Kralın Kütüphanesi

Kralın Kütüphanesi

Kralın Kütüphanesi

Kralın Kütüphanesi

Rivayete göre, dönemin İngiltere Kralı IV. George, ilme ve kitaplara, babası II. George kadar düşkün değildir. Ve de babasının 65 bin kitap, 20 bin risale ve 400 kadar el yazması kitapçığını (Kralın Kütüphanesi) halka armağan eder. Hatta önce Rus Kralı I. Aleksandr’a satmak ister. Bunu duyan kitap koleksiyoncusu Richard Heber durumu zamanın İçişleri Bakanı’na haber verir. Sidmouth, kralı "azarlar" ve külliyatı halka devretmeye razı eder.
Böylece İngiliz müzesinin malı haline gelen külliyat, 1972 yılında parlamento kararı ile kurulan İngiliz kütüphanesine getirilir. 1997 yılında ise bugünkü kütüphaneye taşınır.
1984’te temelleri atılan bugünkü binanın mimarı Profesör Sir Colin St. John Wilson. Futurist kütüphane öyle planlanmış ki önümüzdeki 250 sene hizmet verebilecek durumda. Wilson’a göre "modernölik anlayışı, kökenini geçmişte bulan ama değişime her zaman açık bir arayış olmalı. Bu mantık ve anlayışla yapılan bir mekan; güzel, çağdaş, rahat, huzur verici ve pratik olur tabii.
Kütüphanede her kıtadan 3 bin sene evveline dayanan elyazısı kitapları bulmak da mümkün. Muhteviyatında, yerine konması olanaksız çok eski ve koruma altında binlerce değerli eser olduğu için tam anlamıyla "halka açık" değil. Haftanın yedi gününde ziyaret edebileceğiniz bu kütüphanenin kitaplarını kullanabilme olanağı, titizlikle kontrol edilen "izin alma" sistemi ile ancak özel okuma odalarında mümkün. Londra’nın merkezinde bulunan kütüphane 20. yüzyılda devlet parası ile yapılan en büyük bina ve Londra’nın en derin bodrum katına sahip.
Toplam 340 kilometre uzunluğundaki raflarında 12 milyon kitap, 33 milyon patent, 2 milyon harita, 400 bin el yazması, 1.5 milyon nota vs, vs saklanıyor. Devamlı ve değişen sergiler için 3 galeri, kitap satış mağazası, tam teşekküllü konferans merkezi, restoranlar, çay salonları ve kültür faaliyetleri için düşünülmüş amfitiyatrosu bile var.
Ana kapıdan girince mekanın heybeti ve muhteviyatı ile büyüleniyor insan. Bu büyüklüğe rağmen iç mimarisinde bir akım var, mihenk taşları aracılığıyla bir mekandan öbürüne bakışlarınız kayarken, beyniniz de zorlanmadan hem sanat eserlerini inceliyor hem de hemen sonra görmek isteyeceğiniz yerleri kaydediyor.
Kütüphanede John Ritblat, Pearson Galerisi ve 80 bin pulun sunulduğu "Filatelist" galerileri de dikkat çekiyor. Şu sırada Pearson Galerisi’nde ölümünün 100. yıldönümünde anılan oyun yazarı Oscar Wilde’ın hayatını konu alan sergi var. Ritblat Galerisi ise tam anlamı ile bir hazine. Tarihi yapan olayların yazılı tarihe nasıl mal olduğunu görüyorsunuz. 4. asrın ortalarında Yunanca olarak yazılmış Codex Sinaitcus (en eski İncil), 1304’te Sultan II. Baybars için Kahire’de yazılmış ve inanılmaz güzelliklerle süslenmiş Kuran’ın bir bölümü, Gutenberg’in 1454-1455’te Avrupa’da ilk baskı kitabı çıkarmasından çok önce M.S. 764’te Japonların baskı makinası kullandıklarını ispat eden ve İmparatoriçe Shotoku’nun bastırdığı budist duaları bunların sadece birkaçı.
Birçok sanat eserinin bulunduğu kütüphanede en güzeli "Değilse, değildir/If not, not" adlı 7 metrekare büyüklüğünde el yapımı halı. Avrupa’da, 20. yüzyıl içinde, tek tezgahta dokunmuş en büyük el halısı olduğu söyleniyor. Girişin sol duvarına asılı olan bu sanat eseri R. B. Kitaj adlı ressamın aynı adlı resminden. 112 kilo yün ve 7 bin iş saati harcanarak kopyalanmış.
Yukarıda bahsettiğim "Kral’ın Kütüphanesi" kütüphanenin içine yapılan özel bir bölümde saklanıyor. 6 katlı olan bu cam bölüm dikdörtgen biçiminde ve binanın tam ortasında. Dışından bakınca sadece zarif ciltleriyle raflara aralıksız dizilmiş kitapları görebiliyorsunuz. Hareket eden rafları, merdiven ve asansörleri ile işleyen ve araştırmacılara hizmet veren bir kütüphane. Bilginin sonsuzluğunu sembolize etmesi açısından, diktörtgen görünümünün ilhamını Kabe’den aldığı söyleniyor.PAZAR

HTC Vive Cosmos denedik!HTC'nin yeni sanal gerçeklik gözlüğü Vive Cosmos'u denedik. Bir önceki nesle göre çok daha başarılı olan yeni sanal gerçeklik gözlüğü HTC Vive Cosmos, artık daha kompakt ve neredeyse iki kat daha fazla çözünürlük sunuyor. Bu sayede oyunların içindeyken dış dünyadan kendinizi tamamen soyutlayabiliyorsunuz.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber