“Kendi hayatımı yaşayacağım artık”

Yüzde 60’ları bulan seçmen desteğine rağmen tekrar aday olmadı. Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Asım Güzelbey: “Günlerce çocuklarımı göremediğim oldu. Artık kendi hayatımı yaşamak istiyorum”

“Kendi hayatımı yaşayacağım artık”

Asım Güzelbey’in büyük seçmen desteğine rağmen tekrar Gaziantep büyükşehir belediye başkanlığına aday olmaması herkesi şaşırtmıştı. Bu kararın arkasından Güzelbey’in “ailesine zaman ayırma ve dünyayı gezme” arzusu çıktı. Güzelbey seçimlerin ardından ilk önce Katmandu’ya ardından da Sibirya’ya gidecek ve birer ayını bu bölgelerde geçirecek. Yollara düşmeden hemen önce Güzelbey’i İstanbul’da yakaladık ve kararının nedenlerini sorduk.

Hayatınızı 10’ar yıllık bölümler halinde planladığınız doğru mu? Nedir önünüzdeki 10 yıl için planınız?

Doğru. Önümüzdeki 10 yıl için planım da hazır. Bildiğiniz gibi 30 Mart yerel seçimlerinde aday değilim. Aday olmam konusunda bana telkinler yapıldı. Fakat kabul etmedim; belediye başkanlığı yapmak istemiyorum artık. Bu siyasete veda olarak da değerlendirilebilir. Ara verip geri dönmeyeceğim. Artık kendime, eşime ve çocuklarıma zaman ayırmak istiyorum. Çünkü belediye başkanlığım döneminde ailemi ihmal ettim. Bunun farkındayım. Günlerce çocuklarımı göremediğim oldu. Bence herkes benim gibi olmalı. Fakat Türkiye’de böyle bir kararı alan tek ben varım. Her şey çok iyi giderken, yüzde 60-65 civarında destek varken kendi inisiyatifimle bu işi bırakıyorum. Bundan sonra kendi hayatımı yaşamak istiyorum.

Gazianteplilerden nasıl tepkiler geldi siz bu kararınızı açıkladığınızda?

Birçok kişi bana bu kararımdan vazgeçmemi söyledi. Ben Gaziantep’teki herkesle barışıktım. Hiç kimseyi ötekileştirmedim Alevisiyle, Sünnisiyle, Kürdüyle, Türküyle hep iyi ilişkiler kurdum... Özellikle bu gruplar beni kararımdan vazgeçirmeye çalıştı.

AK Parti nasıl bir tepki verdi?

Sayın Hüseyin Çelik kararımı gözden geçirmemi istedi. Fakat o da biliyordu ki bu bir hayat planı, değiştirilmez.

Başkanlığınız süresince sizi siyasetten soğutan bir olay mı yaşadınız?

Son yıllarda Gaziantep siyasetinde yaşanan birtakım sıkıntılar var. Ben her
ne kadar aday olmayacağımı söylesem de zannediyorum 2014 hesabıyla, bazı çevreler beni yıldırmak için entrikalar çevirmeye başladı. İki yıl önce bir dedikodu çıkardılar: “Başkan eşinden ayrılmış.” Bu o kadar hızlı yayıldı ki... Kayınvalidem bile etkilendi. Bir gün beni çağırdı, “Oğlum bu neyin nesidir? Boşandınız mı?” dedi. Tabii bu biraz da olsa siyasetten soğumamıza sebep oldu. Fakat ben hiç kimseyi suçlamıyorum. Çünkü bunu kimin yaptığını az çok tahmin ediyorum. Yine de elimde somut bir bilgi olmadan bir şey söylemek istemiyorum.

“Macera aradığım yerlere tek başıma gidiyorum”

“Aileme zaman ayırmak istiyorum” dediniz ama seyahat planlarınız var. Tek başınıza mı çıkacaksınız?

Bazı yerlere tek başıma bazı yerlere eşimle gideceğim. Eşim benim “macera aradığım” yerlere gelmek istemiyor. “Oralara sen kendin git” diyor. Fakat biz bir dünya turu yapmayı düşünüyoruz kısa kısa fasıllarla. Mesela ben istediğim bir yere gidip bir ay kalacağım. Eşim oraya gelmeyecek ama oradan Peru ya da Şili gibi bir yere gideceksem o da gelecek.

Katmandu ve Sibirya “macera”lık seyahatler mi?

Oralara eşim gelmeyecek, ben tek gideceğim.

Neden Katmandu ve Sibirya’yı tercih ettiniz?

Ben oradaki yaşamı çok merak ediyorum. 1968’de üniversiteye girdim. Tam 68 kuşağı yani. Üniversiteye başladığım zaman insanların ilgi gösterdiği yer Katmandu’ydu. Çok egzotik bulurdum oraları. Özellikle coğrafi güzelliklerini çok beğeniyorum.

Farklı hobileriniz de var mı?

Fotoğraf çekerim. Spor yaparım, koleksiyonlarım var. Halı, kilim ve pul koleksiyonum var.

Bu seyahatlerin bir amacı da fotoğraf çekmek o zaman...

Kesinlikle.

Eşiniz ve çocuklarınız macera arayışınıza tepki gösteriyor mu? Yoksa destekliyorlar mı?

Oğlum beni destekliyor. Kızım “Baba ne işin var böyle saçma sapan yerlerde, vazgeç” diyor. Ama sonuçta kız çocuğudur. Biraz babaya düşkün olurlar. Eşim bana daima destek oldu. Çok yıprandı, çok yoruldu. Sosyal faaliyetlerin başındaydı. Bir yardım derneğimiz var: Yardım Gönüllüleri Derneği. O dernek 10 yılda tam 175 bin kişiye gıda yardımı yaptı. Sağlık yardımı yaptı, 50’den fazla insana böbrek nakli yaptırdı. n

“Antep’te sadece lahmacun, kebap, baklava yok”

Birçok şehir gördünüz sanırım. Bu bir belediye başkanı olarak size avantaj sağladı mı?

Kesinlikle avantaj sağladı. Ben 1996’da karavanla Doğu Avrupa’yı gezdim. O tarihte Doğu Avrupa’yı gezmek büyük cesaret. Başımıza gelmeyen kalmadı. Bunlar heyecan verici şeyler ama bir yandan da görgünüz artıyor. Turizmin bir ülkeye neler kazandırdığını görüyorsunuz. Örneğin Prag. Şehirde sanayi bitmiş, ticaret bitmiş. Tek turizm kalmış. Ve bugün Prag önemli bir turizm merkezi.

Gaziantep’e son yıllarda kültürel yatırımlar da yapıldı...

Gaziantep dünyanın en eski yerleşim yerlerinden biri. Ama Antep dendiği zaman insanların aklına ne geliyor? Lahmacun, kebap, baklava! Biz bir hedef koyduk kendimize: Gaziantep’in kültürel ve tarihi kimliğini ortaya çıkaracağız. İkinci hedef ise mutlaka UNESCO Dünya Miras Listesi’nde yer almaktı. 2012’nin nisan ayında hem Yesemek Taş Ocağı ve Heykel Atölyesi hem de Zeugma Arkeolojik Siti listeye girdi. Bugün Gaziantep’e gidin, özellikle hafta sonları şehir ana baba günü gibi. Oteller dolu, restoranlar dolu, alışveriş merkezleri dolu...

21 Ekim 2019 Magazin Bülteni.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber