Geri Dön

Miço mu büyüdü, dünya mı küçüldü?

Miço mu büyüdü, dünya mı küçüldü?

Miço mu büyüdü, dünya mı küçüldü?Dünyamız her geçen gün biraz daha küçülüyor. Ve bize çok uzaklardaymış gibi gözüken ülkeler, köyler, şehirler bir cam ekranda bir saniye gibi kısa bir sürede gözümüzün önünde beliriveriyor.
Kanal D'de her hafta MİÇO'nun reklamlarını görüyorsunuzdur. Bir de arada sırada benim bir reklamım çıkıyor. Klarnet çalarak, bütün çocukları MİÇO bahçesine götürdüğüm bir reklam. Ne ilginçtir ki eskiden, mektuplar yazıp kartlar attığım dostlarımla en erken on-on beş günde yanıt alırken, şimdi Yugoslavya'dan şair Nusret, Budapeşte'den Türkolog arkadaşım Edit Taşnadi beni arayıp, "Demin senin reklamını gördük," diye telefon ediyorlar. Ben Nusret'e, "Ne yapıyorsun?" diye telefon ettiğimde, "Şu anda evdeyiz. ‘Asmalı Konak’ başlayacak, onu bekleriz," diyebiliyor. Biri Üsküp'te, biri Budapeşte'de, Hayati Almanya'da, ama herkes birbirinden haberdar.
***
Geçtiğimiz gün Bulgaristan'dan bir mektup aldım. Şenay Şemsi adlı bir okurumuz, Razgrat kentinin Sevar köyünden size mektubunu aktarıyor:
"Benim adım Şenay. Bulgaristan'da yaşıyorum. 11 yaşındayım. Burcum kova. Beşinci sınıfa gidiyorum. Televizyon seyretmeyi, müzik dinlemeyi, mektup yazmayı, kitap okumayı çok seviyorum. Arkadaşım Filiz'e çok teşekkür ediyorum. Neden mi? Çünkü bizi kavuşturdu. Seni ancak televizyonda görebiliyordum. Ama ne yazık ki Yalvaç Abimizin hazırladığı sayfaları göremiyorum. Ama ben yine de çok mutluyum; size yazma fırsatı bulduğum için. Fenerbahçeliyim. Bana mektup arkadaşı bulursanız Türkiye'den, çoook mutlu olacağım. Şimdi size bilmece ve resim gönderiyorum. Hoşça kalın."
***
Şenay, birbirinden kopmuş iki kalp yapmış ve birinin üzerine MİÇO, birinin üzerine de Şenay yazmış; içindeki özlemi anlatmak için. Ayrıca bir de benim portremi çizmiş.
Gerçekten dünya sizce de küçüldü mü?.. Uzaklar yakın oldu mu?.. Yakınlarının aracılığıyla her nasıl olursa olsun Almanya'da, Bulgaristan'da, Makedonya'da, Macaristan'da, dünyanın bilmediğimiz bir köşesinde MİÇO'yu edinip okuyan yüzlerce çocuğumuz var. Ne mutlu bizlere...
***
"Sarı kız sağkar, düşecek diye korkar. Yanıt: Aşlama.
Çıt dedi pıt dedi, kapı arkasına yap dedi. Yanıt: Süpürge.
Duvarda durur, kötülük düşünür. Yanıt: Tüfek.
Bir kapıdan girilir, iki kapıdan çıkılır.
Yanıt: Pantolon."
Eğer içinizde Şenay'la yazışmak isteyenler varsa,
işte size onun adresi:
Şenaym Şemsieva
Sevar Köyü, Tsar Sokak No: 6H / Razgrat-Bulgaristan


Kırmızı Bank (1. Bölüm)Kırmızı Bank, geçmişte yaşanan ilginç olayları eğlenceli bir bakış açısıyla yeniden yorumluyor. Melis Öztop'un sunumuyla Kırmızı Bank bundan sonra milliyet.com.tr'de sizlerle. Bugün 21 Ocak 2020… Bakın geçmişte takvimler 21 Ocak’ı gösterdiğinde neler olmuş, Kırmızı Bank’ın gündeminde izleyelim…

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber