Şaşırt bizi Bowie

Pop ve rock tarihinin en ilham verici, en çok satan, en yenilikçi isimlerinden David Bowie, son albümünden 10 yıl sonra yeni bir albümle geliyor martta. 66 yaşın olgunluğuyla ne anlatacağı merakla bekleniyor. Çıkış şarkısı melankolik ama prodüktörü ve dostu Tony Visconti albümün şaşırtacağını söylüyor

Şaşırt bizi Bowie

David Bowie deyince aklımıza ne geliyor bir bakalım. Birbirinden farklı renkte iki göz (bir kaza sonucu bir gözü aldığı darbeyle renk değiştirmiş, tam ona göre bir kaza), glam rock, Ziggy Stardust, rengarenk giysiler, cinsiyet ayırt etmeyen bir cinsellik, cafcaflı bir uzay imgelemi, kaçınılmaz olarak uyuşturucular... Neticede bugün pop dediğimiz müziği, tarihinde ondan daha haysiyetli ve her türlü aşırılığına rağmen daha saygıdeğer yapan kimse olmadı.

Zeki Müren de ondan etkilendi

Kimilerine göre hippilerden sonra gelen en orijinal şey o. Popüler kültürü kökünden değiştiren figürlerden biri. O yıllarda Zeki Müren de ondan etkilenmiştir giyim kuşamda. 70’lerdeki kıyafetlerine bakın Bowie’nin, kendinden sıkılıp yarattığı sahne karakteri, alter egosu Ziggy Stardust ile Zeki Müren arasında çok benzerlik göceksiniz (Zeki Müren daha ileride bile olabilir zira o alter ego, sahne karakteri falan değil gerçekti.)
Bu tarihi (!) saptamadan sonra devam edelim. David Bowie 20’nci yüzyılın kültürüne ve ruhuna etki eden pek çok mühim kişilik gibi savaş sonrası İngiltere’de doğdu. Yoklukta büyüdü, İngiliz aile düzeninden sıkıldı ve hayatı renklendirmeye karar verdi. Bunu yaparken çok da zorlanmadı zira küçük yaştan ne olacağı belli olanlardan o. Dans, şarkıcılık, sanatın her alanına merak ve ilgi, ergenlik ve öğrencilik yıllarına ait notlar arasında.
Kariyerinin ilk yıllarında o dönemin popüler isimlerini dinledi. Little Richard’dan Elvis’e hepsinden etkilendi. 15 yaşında grup kurdu, 60’ları rock’n roll yaparak geçirdi.
Tam pes ediyordu ki ufukta 70’ler belirdi. Bambaşka bir enerjiydi. İnsanoğlu aya giderken aynı yıl o da “Space Oddity”yi yayımladı. 32 yaşında ilk kez bir numara oldu. Ardından 70’ler ayaklarının altına serildi. “The Man Who Sold the World”den “Hunky Dory”ye, “Young Americans”, “Heroes” ve “Low”a popun ve glam’in sınırlarını çizdi. Rock için Led Zeppelin neyse pop ve glam için David Bowie oydu.
80’lere hızlı girdi. 70’lerin en uçuk ozanı 1980’deki “Ashes to Ashes” ile 70’leri kapadı ve dev bir dünya yıldızı oldu. 80’lerde Mick Jagger’la “Let’s Dance”, Freddie Mercurie’yle “Under Pressure”ı yaptı.
Bowie’nin, esin kaynağı olarak etkisi hiç bitmedi ama o yıllardan sonra yaptığı en iyi şey galiba “Outside” oldu. Ta 2002’deki “Heathen”a kadar.
Eski rock yıldızları yaşlanınca ne oluyor sorusuna verilebilecek onlarca yanıt var. Bowie kendi yaşlılığına dair ilk cümleleri o zaman kurmaya başladı. the beginning of an end / and nothing has changed. / Everything has changed.” David Bowie’nin son albümü Heathen, bu çarpıcı sözleri içeren “Sunday” ile başlıyordu. “Sonun başlangıcı, hiçbir şey değişmedi, her şey değişti...”
Bowie “Artık 20 yaşındaki rock’çılarla başa çıkamayacağımı biliyorum, onlar gibi sahnede koşturup duramam, artık albümlerim daha az çalınacak, giderek televizyonlarda daha az görüneceğim” diyordu.
2002’de şöyle yazmışım “Heathen” albümü çıktığında: “Hep kimyasal, buğulu, dumanlı bir perdenin ardından, herkesi kışkırtan ama hayal edilemeyecek kadar uzaklarda, yıldızların üzerinde dolaşan bir fantezi kahramanı oldu. Kimileri için tedaviye muhtaç bir hasta, kimilerine göreyse yirminci yüzyılın en büyük rock yıldızıydı. Şimdi ise daha sakin, daha çok düşünen, zamanını ve geleceğini daha iyi planlamak zorunda olan ve kendi deyimiyle her şeyi denemeye artık pek vakti olmayan biri.”

“Şahane bir rock albümü oldu”

Bowie diyordu ki o zaman: “55 yaşına gelen biri için hayattaki sorular bire, ikiye düşmüştür. Ne kadar zamanım kaldı? Bu zamanda ne yapabilirim?”
Bugün 10 yıl sonra artık ne yaptığını biliyoruz. Sessiz sedasız yeni bir albüm hazırlamış. Adı “The Next Day”. Martta yayımlanacak. İlk single “Where Are We Now” hayli melankolik. “Parmaklarımızı çapraz yaptık arkamızda, ölüme doğru yürüyoruz” demesine bakmayın prodüktörü ve dostu Tony Visconti “şahane bir rock albümü oldu” diyor. “Ama o çıkış için en yavaş ve hüzünlü şarkıyı seçti. O Bowie bir bildiği vardır. Ama emin olun şaşırtacak sizi...”
Şaşırt bizi David Bowie. n

PKK/YPG'lilerin güvenli bölgeden çekilme anları kamerada!ABD ile varılan mutabakat sonrası terör örgütü işgal ettiği yerlerden çekilmeye başladı. Terör örgütü PKK/YPG'nin çekilme konvoyu görüntülendi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber