Şimdiki zamanın hikayesi

Şimdiki zamanın hikayesi

Laleler Silivri’den

İstanbul’a bu sene de karın yağıp yağmayacağı tartışılırken ilkbahar geldi çattı. Her bahar İstanbul’da park ve bahçeler rengarenk lalelerle süslenir ve eski bir gelenek yaşatılır. İstanbul’un laleleri şimdilerde Silivri’nin Seymen Köyü’nde yetiştiriliyor. Köyde uçsuz bucaksız tarlalarda yaklaşık 30 milyon lale üretiliyor.

Şimdiki zamanın hikayesi

Gün batımında Apollon

- Antalya’nın Manavgat ilçesindeki Side Antik Kenti, her daim ziyaretçi akınına uğrayan tarihi mekanların başında geliyor. Antik kentte bulunan Apollon Tapınağı’nda günbatımı ise görülmeye değer bir manzara ile çıkıyor karşımıza. Özellikle yaz aylarında denizden batan güneş, beklenmedik bir kare sunuyor fotoğraf severlere.

Şimdiki zamanın hikayesi

Antrenman topu

- Süper Toto Süper Lig 28. haftasında şampiyonluk yarışı kızışırken Beşiktaş’ın hazırlıkları da devam ediyor. Teknik Direktör Şenol Güneş yönetiminde yapılan antrenmanlar eğlenceli bir şekilde devam ederken kondisyon ve taktiksel çalışmaların yapılmasının ardından kocaman toplarla sahaya çıkan Beşiktaşlı Vida ile Tosic’in o anları objektife böyle yansıdı.

Şimdiki zamanın hikayesi

Tatlı ve tuzlu lezzetler

Bahar ruloları, deniz ürünleri, ünlü pho çorbaları, çeşit çeşit tatlılar ve meyveler… Dünyaca ünlü Vietnam mutfağının vazgeçilmez lezzetleri tatlı tuzlu soslar ve taze baharatlar. Başkent Hanoi’de Khai’s Brothers restoranda Ayla Dündar’ın çektiği fotoğraf bizim de iştahımızı kabartıyor.

Şimdiki zamanın hikayesi

İhtişamlı yapı, Selimiye

- Mimar Sinan’ın, “ustalık eserim” dediği Edirne’nin sembolü Selimiye Camii, ihtişamı ile görenleri kendine hayran bırakıyor. Öyle ki Avusturyalı sanat tarihçisi Ernst Diez 1574’te yapımı tamamlanan Selimiye Camii için methiyeler düzerken şunları da söylemiş, “Selimiye; mekan büyüklük, yükseklik, topluluk ve ışık etkisi bakımından yeryüzündeki bütün yapılardan üstündür.”

Şimdiki zamanın hikayesi

Mülteci akını

Batının reva gördüğü bir hayatı yaşıyor onlar… Savaş ve işsizlikten kurtulmak isteyen on binlercesi düşmüş yollara. Kimi bu yolculuğu tamamlayamadan hayatını kaybediyor. Kimi belki de bir daha asla iyileşemeyeceği hastalığa yakalanıyor. Afganlı mültecilerin binlerce kilometrelik yolculuğu Erzurum’da son buluyor. Haftalar, hatta aylar süren yolculuğun ardından Türkiye’ye ulaşmayı başaranlar yol kenarlarında dinleniyor.

Şimdiki zamanın hikayesi

Yeni bir çağ

İstanbul’un kaderinin değiştiği tarih, 5 Nisan 1453… Aynı zamanda bir çağın kapanıp yeni bir çağın açıldığı bu tarihte Fatih Sultan Mehmet donanmasını karada yürüterek İstanbul sularına girdi. Milliyet arşivinden aldığımız, İlhan Demirel’in 1957 yılında çektiği fotoğrafa göre fethin 504’üncü yıldönümü kutlamalarında Ulubatlı Hasan’ın sancağı diktiği anlar temsili olarak canlandırılıyor.

Şimdiki zamanın hikayesi

Yeşil doğa

Litvanya’nın en şirin şehirlerinden biri olan Trakai, doğal zenginlikleriyle insanı büyüleyen bir güzelliğe sahip. Şehrin en önemli özelliği ise hem turistik hem de tarihi yapılara sahip olması. Tüm bu güzelliklerin tam da ortasında yer alan masmavi göl ise fotoğrafçılara muhteşem bir kompozisyon sunuyor.

Şimdiki zamanın hikayesi


“Okur Çeker”köşesi için çektiğiniz fotoğrafları bize yollamanız yeterli. Nerede ve ne zaman çekildi gibi kısacık bilgisi ile birlikte bunyaminaygun@gmail.com adresine bekliyoruz.

19 Eylül 2019 Magazin Bülteni.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber