İstanbul, Fatih’e ‘kısmet’ oldu

“Kısmet” adlı dans gösterisinin başrolünde İstanbul, Konstantin, Fatih Sultan Mehmet ve Ayasofya var. Projenin koreografı Prof. Dilek Evgin: “İstanbul’u fethetmek, Fatih Sultan Mehmet’e nasip olmuş. Gösterinin adı buradan geliyor”

İstanbul, Fatih’e ‘kısmet’ oldu

İstanbul’un cazibesi, Konstantin’in gücü, Fatih’in gençliği ve Ayasofya’nın masumiyetini buluşturan “Kısmet” adlı dans gösterisinin koreografisi Prof. Dilek Evgin’e ait. Müziğinde ise ünlü besteci Kamran İnce’nin imzası var. “Kısmet” 24-25 Şubat tarihlerinde Cemal Reşit Rey Konser Salonu’nda, Yapı Kredi Private Banking sponsorluğunda sahnelenecek. Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Devlet Konservatuvarı’nın Bale Bölümü başkanlığını da yürüten Evgin “Kısmet”i anlattı...

* Çağdaş dans eserinizde seyirciyi bir sürpriz bekliyor. Zeki Müren’in şarkısını söyleyen bir tenor sahneye çıkacak...
Eserlerimde ticari ve popüler bir şey olmasından sakınırım. Fakat “Gözlerinin İçine Başka Bir Hayal Girmesin” Zeki Müren’in çok sevdiğim bir şarkısı. Eser öyle bir kurguyla tamamlandı ki, İstanbul ile Fatih iki sevgili gibi Boğaz’ın kenarında otururken sahneye tenor çıkıyor. Ve Zeki Müren şarkısını söylemeye başlıyor. Eski İstanbul fotoğrafları eşliğinde...

“İyi beden bulmakta çok zorlanıyoruz”
* Popüler ögelerin yer alması seyirciyi bale ve çağdaş sanat gösterilerine çekmeyi kolaylaştırmıyor mu? Mesela Pink Floyd Balesi Türkiye’ye geldiğinde belki de Devlet Opera ve Balesi’nin eserlerinden daha çok ilgi çekti.
Dozunu iyi ayarlamak lazım. Ayar bozulursa, popülerlik unsuru gereğinden fazla artarsa sanattan koparır, başka bir alana doğru götürür sizi. Ben Pink Floyd Balesi’ni 1975’te izledim. O zaman için bir devrimdi. Bugünse eser, bugünün yeni üretilen dans anlayışıyla örtüşmüyor. Scala A grubu bir bale topluluğu. Scala değil de C veya D grubu bir bale topluluğundan seyretseniz çantanızı alır çıkarsınız. Afakanlar basar. Eseri asıl seyrettirenler mükemmel eğitim almış, mükemmel vücutlar.

* Üniversitede 31 yıldır hocalık yapıyorsunuz. Geçmiş ve bugünü kıyasladığınızda öğrenciler fiziksel olarak nasıl değişti?
Son 10 yılda gözlemlediğim çocukların fiziksel değişiminin vahim olduğu. İlköğretim beşi tamamlamış 11 yaşında, ciddi şekilde obez çocuklar başvuruyor.

* Zayıflama kampı değil ki konservatuvar. Aileler çocuklarının okuldaki disiplinle zayıflayacaklarını mı düşünüyor?
O kilolardaki bir çocuğu alamayız. Aldığınız an ertesi gün sakatlanır. Yapabilmesi mümkün değil çünkü. 100 öğrenci müracaat ediyorsa 65 tanesi böyle. Yürüyüş bozuklukları, omurga eğriliği olanlar var. Her geçen yıl iyi beden bulmakta zorlanıyoruz.

“Natalie Portman’ın filmi çok sayıda ‘Kuğu Gölü’ balesi temsilinin sahnelenmesine neden olacak”
* Natalie Portman’ın Oscar’a aday gösterildiği “Black Swan / Siyah Kuğu” filminin bale dünyasına etkisi ne olacak?
Uzunca bir süredir bale sanatı hakkında yurt dışında ve Türkiye’de “Demode oldu. Artık bitti. Parmak ucunda ne yapıyorlar ki sanki?” gibi cümleler kuruluyor. Bale izleyicisinde azalma var. Benim teorime göre bu olumsuz gidişat nedeniyle dünyadaki önemli bale ve dans topluluklarının başındakiler baleye azalan ilgiye bir çözüm bulmak istediler ve bu filmin çekilmesine ön ayak oldular. “Siyah Kuğu” filmi vesilesiyle 2011 son yarısı ve 2012 başında tüm ana topluluklar “Kuğu Gölü”nü oynayacaklardır.

“Çağla Şikel, çok iyi bir modern dansçı olabilirdi”
* Baleden podyuma geçen modeller hep “Sakatlandım, yoksa baleye devam edecektim” der. Balede sakatlanma çok ciddi bir oranda mı yaşanıyor?
“Sakatlandım” bir mazaret. Tıp çok ilerledi. Ünlüler içinde “Çok yetenekliydi” diyeceğim tek kişi öğrencim de olan Çağla Şikel. O sakatlık yaşamadı, boyu çok uzamıştı. Devlet Balesi boyu yüzünden onu alamayacaktı. O da meslek değiştirdi. Mezun olduğu yıllarda dünyaya açılma ihtimalimiz düşüktü. Şimdi olsa ona aracı olur Amerika’ya yollardık. Çağla, Zeynep Tanbay gibi çok iyi bir modern dansçı olabilirdi.

“Bu dans projesiyle şehirle ilgili hislerimi yansıttım”
* Dans projeniz “Kısmet”in doğuş hikayesini anlatır mısınız?
İstanbul’a âşığım. Hele de eski şehri, Sultanahmet’i, Ayasofya’yı çok seviyorum. Çok uzun zamandır İstanbul’la ilgili hislerimi yansıtacağım bir dans projesi sahnelemeyi istiyordum. İstanbul ve Ayasofya’yı iki kadın olarak düşündüm. Şehirle ilgili diğer iki önemli figürü de projeye kattım: Konstantin ve Fatih Sultan Mehmet. İstanbul’u fethetmek 21 yaşındaki Fatih Sultan Mehmet’e kısmet olmuş. Projenin adı da buradan geliyor.

Türkiye: Mektup çöpe atıldı, yanıtı Barış Pınarı HarekâtıCNN Türk'e konuşan Cumhurbaşkanlığı kaynakları, ABD lideri Trump'ın diplomatik nezaketten yoksun mektubunun reddedildiğini söyledi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber