McCain’i ilk görüşte çarptı!

Amerika’nın ve tüm dünyanın konuştuğu kadın Sarah Palin, tarzıyla Başkan adayı JohnMcCain’e çok uygun. Zaten ilk karşılaşmalarında onu “çarpmıştı”

McCain’i ilk görüşte çarptı!

Eski bir cumhurbaşkanı karısı değil. Partinin hanedan üyesi olmadığı gibi, üst yönetimiyle hiçbir alakası yok. Kocasının kariyerinden bağımsız. Kadınım diye gözyaşı döküp kendini acındırma derdi yok.
Biri down sendromlu beş çocuk annesi, petrol işçisi bir balıkçının karısı, basketbol şampiyonu, Miss Alaska, Wasilla Belediye Başkanı, Alaska Valisi, avcı, kar motosikleti sürücüsü, maraton koşucusu, şişme deniz uçağı pilotu ve Amerikan tarihindeki ikinci kadın başkan yardımcısı adayı... 

Korkutucu kara parçası

“Baraküda Sarah” lakaplı Sarah Louise Heath Palin 44 yaşında.
Valisi olduğu Alaska, 49’uncu eyalet; İngiltere’nin, İsveç’in, Norveç’in, Finlandiya’nın ve Danimarka’nın toplamı büyüklüğünde buzlu dağları, çamurlu kayaları, ren geyikleri, ayıları, tilkileri, balıkçı tekneleri ile korkutucu bir kara parçası.
Bir ucu Rusya’ya 5 km mesafedeki; Amerika’nın 1867’de 7,2 milyon dolara Ruslardan aldığı; bugün, 41 milyar dolar petrol üreten eyaletin manzarası ıssız topraklar, karlı dağlar, gri bir gökyüzü, dev nehirler, büyük dalgalardan ibaret. Sırtlarında tüfekleriyle dağlarda yalnız dolaşmayı seven Alaskalıların gündelik sohbeti, ren geyiği yahnisi, boğa bifteği ızgarası...

Şaşkınlıktan herkese küçük dilini yutturdu

Vali seçildiğinde, bir önceki valinin özel jetini internette satışa çıkaran Sarah Palin, Cumhuriyetçi Parti’nin Bush hanedanına muhalif sıra dışı adayı Senatör John McCain’e yakışan bir kadın.
McCain ile ilk kez geçtiğimiz şubat ayında Milli Valilik Birliği toplantısında karşılaştı. İlk görüşte McCain’i “çarptı”. McCain 24 Ağustos’ta Palin’i aradı. 27 Ağustos’ta McCain’in Arizona’daki yazlık evine görüşmeye gitti. Görüşmeden sonra birlikte bir alışveriş merkezine giderek Palin’in kızına amigo kıyafeti aldılar. Palin, McCain’in başkan yardımcılığı teklifini kabul etti ve onunla görüşmeye giden tek başkan yardımcısı aday adayı oldu.
St. Paul’deki Cumhuriyetçi Parti kurultayında sadece Cumhuriyetçileri değil, tüm Amerika’yı hayretler içinde bırakan, şaşkınlıktan herkese küçük dilini yutturan kadın Sarah Palin. Partinin başkan yardımcılığını kabul ederken, dobra bir konuşma ile rakibi Barack Obama’yı savaşa davet etti, çekinmeden: 

“Laf ebeliği bittiğinde Obama ne yapacak?”

“Bu seçimde ülkemiz için savaşmış tek bir aday var! O da John McCain! (...) Laf ebeliği bitip stadyum ışıkları söndüğünde, kalabalıklar evine dönüp Yunan abideleri dekor dolabına kaldırıldığında, muhalifimiz ne yapacak? (...) Başkanlığa giden yol özbenliğini keşfe çıkmak değildir... Amerika’nın enerjiye ihtiyacı var, muhalifimiz üretmeye karşı. Irak’ta ufukta bekleyen zafere ihtiyacı var, muhalifimiz alaşağı etmek niyetinde. Terörist devletler nükleer silah üretmek üzere, muhalifimiz ön koşulsuz görüşmekten yana. El Kaide teröristleri Amerika’yı çökertme planları içinde, muhalifimiz onlara anayasal haklarını okumayanlardan şikayetçi! Alaska Valisi seçilmeden önce küçük bir kasabanın belediye başkanlığını yaptım. Belediye başkanlığı sivil toplum örgütçülüğüne benzeyen bir faaliyet bir bakıma. Tek farkı, oyundan değil hakiki sorumluluk gerektirir... Küçük kasabalılar çalışan insanları yüzlerine karşı yüceltip arkalarından silahlarına ve dinlerine sarılıyorlar diye aşağılayan adayları sevmez.”

Hillary Clinton gibi “sık ağlayan” biri değil

Beş yaşında doldurma oyuncak tavşanını babasının av tüfeği ile vuran Sarah Palin, Sandpoint Idaho doğumlu. Dört kardeşten üçüncüsü. Annesi Sarah Heath Sheeran okul sekreteri, babası Charles R. Heath lise öğretmeni ve koşu antrenörü.
Sonradan belediye başkanı seçildiği Alaska’daki Wasilla kasabasına daha nüfusu 400 bile değilken, babasının tayini sebebiyle taşındılar. Sarah babasıyla ren geyiği avlamaya giderek eyaleti öğrenmeye başladı. Çoğu kez sert rüzgarların, kar, tipi ve fırtınanın hakim olduğu, ufku gri, karası beyaz, yüksek dağları karlı, buz tepelerinde bileği yere gelmez bir kadın olarak yetişti.
Dolayısıyla, Hillary Clinton gibi “sık” ağlayan bir kadın değil. “Sık kaybeden” bir kadın hiç değil. Kız kardeşini boşayan polis kocayı işten çıkartmayan, Kamu Güvenliği Başkanı’nı işinden atan bir vali.

Lisedeki sevgilisiyle 24 yaşında evlendi

İlkokul yıllarından itibaren koşmaya başladı. Gençlik günlerinde düzenli olarak 5 ve 10 kilometre maraton koştu. Okulda Hıristiyan Atlet Kurumu’nun başıydı. Önce Katolik olan ailesi kilise değiştirerek pentacoastal köktenci-Hıristiyanlığı kabul etti.
Lisede basketbol takımının kaptanı oldu. 1982’de, oyunun son dakikalarındaki kritik serbest atışıyla takımının Alaska şampiyonluğunu kazanmasında rol oynadı. Bileğini burktu. Yoğun tekniği sayesinde “Baraküda Sarah” lakabını kazandı.
1984’te Miss Wasilla güzellik yarışmasını kazandı. Miss Alaska güzellik yarışmasını ikinci bitirdi. Alaska’da marihuana yasal olduğu sırada gençliğinde marihuana kullandı.
24 yaşında iken liseden erkek arkadaşı, buz motosiklet yarışçısı, balıkçı, yarı Eskimo ayrıca Alaska ayrılıkçı gruplarından birinin üyesi, BP petrol şirketinde arazi operatörü Todd Palin ile evlendi.
Spor muhabirliğinin yanı sıra kocasının balıkçılık işine de yardım etti. Sert dalgaların, Alaska’nın buzullu denizinin haşin doğasının ortasında balık avında elini kırdığı zaman bile, karaya kısa bir süre çıkıp, elini sarıp tekneye ve ava geri dönen yılmaz bir kadın Sarah Palin. 

Çocuğuna kocasının  motosikletinin adını verdi

Çocuklarına yarışçı kocasının buz motosikletinin adını verebilen, buna rağmen “Ben alelade bir buz hokeyi annesiyim” diyebilen, alışılmışın dışında bir karakter. 1989 doğumlu ilk oğlu Track, Irak’ta Amerikan piyade eri olarak askere gitmek üzere. Son oğlu Trig henüz beş aylık. Sarah Palin dini inançları nedeniyle down sendromlu çocuğu için kürtaj alternatifini kabul etmedi ve doğurmayı yeğledi. Kızlarından birine, Alaskalı söğüt serçesinden ilham alıp Willow adını verdi. İkincisine balık tuttukları denizin adı, Bristol’u yakıştırdı. 2001 doğumlu Piper’a ise babasının katıldığı 2000 km’lik efsanevi kar motorsikleti yarışında kullandığı araç Polaris Indy’den ötürü Piper Indy adı kaldı.

6 Aralık 2019 Magazin Bülteni.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber