İstanbul’da bir Kıbrıs durağı

Taksim’deki Latife Hanım Meyhanesi, işletmecisi Senem Kantarcıoğlu’na göre “İstanbul’da bir Kıbrıs durağı”. Latife Hanım karayağdan hellime Kuzey Kıbrıs’tan getirilen lezzetleri, çakısdes, samarella gibi Kıbrıs mezelerini İstanbullularla buluşturuyor

İstanbul’da bir Kıbrıs durağı

Taksim’den İstiklal Caddesi’ne girdiğinizde sağdan kısa bir süre yürüyor ve Bekâr Sokak’a giriyorsunuz. Şaşaalı bir tabela aramanıza gerek yok, mütevazı bir şıklık için Latife Hanım Meyhanesi sizi karşılıyor. Sakız beyazı örtülü masalar, dar uzun bir salon ve onun önünde açılan bahçe ve de üst kat terası. Hepsi 15-20 masa ama genel hava Cumhuriyet’in ilk yıllarındaki meyhane tadında... Zaten bu nedenle duvarlarda o yılların başarılı kadınlarının fotoğrafları var. İlk güzellik kraliçesi, ilk kadın opera sanatçısı, ilk kadın doktor, ilk kadın savaş pilotu, ilk kadın yönetmen, ilk kadın büyükelçi, ilk kadın milletvekili gibi...
Adını bir özgürleşme hikayesinden, Türk kadınının sosyal hayata katılımının simgesi Latife Hanım’dan alan meyhanede 45’lik plaklardan yükselen müzikler havayı tamamlıyor. Hafta sonları ise mikrofonsuz söylediği Türk sanat müziği şarkılarıyla Zuhal Kum konukları ağırlıyor.

Fahri müfettişleri var
Latife Hanım Meyhanesi’nin işletmecisi Senem Kantarcıoğlu burası için “İstanbul’da bir Kıbrıs durağı” diyor. Ama neden? Zaten Kantarcıoğlu Kıbrıslı ve Kıbrıslı İşadamları ve Profesyoneller Derneği’nin de başkan yardımcısı... Tabii zengin menüde de ağırlıklı olarak Kıbrıs mutfağından örnekler var. Mekanın ortaklarından Hüsnü Altay da Kıbrıslı bir işadamı.
Mutfakta Kıbrıslı bir aşçı yok ama mutfağı kuran kişinin menüyü oluşturmadan önce adaya gidip orada tadım ve araştırma yaptığını söylüyorlar. Ayrıca Senem Hanım ve Hüsnü Bey de sürekli lezzetleri denetim halindeler. Bir de İstanbul’daki Kıbrıslıların uğrak yeri olması nedeniyle fahri müfettişler var. Hepsinden her an “Bu bizim oraştaki gibi olmamış gardaş” cümlesi gelebilir.

“Şeftali kebabının İstanbul’daki tek adresi”
Gelelim lezzetlere... Senem Kantarcıoğlu iddialı. “İstanbul’da şeftali kebabının tek adresi Latife Hanım Meyhanesi! Asma yaprağında sardalya, hellimli ızgara kalamar ve ahtapot ızgara diğer popüler lezzetlerimiz. Bunların tadılabileceği bir restoran yok İstanbul’da.
Birçok ürünümüzü Kıbrıs’tan getirtiyoruz. Ceviz macunu, karpuz ve turunç macunu, köy hellimi, çakısdes, karayağ...
Latife Hanım Meyhanesi’nde tam 50 çeşit meze bulunuyor. Restoranımızda bir köşeyi de ‘Latife Hanım Market’ olarak ayırdık; burada Kıbrıs’tan getirilen ürünleri satacağız” diyor.
Latife Hanım Meyhanesi haftanın yedi günü açık. 12.00’de servis başlıyor, hafta içi gece yarısına, hafta sonları 01.00’e kadar devam ediyor.
Ot mezelerin fiyatı 6 ile 10 lira, soğuk mezelerinki 7 ile 15 lira, ara sıcaklar ise 5 ile 20 lira arasında değişiyor. Asma yaprağında levrek veya sardalya günün balıkları, ızgara köfte ve külbastı da ana yemekler. Fiyatlar 18 ila 30 lira. Ama zaten genellikle mezeler ve ara sıcaklarla sofra donatılıyor.

Con Kahve’yi deneyin
Tabii Kıbrıs sofrası denince akla karayağ geliyor. Neredeyse her şeye ilave ediliyor. Kaynamış zeytinden elde edilen bu yağ için önce yeşil zeytinler haşlanıp yumuşatılıyor. Yumuşayan zeytinler çatıya serilip üç-dört gün bekletiliyor. Rengi siyahlaşınca da yağ çıkarılıyor. Bir de Con Kahve var, o da Kıbrıs’tan getirilen bir kahve; az kavrulmuş, orta ve çifte kavrulmuş olarak sunuluyor. Mekanda ayrıca sütle pişirilmiş Türk kahvesi de içebiliyorsunuz.

Bu Kıbrıs lezzetlerini deneyin

Şeftali kebabı
Şeftali kebabı, Kıbrıs’a özgü bir kebap çeşidi. Sanıldığının aksine, bu yemeğin şeftali ile uzaktan yakından ilgisi yok. Kuzunun, terb (banna/gömlek) denilen iç zarı (olabildiğince incesi) kıyma, soğan, maydanoz ve baharat karışımı ile dolma biçiminde sarılır. Izgarada pişirilir. Köfteye sarılan gömlek, bu kebabın lezzetini katbekat artırır. İsminin nereden geldiği tam olarak bilinmez ancak mucidi olan şef Ali’den dolayı, şef Ali kebabı adıyla anılırken, zaman içinde şeftali kebabı olduğu anlatılır. Latife Hanım’da tanesi 5 lira.

Çakısdes
Çiğ zeytinlerin toplanıp kırıldıktan sonra marine edilmesiyle hazırlanan çakısdes, Kıbrıs Türk mutfağının en özel lezzetlerinden biri. Kişniş tohumu, sarımsak ve karayağ ile servis ediliyor. Porsiyonu 7 lira.

Gabbar turşusu
Bu turşu kapari bitkisinin sadece meyvelerinden değil, yeşil filizleriyle de yapılıyor. Üzerine karayağ dökülerek yenir.

Samarella
Kurutulmuş keçi eti... Parça ete çizikler atılıyor ve kalın tuzla tuzlanıyor. Altına ve üzerine kekik konularak tel kafesin içinde güneşe seriliyor. Bir gün bir tarafı bir gün diğer tarafı çevrilerek kurutuluyor. Fiyatı 15 lira.

16 Ekim 2019 Magazin Bülteni.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber