Kadınlara değer verilsin, sevilsinler...

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü yaklaşırken çevremizdeki emekçi kadınlara hayattan ne beklediklerini sorduk. Gördük ki hepsi kendinden önce çocuklarını düşünüyor... Kendileri için istedikleri tek şey şiddet görmemek; sevilmek!

Kadınlara değer verilsin, sevilsinler...

“Her kadın kendi ayakları üzerinde durabilmeli, para kazanabilmeli ”

Güler Çakmak(44, Sardunya Catering,4 yıldır aşçı yardımcısı)

- Savaş değil, barış olsun! Terör olmasın, kadına şiddet olmasın. Çocuklarımızın daha rahat yetişeceği bir ortam olsun isterim.

- Çalıştığım için, ayaklarımın üzerinde durduğum için mutluyum. Her kadının da kendi ayakları üzerinde durabilmesini, çalışıp para kazanabilmesini, o çalışma deneyimini tatmasını isterim. Eşim de çocuklarım da çalışıyor ama ben de çalışıyorum ve evime bir katkıda bulunabiliyorum. İnsanın kendi parasını kazanabilmesi, çalışması, özgür olması, kimseye muhtaç olmaması, çocuklarının geleceği için bir şey yapabilmesi gerçekten çok güzel bir duygu.

- Kadınlar çok sıkıntı çekiyor, şiddet görüyor, çok kısıtlı hayatları olanlar var. Kadınların hayat şartları düzelsin isterim.

“Her şeyimi kimsesiz çocuklara bırakmak istiyorum”

Hasine Coşkun (52, Kadıköy Belediyesi, 11 yıldır süpürgeli şoför)

- Emekli olalım, kendi ayaklarımızın üstünde duralım; geleceğe katkımız olsun. Birlikte yaşayacağız, birlikte kazanalım. Her kadının evine katkısının olmasını isterim, çalışsınlar. O kadar isterim ki daha çok kadınla birlikte çalışmayı. Etrafımdaki kadınlara da söylüyorum, “Çöp deyip geçmeyin, çok güzel şartlar” diye. “Hiç düşünme, gel” diyorum. Kadınlara saygı artsın, şiddet olmasın; kavga, kötülükler olmasın. Bu işten önce eşimle birlikte kağıt toplayıp hurdacılık yapıyordum. İşsiz kalıp da parasız kalmak çok zor, yaşadığım için söylüyorum; işsizliğin azalmasını isterim tabii... Başımı sokacak bir ev almak isterim. Yaşlanınca oturup çökmek istemem, çalışmayı seviyorum; uzun süre çalışmak isterim.

- İnsanların çevreye daha duyarlı olmalarını isterim, mesleğimizi takdir etmeleri, saygı duymaları da hoşumuza gider tabii. Çocuğum olmadığı için, şu anda neyin var diyeceksin; üç-beş kuruş birikimim var. Yapacağım her şeyi ben kimsesiz çocuklara, yurtlara bırakmak istiyorum. Evlatlık alma şartları çok zor. Birikimlerim bir çocuğa değil de birkaç çocuğa kalsın isterim. Üç kuruşum da olsa onlara bırakmak niyetimiz.

“Beklentim emeklilik yaşının erkene çekilmesi”

Hayriye Kısmet (46, 20 yıldır balıkçı)

- Ben yıllardır sabah erken saatte balığa çıkarak hayatımı kazanıyorum. Artık beklentim emeklilik yaşının erkene çekilmesi. Ben şu an emeklilik hakkımı kazansam ne olacak, yaş beklemek zorundayım. 65 yaşından sonra insanlar ölüyor zaten. Her anlamda adalet istiyorum. Emek veren herkesin emeğinin karşılığını alabilmesini çok isterim. Artık bu işin eskisi gibi kadını erkeği kalmadı. Herkes çalışıyor. Herkes eşittir. İnsan insandır. n


“Kadınlar şiddet görmesin”

Saliha Ariz (30, 3 yıldır çiçekçilik yapıyor)

- Kadınlar şiddet görmesin, sevilsinler istiyorum. Kadınlara değer verilsin. Savaş da olmasın, şehitler olmasın istiyorum.

- Çalışmayı isteyen kadınlar kendi istekleriyle çalışabilsinler ama devamlı çalışmak istemeyenler de evde oturabilsinler isterim mesela. Çünkü gerçekten çok yoruluyoruz.

- Benim iki oğlum var, onları okutamıyorum, maddi durumum yok, kirada oturuyorum ve kiramı ödeyemiyorum. Oğullarımı okutabileyim, devlet bize, çiçekçilere biraz yardım etsin isterim.

“Önce kadınlar birbirini anlamalı”

Meryem Önder (42, 8 yıldır uçak temizleme görevlisi)

- Ben çalışmaya mecburum. Üniversitede okuyan bir kızım, bir de ikizlerim var. Üç çocuğuma iyi bir şekilde gelecek hazırlamak istiyorum. Bir kadının, bir annenin başka bir dileği olamaz. Hayatım hep çalışmakla geçti, herkes ferah yaşamak ister.

- Ben çalıştığım yerlerde en çok kadınlardan zarar gördüm. Türkiye’de asıl kadınlar kadınlara zarar veriyor. En büyük sıkıntım bu benim. Bu ülkede kadınların refah yaşayabilmesi için önce kadınların birbirini anlaması lazım. Yaşamın her alanında birbirine destek olan kadınlardan oluşan bir ülke çok güzel olurdu. Bu kadınlar gününde tüm kadınlardan biraz daha anlayışlı olmalarını diliyorum.

“Her şey çocuklarım için...”

Ayten Katı (48, Otantik Anadolu Yemekleri, 17 yıldır gözleme ustası)

- Ülkemiz için huzur, barış istiyorum. Kimse ölmesin, anneler ağlamasın, üzülmesin; gençler hep başarılı olsun... Her şeyi çocuklarım için yaptım; çocuklarım okusun diye... Onlar için yaşıyoruz. Bu yaştan sonra bizim başka ne beklentimiz olabilir? Sadece huzur. Henüz emekli olamıyorum, huzurlu bir emeklilik bekliyorum gelecekten.

- Kadınlar şiddet görmesin, kadınlarımız rahat etsin, okusun, güzel yaşasın... İş sıkıntısı olmadan, mutlu yaşasın tüm kadınlar. Bizim kadınlarımız, Türkiye’nin kadınları duygusal, güzel, iyi niyetli. Hak ettikleri gibi iyi, mutlu yaşasınlar, başarılı olsunlar.

21 Ekim 2019 Magazin Bülteni.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber