geçen ay Turkcell’le başlattığı işbirliği sayesinde dijital bir uygulamaya taşınması ise kadınların yeni meslekler edinmekle kalmayıp müşteri kitlesiyle doğrudan buluşmasını sağlamış.

“Kadın Ustalar”dan biri de otomobil lastiği tamircisi ve rot balans ustası Saadet Atkan. Eskişehir’de yaşayan Saadet Usta, 2011’de eşinden ayrıldıktan sonra pek çok yerde çalışsa da geçimini sağlamakta zorlananlardan. Muhasebe departmanında iş bulduğu bir oto lastik tamircisinde ustaların çalışmalarını izlerken, bu işi kendisinin de yapabileceğine ikna olmuş. “Kadın Ustalar” projesini duyunca patronunun da onayıyla 11 günlük ücretsiz eğitime katılmış. Teorik ve uygulamalı sınavları da başarıyla tamamladıktan sonra lifte araba çıkardığı, lastik söküp taktığı, rot balans ayarı yaptığı yeni bir hayata başlamış: “Şu anda oto lastik tamiri ve rot balans işinde ustayım diye gururla söyleyebiliyorum. Müşteriler ilk zamanlarda kabullenmekte zorluk çekse de özellikle lifte araba çıkartmadaki becerimi ve iş başarımı gördükçe, erkek ustalardan daha çok tercih etmeye başladılar. Kendimle gurur duyuyorum.”

“Kadınlara imkan verilse”

Bu süreçte kadın ustalar, ekonomik özgürlük ya da ev ekonomisine katkının yanı sıra yaşadıkları manevi tatminin altını çiziyor. Bunun en iyi örneklerinden biri de Nuray Tanin. Çiçekçi dükkanını işletirken annesinin vefatı üzerine kendi deyimiyle “hayata küsmüş” ve kişisel gelişim teknikleriyle tanıştıktan sonra bunu bir mesleğe dönüştürmeyi düşünmüş. Aldığı eğitimlerin ardından danışmanlık hizmeti vereceği kişiler aramaya başlamış ve karşısına “Kadın Ustalar” çıkmış: “Rodos doğumluyum, ilkokulu Rodos’ta okudum. Türkiye’ye gelince aksanlı konuştuğum için alay konusu oldum, çok zorlandım ve içime kapanık büyüdüm. Ama eskiden iki kişinin önünde konuşmaya çekinirken, şimdi binlerce kişiye eğitim veriyorum, konferanslara davet ediliyorum. Kadınlara ilham verebiliyor olmak beni çok gururlandırıyor.”

55 yaşındaki Melahat Karslı da “Kadın Ustalar” ile işini büyütenlerden. Sürekli tedaviye ihtiyaç duyan kızını büyütürken 21 yıl boyunca bakıcılıktan gündelikçiliğe birçok iş yapmış. Daha sonra evde yaptığı yemekleri çevreye göndermeye başladığı aşamada kız kardeşi sayesinde “Kadın Ustalar”la tanışmış: “Böyle bir imkanım yıllar önce olsaydı belki işimi çok daha büyütmüş olabilirdim. Buna da şükür, evladımın tedavisini de yaptırabiliyorum, kimseye muhtaç olmadan paramı da kazanıyorum. Kadınlara imkan verilse inanın dünya daha güzel bir yer olur.”

Kadın Ustalar SİM’de

Evinde veya işyerinde kadın usta çalıştırmak isteyenler, Turkcell’in kadınlara özel dijital uygulaması SİM üzerinden 45 ayrı meslekten bin 440 eğitimli kadın usta arasından uygun kişiyi çağırabiliyor. Uygulamada yer alan “Kadın Usta Çağır” butonu tıklandıktan sonra işin içeriği, nerede olduğu ve ne zaman talep edildiği gibi bilgilerin girilmesiyle talep oluşturuluyor. İstanbul, Ankara ve İzmir’deki kadın ustalar ise uygulama üzerinden gelen taleplere karşı tekliflerini paylaşıyor. Usta çağıranlar, gelen teklifler arasından kendilerine en uygun seçimi yaparak, detayları da seçtikleri ustaya yine SİM uygulaması üzerinden mesajla sorabiliyor. İşe ihtiyacı olan ve usta olmak isteyen kadınlar ise yine SİM’deki “Kadın Usta Olmak İçin Başvur” butonuna tıklayarak isimlerini, şehirlerini ve telefon numaralarını kaydederek programa başvurabiliyor. Uygulamada yer alan listeden istedikleri mesleki eğitimi seçen usta adayları, yaşadıkları şehirdeki ücretsiz eğitimlerin ne zaman başlayacağını da Kadın Ustalar Çağrı Merkezi’nden gelen telefonla önceden öğrenebiliyor.

Jean Claude Van Damme’ın ilk isteği Türk kahvesi olduÖzel jeti ile dün akşam Bodrum’a gelen Jean Claude Van Damme’ın otele girer girmez ilk isteği sade Türk kahvesi oldu. Van Damme'ı karşısında gören yerli ve yabancı turistler şaşkınlık yaşadı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber