Kas ve sakal mühim!

23. LGBTİ Onur Haftası etkinlikleri arasında yer alan Koli Bulma Atölyesi konuşmacılarından Özge, Soner ve Kaan’la buluştuk. Son günlerde rahatsız oldukları bir konu var: Giderek artan maskülen profil, eşcinsellerde feminenfobi yaratıyor

Kas ve sakal mühim!

Gelenekselleşen LGBTİ Onur Haftası’nın 23’üncüsü bu yıl 22-28 Haziran tarihleri arasında gerçekleşecek. Her yıl katılımcılarının sayısı gittikçe artan Onur Yürüyüşü’nün 13’üncüsü ise 28 Haziran Pazar günü saat 17.00’de Taksim Meydanı’ndan başlayacak. Hafta boyunca devam edecek olan birçok etkinlik arasında atölyeler de var. Bunlardan biri, 25 Haziran Perşembe günü düzenlenecek Koli Bulma Atölyesi. Eşcinsel jargonunda “sevgili” anlamına gelen “koli”yle tanıştıktan sonraki süreçte neler yapılması gerektiği deneyimler üzerinden anlatılacak. Atölyenin konuşmacıları Özge, Kaan ve Soner’le buluştuk. Hem “koli bulmanın” inceliklerini öğrendik hem eşcinseller arasında yaygınlaşan feminenfobi sorunundan bahsettik.

-Bu yıl Onur Haftası kapsamında Koli Bulma Atölyesi düzenleniyor. Bahseder misiniz?

Kaan:Eşcinsellere özel, internet üzerinden bağlantı kurulan uygulamalar var. Orada insanlar koli bulmak için birbiriyle yazışıyor. Sonrasında da bir buluşma gerçekleşebiliyor. Biz o süreci konuşmak için bir araya geleceğimiz bir atölye düzenlemeye karar verdik. Atölyeye gelen LGBTİ’lerle hijyen konusunda da bilgiler paylaşacağız, lavman yapmanın önemini de anlatacağız mesela.

-Nasıl gelişiyor koli bulma süreci?

Kaan:Fotoğraflardan birbirimizi beğeniyoruz. Hedefiniz seks odaklıysa, direkt fiziksel özelliklerinizden bahsedersiniz. Bir-iki tane de özel fotoğraf isteyebilirsiniz. Aktif, pasif ya da her ikisi de olduğunuzu belirtirsiniz. İki taraf için de şartlar uygunsa müsait olan bir taraf evine çağırıyor.

Soner:Bence de bütün bu uygulamalar LGBTİ’ler için çok önemli. Mecbur değiliz elbette ama bize koli bulmamız ve çevre edinmemiz için faydalı oluyor.

“Kadınlar nedense güvende hissetmiyor”

-Kadınlar daha mı tutucu davranıyorlar bu konuda?

Özge:Bence toplumsal sebeplerden dolayı böyle. Libidolarımız aslında aynı, bir bara gittiğimizde birini götürebiliyoruz ama nedense uygulamada güvende hissetmiyoruz. Kadınlarda biraz daha burnu büyük olma durumu var. Çok çabuk cevap vermiyorlar.

-Tanıştıktan sonraki süreçte nasıl davranılmalı?

Özge:Bence hemen eve de çağrılabilir, sekse dair konuşmalar da yapılabilir. Mesela ben sevgilimle tanıştığımda profilimde seks aradığım yazıyordu. O vesileyle tanıştık ve bu sorun olmadı. Sonra bir ilişkiye evirildi, iki senedir beraberiz. Bu rahatlık bize daha iyi geldi.

Kaan:Evde buluştuysanız eğer ortamı yumuşatmak adına hafif bir müzik çalınmasını öneriyorum ben. Tanışma konuşmasından sonra bir taraf diğerini yanına çağırabilir. Ev sahibi olan bunu yapacak diye bir şey yok ama deneyimli olan taraf aksiyon almalı.

Soner:Tutarsa eğer (kişiler birbirinden hoşlanırsa), karşılıklı bir problem yoksa süreç akıcı ilerliyor zaten. Eğer tutmazsa biri evden ayrılmak zorunda kalıyor, taraflar gecenin bitmesini beklemiyor. Bu biraz karakterle de ilgili. Mesela ben evime gelmiş bir insanla beni tutmamış olsa bile bir kahve içip hayata dair bir sohbet açabiliyorum. Bu iki tarafa da iyi geliyor.

“Penis yüceltiliyor, pasif olan küçümseniyor”

-Tutmadığı zamanlarda kalp kırıklığı yaşanmıyor mu?

Özge:Denizde çok balık var.

Kaan:Üzülmüyorum ama hikayeler çok çeşitli bu konuda. Ben bir defasında biriyle tutmadığında, geceye devam etmek istemediğimi söylemiştim. O da beni “Fotoğrafını aldım, seni ifşa edeceğim” diye tehdit etti. “Bu kadar yoldan bunun için mi geldim!” deyip agresifleşen, şiddete
başvuran da oluyor.

-Peki, nedir makbul olan erkek profili?

Soner:Makbul bu aralar arzu nesnesi olan; kaslı, maskülen erkek. Bu sıralar omuzları geniş, spor salonuna giden eşcinsel ikonu oluştu. Ben oluşan bu profilden çok memnun değilim açıkçası.

Kaan:Arzu etmektense arzulanan nesneye dönüşmeye başladık. Kendi istediğimizden ziyade talep gören kişi gibi olmaya çalışıyoruz. Feminenlik çok istenen bir şey değil. Eşcinsel erkekler bu aralar daha maskülen görünümlü kişileri arzuluyorlar. Spora gidip sakal bırakıyorlar.

-Makbul erkeğin tercihi ne?

Soner:O da kendisi gibi olan maskülen erkekle birlikte olmayı tercih ediyor. Bir arkadaşımızın bu konu
hakkında tez çalışması var. Homofobi ve feminenfobi hakkında bahsettiğimiz uygulamaları kullanan kişilerin profillerini inceleyerek bir tez hazırlamış, tezini geçen senelerde Onur Haftası’nda sunmuştu. Toplumda yaygın olan kadın nefreti eşcinsel erkeklerde de var maalesef. “Feminenler uzak dursun”, “Feminenler bacımızdır” gibi söylemlere çok fazla rastlıyoruz, eşcinsel erkekler arasında maalesef çok yaygın. Penisini ve aktif olma halini yüceltmek gibi bir durum var. Pasif olanlar ise küçümseniyor.

Kaan:Topluma dayatılan bir durum bu aslında. Eşcinsel pornolarında bile sevişen iki kaslı erkek görüyorsunuz. Sunulan şey bu olunca arzulanan da o oluyor. Feminen sevmek zorunda değil kimse ama kötü olan bunun fobi yaratması. Ben mesela şişman seviyor olabilirim ama zayıf olan bende bir fobi yaratmıyor. Biz de atölyede ironi olarak “Daha nasıl maskülen görünebiliriz” diyerek bu konuya dikkat çekmek istiyoruz.

-Lezbiyen ilişkilerde bu tarz şeyler söz konusu mu?

Özge:Lezbiyen ilişkilerde buna butch-femme dinamiği denir. Butch daha erkeksi kadınlar, femme’ler daha kadınsıdır. Biz de bunları görüyoruz kendi aramızda, butch’lar daha butch olmaya fem’ler daha kadınsı olup süslenmeye çalışıyor. Bunun dışında kalan kadınların ise koli bulması daha zor olabiliyor. Mesela bacaklarınızı almıyorsanız, daha ara kimliklerden biriyseniz yanıt alamayabiliyorsunuz. Ya da iki butch’un birlikte olması garipseniyor. Bir gün biz sevgilimle gece kulubünde oturuyoruz. İkimizde de ceket var, “Ya siz iki butch nasıl sevgili olabiliyorsunuz” diye bize sordular.
Bu aslında toplumun değişmeyen algısı. Çift dediğimiz zaman bir erkek ve bir kadın düşünürüz. Dolayısıyla eşcinsel birlikteliklerde de iki maskülen erkeğin ya da iki femme kadının birlikte olması garipseniyor. İki tarafın da pasif olduğu bir ilişki mümkün.

“Önyargı ve düşünce kalıplarını bozmak lazım”

-İki tarafın pasif olduğu ilişkide cinsellik nasıl yaşanıyor?

Soner:Araya üçüncü bir kişiyi alıyor olabilirler.

Kaan:İlişkide penetrasyon olmak zorunda değil. İtinayla koli kesilir.

Özge:Lezbiyen kadınların seks hayatında da değişik şeyler var. Penetrasyon istemeyen kadınlar var, klitorisini tanımamış kadınlar var. Bacaklarını almak istemeyen kadınlar var. Bizim tek bir seks yöntemimiz var zannediliyor. Bu tamamen iki insan arasındaki iletişimle ve neyi sevip sevmediğinle alakalı. Kadınlarda bu durum, güvende hissetmediğimiz için kolay aşılmıyor.

Soner:Tüm önyargı ve düşünce kalıplarını bozmak gerekir. Herkes kendi zihninde böyle bir değişim yaratırsa, cinselliğimizi daha özgür yaşamaya başlayacağız.

“Eşcinseller parkları tercih eder”

-Eşcinseller İstanbul’da koli bulmak için hangi mekanı tercih etmeli?

Kaan:Gay’ler için şu an en popüler mekan Gizli Bahçe aslında ama bu aralar orada kimin ne olduğu belli olmuyor. Erasmus öğrencileri çok fazla geliyor. Yabancı erkeklerde erkek kavramı buraya göre çok farklı. Dar pantolon ve tişörtler giyiyorlar. Tam, “Tamam buldum, bu lubunya” diyorsun, hetero çıkıyor mesela. Gay radarı orada pek çalışmıyor aslında. Çünkü biz baktığımızda kim eşcinsel, kim değil anlıyoruz.

Soner:Onun dışında Gezi Parkı’nda birini mutlaka bulursunuz. Gezi Parkı çok eskiden beri eşcinsellerin çark mekanıdır.

Kaan:Eşcinseller tüm dünyada park ve ormanları daha çok tercih eder aslında. Mesela parka gidip banka otururlar. Sen de oradan şöyle bir yürürsün, bakarsın etrafına, biri peşinden geliyordur. İş atar sana, tanışırsınız orada. Parklar lubunyalar için çok önemli. Ümraniye’de böyle bir park daha olduğunu duyduk.

“Kendimizi âşık olmaya tahakküm mü ediyoruz?”

-Peki, ya âşık olunca?

Soner:Aşk başkadır.

Kaan:En başta da söylediğimiz gibi, bizim tanışma alanlarımız dar olduğundan bazı programları kullanıp insanlarla tanışıyoruz. Kahvemizi içiyoruz, yemeğe gidiyoruz, sonra cinsel anlamda birlikte oluyoruz derken işler yolunda giderse bu bir ilişkiye dönüşebiliyor. Ondan sonra “Hadi biz bu programları silelim” diyebiliyoruz.

Özge:Bana göre açık ilişki aslında eşcinsel komitede yaygın. Çok aşklılık diye politikasını yapan ya da sadece seks için açık ilişki yaşayan var. Deneyen ve beceremeyen olduğu kadar çok iyi götüren de var. “Ben birçok kişiye âşık olabiliyorum” diyen çok insan tanıyorum. Çarşamba günü Aşkın Tahakkümü diye bir atölyemiz var. Belki de âşık olduktan sonra karşımızdakini çok sahiplenip, kendimizi tamamen dış dünyaya kapatıp âşık olmaya tahakküm mü ediyoruz? Bütün bunları bir araya gelip konuşacağız.

21 Kasım 2019 Magazin Bülteni21 Kasım 2019 Magazin Bülteni

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber