Geri Dön

Sokak köpekleri nasıl kurtulur?

CHP İstanbul Milletvekili Bayram Meral’in geçtiğimiz günlerde Ankara Çankaya’daki ODTÜ ormanları civarında yürüyüş yaparken köpeklerin saldırısına uğraması, o bitmeyen tartışmayı yeniden alevlendirdi:

Sokak köpekleri nasıl kurtulur?

Şehirlerde yaşayan sokak hayvanları. Hayvan hakları savunucuları belediyelere kızıyor, belediyeler “Kanun ne derse onu yapıyoruz” diyor. Vatandaşın ise durumunda bir değişiklik yok: Saldırgan köpek görürsen yere çömel!

“Beni yere yatırdılar, bir an şuurumu kaybettim”
Bayram Meral (Saldırıya uğrayan milletvekili)

- Yedi-sekiz köpeğin saldırısına uğradım. Beni nasıl olduysa yere yatırdılar. Çevredeki insanlar, su satan esnaf kurtardı beni. Şuurumu kaybettim.
-Kuduz iğneleri oluyorum. Sol kolumda lifler koptu. Psikolojim bozuldu. Hayvan hakları korunmalı, ama insanlar da korunmalı.
-Mensubu olduğum partinin bir belediye meclis üyesi bile utanmadan birkaç hayvanseveri toplayıp bir televizyon kanalında “Biz de o parkta yürüyoruz, neden bize saldırmıyorlar da Bayram Meral’e saldırıyorlar?” dedi. Üzüldüm ama ben de ona “İt iti ısırmaz” dedim.“Pet shop’tan alıp sokağa atıyorlar”
Avukat Deniz Tavşancıl Kalafatoğlu (İstanbul Barosu Hayvan Hakları Komisyonu Bşk. Yrd)
-Ülkeye hayvan girişinde hiçbir kontrol yok. Kaçak hayvan getiriliyor, pet shop’lardan günde yaklaşık 500 hayvan satın alınıyor ve bunların yüzde 60-70’i sokağa atılıyor. Önce bu kaçak hayvan ticaretinin durdurulması lazım. Hayvanlar satıldıklarında kayıt tutulmalı. Bir kişiye satıldıklarında adresi, telefonu bilinmeli ve bu hayvan sokakta bulunduğunda sahibine ağır cezalar kesilmeli.
-Yedikule, Üsküdar ve Tuzla barınakları çok iyi. Diğerleri ise ölüm kampları. Bir barınakta gönüllü yoksa kötü işler döner.
-İstanbul 2010 Kültür Başkenti seçildi ve belediyeler hayvanları itlaf ediyor. Cezalar ise düşük. Oysa köpeğe zarar vereni cezayla engellerseniz, insana yönelmesini önlemiş olursunuz.“Köpekler mahallenin güvenlik timidir”
Özgün Öztürk (Yaşam Hakkına Saygı Dern. Kurucu Başkanı)

-Her habitatın belli sayıda canlı taşıma kapasitesi var. İstesek de istemesek de sokaklarımızın belirli sayıda hayvan yaşatma kapasitesi var. Sokak köpeklerini toplatsak da kısa sürede gidenlerin yerine başka köpekler gelir. Bir kısmını kısırlaştırmadığınızda ise kalan hayvanlar iç güdüsel olarak bir sonraki doğumda daha fazla sayıda yavrulayacaklar.
-Küpeli köpekler aslında mahallenizin güvenlik timi. Aşılıdır, kısırdır, güvenlidir ve alanlarına başka hayvanlar sokmazlar.


“Çöpe gidecek pilavı verseniz yeter”
Tolga Öztorun (Yedikule Hayvan Barınağı gönüllüsü)

-Köpeklerin saldıracakları durumda yere eğilirsek saldırmaz. Ayrıca sokaklarda köpeklerin insanlara saldırdığı konusunun da abartıldığını düşünüyorum. Mahallelerde besleme noktaları yaratırsak hayvanlar sosyal olur, hiçbir sorun kalmaz. Onları besleseniz de beslemeseniz de ürüyorlar. Beslememek sayılarını azaltmaz.-Belediyelerin hayvanları barınaklarda toplayıp aç bırakması yanlış. Kısırlaştırıldıktan
sonra aynı mahalleye bırakılmalılar. Çünkü o hayvan orada yaşıyor. Hangi evden yemek veriliyor, yağmur yağdığında nereye
saklanılır gibi şeyleri biliyor.“Biz işimizi fazlasıyla yapıyoruz”
Savaş Yorgancı (Çankaya Belediyesi Başkan Yardımcısı)

-Belediye olarak hayvan barınağımız var. 2 bin 400 köpek barındırabiliyoruz. Şikayet geldiğinde ekiplerimiz köpekleri topluyor. Sağlık kontrollerini yapıyor, kısırlaştırıp, aşılarını da yaptırıp insanların pek olmadığı bölgelere, doğaya bırakıyoruz.
-Köpeklerin popülasyonu artıyor çünkü çöpe çok yemek atılıyor. Beslendikleri için de buralarda yaşıyorlar, ürüyorlar. Belediyenin işini yapmadığını söyleyenler var. Biz işimizi fazlasıyla yapıyoruz. Ankara’daki belediyeler arasında tek barınağı olan biziz. Hayvan hakları dernekleriyle de sorunumuz yok. Onlarla işbirliği içerisindeyiz.


“Öldürmek bir yöntem değildir”

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin açıklaması şöyle:

-Sokak hayvanlarının korunması ve refahı için sivil toplum örgütlerine önemli görev düşüyor. Bu kişilerin sokaktaki hayvanların beslenmelerine ve genel sağlık durumlarına dikkat etmeleri, herhangi bir olumsuzlukta ilgili mercilere başvurmaları gerekmektedir.
-Sokak hayvanlarının popülasyonunun kontrol altına alınması için geçerli ve bilimsel olan yöntem kısırlaştırıp, aşılayıp tekrar alındıkları yerlere bırakmak. Bu aynı zamanda yasal bir zorunluluk. Sokak hayvanlarının öldürülmesinin, sorunun çözümüne yönelik bir yöntem olması söz konusu değil.
-Merkezlerimize getirilen hayvanlar kuru mama ile beslenmekte olup bu doğrultuda 2009 yılında 30 ton mama alımı yapılmıştır. Sokaktan alınan hayvanlar, 15 gün içerisinde rehabilite edilir ve bu süre zarfında sahiplendirilemeyen, çevre ve insan sağlığına zarar vermeyenler alındıkları ortama bırakılırlar.

13 Aralık 2019 Magazin Bülteni.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber