Müzisyen diş hekiminden el yapımı bıçaklar

Diş hekimi ve müzisyen Sinan Tansal, markası Krop Knives ile kaykay ya da elektronik alet parçaları gibi farklı materyallere yer verdiği bıçaklar tasarlıyor

Müzisyen diş hekiminden  el yapımı bıçaklar

Diş hekimi Sinan Tansal aynı zamanda “Mavisakal” ve “İnsanlar” gruplarının üyesi bir müzisyen, son dönemde bu kimliklerinin yanına bir yenisi eklendi: Bıçak tasarımcısı. Krop Knives markasıyla tasarım bıçaklar sunuyor Tansal. Bıçakların ortaya çıkma süreci şöyle özetliyor: “Önce kağıt üzerinde çizerek başlıyorum. Sonra çelik üzerine aktarıp kesiyorum, sonra formunu verip ağız açıyorum. Ardından ısıl işlemle sertleştirme geliyor. Sonra sapını yapıp bilemeye geçiyorum. Yüksek ısı fırınında yapılan ısıl işlem dışındaki uygulamaların hepsini ben yapıyorum.”

Hurda cep telefonu kasalarından bıçak serisi

Bilindik form ve materyallerin dışına çıkmasının özellikle şeflerin ve bıçak meraklılarının ilgisini çektiğini, bu kadar ilgi görmesini beklemediğini söylüyor Tansal. En çok ilgi gören eğe bıçaklar, kaykay saplar, yeni seri akrilik uygulamalar ve zebra deseni oyduğu bıçaklar. Zebra desenli seri yurtdışından şeflerin de çok ilgisini çekmiş. “Standart, seri üretim yapmadığım için her bıçağın özelliği farklı oluyor ve genellikle yaptığım bıçaktan tek oluyor” diyen Tansal’ın hastalarından da bıçak almak isteyenler oluyormuş. Şimdi aldığı hurda cep telefonu kasalarından bir seri yapmayı düşünüyor. Kullanım ömrü dolmuş materyallere tekrar bir fonksiyon kazandırmak bir diğer motivasyonu. Tansal aynı anda diş hekimi, müzisyen ve bıçak tasarımcısı kimliklerini nasıl idare ettiği sorusunu ise “Atölyede bıçakla uğraşırken, ardından muayenehanede eldivenleri giyip hasta tedavi ediyorken ve akşamına da stüdyoda müzik provasındayken birbirinden tamamen farklı dünyalarda oluyorum, sanıyorum bu benim iç dünyamı besliyor” diye yanıtlıyor.

21 Ekim 2019 Magazin Bülteni.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber