Geri Dön

Şimdiki zamanın hikayesi

Şimdiki zamanın hikayesi

İnancın zaferi Çanakkale

Düşmanın sınırsız topu tüfeği vardı ama Mehmetçiğin inancından başka bir şeyi yoktu. O inanç Çanakkale’yi geçilmez kıldı. Çanakkale Zaferi’nin 66. Yıldönümü Çanakkale’de ve tüm yurtta bugün coşkuyla kutlandı. Milliyet arşivinden Çanakkale’de 18 Mart 1981 yılı törenlerinde çekilmiş bu fotoğrafta askeri birlikler, gaziler, öğrenciler, resmi ve özel kuruluş temsilcilerini görüyoruz.

Şimdiki zamanın hikayesi

Hezarfen’in kulesi

Ünlü bilgin Hezarfen Ahmed Çelebi’nin 17. yüzyılda kendi geliştirdiği kanatlarla uçma denemesine sahne olan Galata Kulesi
yüz yıllardır çevresindeki dükkanları, yokuşları ve arnavut kaldırımlı sokaklarıyla insanı masal gibi bir yolculuğa çıkartıyor.

Şimdiki zamanın hikayesi

Sevginin sembolü

Evrensel bir kavram olan sevginin ete kemiğe bürünmüş halidir güvercinler. Eminönü’ndeki Yeni Camii’nin çatısında bir yandan dinlenip diğer taraftan eşsiz İstanbul manzarasını seyre dalmış güvercinler Ozan Güzelce’nin objektifine böyle takılmış.

Şimdiki zamanın hikayesi

Cu Chi tünelleri

Vietnam Savaşı sırasında Amerikalı askerlerin sekiz yıl boyunca kabusu olan ve zayıf bir insanın girebileceği genişlikteki tüneller şimdilerde turistlerin ilgi odağı oldu. Belki de tarihin en önemli gerilla savaşının verildiği Cu Chi tünellerinde
20 bin Vietnamlı yıllarca barınmış. Bu tüneller, 200 kilometreyi bulan rekor bir uzunluğa sahip.

Şimdiki zamanın hikayesi

Zorlu coğrafya

Moğolistan’daki Dukhalar, belki de dünyanın en zorlu yaşam koşullarında hayatta kalmaya çalışıyorlar. Ülkenin kuzeybatısındaki Hövsgöl’de yaşayan bu halk için geyikleri olmazsa olmazı. Coğrafyanın zorluğuna bir de çetin iklim şartları eklenince işleri daha da zorlaşıyor. Dukhalar, tüm bu zorluklara rağmen geyikleriyle yaşam mücadelesini sürdürüyor.

Şimdiki zamanın hikayesi

Antalya’ya bahar geldi

Yeşilin ve mavinin buluştuğu Antalya’da doğa sessizce uyandı. Toprak göğerdi, otlar yeşerip, çiçekler açmaya başladı. Park ve bahçeler yeniden renk cümbüşüne döndü. Güneşli günleri özleyenler soluğu dışarıda alırken falezlerdeki bir parkın minik sakini Pamuk ise güzel havayı mis kokular arasında uyuyarak değerlendirdi.

Şimdiki zamanın hikayesi

Balkonun bekçisi

Sadakatinden, masumluğundan asla şüphe duymayacağımız sevimli dostlarımız... Sıcak bir kucak arayışındaki sevgi arsızları, karşılıksız mutluluğun simgesi onlar... Bu minik dostlar sahiplerine o kadar bağlılar ki, birlikte vakit geçirmeye bayılıyorlar. Tüm bu söylediklerimiz balkondan sokağı izleyen bu minik dostumuzun ifadesinde gizli.

Şimdiki zamanın hikayesi

OKUR ÇEKER

Masalsı güzellik

Slovenya’daki Bled Gölü’nün dillere destan güzelliği, St. Martin Kilisesi’nin çan sesleri, etrafı saran müthiş dağlar ve Bled Şatosu insanı başka dünyalara götürüyor. Okuyucumuz Mehtap Çakmak çektiği bu fotoğrafta Slovenya’nın masalsı güzelliğini söze gerek bırakmadan anlatıyor bize.

Şimdiki zamanın hikayesi

Okurlarımız için yeni bir köşe “Okur Çeker”. Çektiğiniz fotoğrafları bize yollamanız yeterli. Nerede ve ne zaman çekildi gibi kısacık bilgisi ile birlikte bunyaminaygun@gmail.com adresine bekliyoruz.

17 Ocak 2020 Magazin Haberleri Bülteniİşte magazin dünyasındaki günün gelişmeleri...

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber