“Muhtemelen bu arşivde kaybolacağız”

TRT-Kalan Müzik işbirliğiyle, kurumun bütün arşivi özel projelerle satışa çıkacak. Kalan Müzik’in sahibi Hasan Saltık “O kadar çok malzeme var ki muhtemelen bu arşivin içinde kaybolacağız. Buradan binlerce proje çıkar” diyor

“Muhtemelen bu arşivde kaybolacağız”

TRT arşivi toprak altındaki hazine sandıklarını hatırlatır insana. Zaman zaman lafı geçer “TRT’de ne kayıtlar var” diye ama nedense kabullenilmiştir, o arşivlerin o karanlık odalarda çürümeye mahkum olduğu.
Geçen hafta bu ön kabulleri alt üst eden bir haber aldık. TRT Genel Müdürü İbrahim Şahin ile Kalan Müzik’in sahibi Hasan Saltık bir anlaşma imzalamışlardı. Artık TRT arşivleri; kurulduğu günden beri kıyıda köşede kalmış, unutulmuş, hatta varlığı hiç bilinmemiş sayısız kaydı bulup çıkaran ve kapsamlı bilgiler içeren kitapçıklarla satışa sunan Kalan Müzik’e emanetti.
Kalan Müzik’in sahibi Hasan Saltık, İbrahim Şahin onu arayıp TRT’nin hantal yapısını kırmak, zaten halkın malı olan bu arşivleri halkla paylaşmak istediğini söylediğinde inanmamış bürokrasinin aşılabileceğine.
Ama olmuş işte. Ve derhal oturup bir dizi proje üretmişler. Zeki Müren, Eurovision, Müzeyyen Senar, Aşık Veysel belgeselleri; caz kayıtları; “Yedi Kocalı Hürmüz”, “Keşanlı Ali Destanı” gibi müzikaller; diziler, hatta radyo tiyatroları ve ‘arkası yarın’lar ile yıllar önce yayınlamak istediğinde bürokrasinin hayır dediği marşlar ilk etapta çıkartmayı düşündükleri. Tabii orada bir derya var, Kalan Müzik ekibi de mütemadiyen çalışıp proje üretiyor. Yeni önerilere de açıklar...
TRT-Kalan işbirliğinin detaylarını Hasan Saltık’a sorduk...

Şu an hangi aşamada çalışmalar?
Bir komisyon oluşturduk. Murat Meriç, Naim Dilmener, Orhan Kahyaoğlu gibi Kalan Müzik’in danışmanları ve TRT’nin danışmanlarıyla ortak projeler düşündük. Etnomüzikologlarla görüşmeler yapıldı. Anadolu halk ozanlarının toplu, kutulu, dört CD’li, bir DVD’li özel albümleri çıkacak. Klasik Türk müziğinin TRT’de geçmişte yapılmış çok iyi kayıtları var. Görüntüleriyle birlikte, özel kutulu şekilde basılacak. Zeki Müren DVD’si, Müzeyyen Senar, Ajda Pekkan belgeselleri düşünülüyor şu anda. Sezen Aksu’nun bile ilk görüntüleri TRT’de. Belki ona bir teklifte bulunacağız.   

TRT de para kazanacak yani.
Elbette. Yılda ortalama 30 prodüksiyon yapmayı düşünüyoruz. TRT aynı zamanda MÜYAP’a da üye olacak şimdi ve bunların dijital satışı da gerçekleşecek. Hem TRT’ye bir gelir sağlanmış olacak hem de eskinin büyük üstatlarını, değerli sanatçılarını hatırlatmış olacağız. Mesela biz Belkıs Özener’i çıkardığımızda “A işte bu oymuş” dediler. TRT’de şu anda emin olun nice Belkıs Özener’ler var. Mesela Zehra Eren diye bir radyo sanatçısı ama olağanüstü bir tango yorumcusu. 

Müzikaller, radyo tiyatroları... Kalan Müzik  iyice müziğin dışına taşacak gibi görünüyor.
Türkiye artık müzik sektörünü bir şekilde yenilemek zorunda. İlginç bir şey daha var, Atatürk’ün TRT’de olan görüntülerini renklendirmeye başladık. Eğer yetiştirebilirsek Türk marşlarını, Atatürk’ün görüntüleri ile birlikte sunmak istiyoruz. Bunlar çok özel görüntüler, restore edilecek. Yani şu anda anlaşma henüz çok yeni, o kadar çok proje geliştirilebilir ki, kaybolacağız muhtemelen bu arşivin içinde. Kataloğa kabaca baktım, onlarca değil binlerce proje çıkar buradan. 

İlk proje belli mi?
İlk proje için Cumhuriyet dönemi Türk marşları yapmaya karar verdik. Çünkü Türkiye’de büyük eksiklik, bir öğrenci müzik markete gittiğinde İstiklal Marşı’nı dinleyebileceği bir kayıt bulamıyor. Bazı bakanlıklar daha önce yapmış ama protokol diye dağıtmış. Hemen arkasından Zeki Müren belgeseli düşünüyoruz.

14 Ekim 2019 Magazin Bülteni.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber