Su sporlarının gözdesi: Kürek sörfü

Su sporlarının gözdesi: Kürek sörfü

Suda yüzen sörf tahtası üzerinde ayakta pozisyonda kürek çekerek yapılan kürek sörfü (Paddle boarding), son yılların en popüler sporlarından biri. Özellikle yaz döneminin gözde su sporları arasında yer alan kürek sörfü, göl, deniz, nehir demeksizin suyun olduğu her ortamda spor yapma fırsatı sunuyor.

Kürek sörfü aslında Hawaii’nin kendine özgü ikliminde ulaşım amaçlı doğmuş bir spor. 2000’li yıllardan itibaren ise başta ABD ‘de olmak üzere hızla popülerleşiyor. Temel olarak sörf tahtası üzerinde dengeye dayanan kürek sörfünde, özellikle karın ve kol bölgesi çalışıyor. Sadece spor değil, sakin bir gezinti amacıyla da yapılıyor. Ayrıca görece risksiz bir spor olması, her yaş grubunun kürek sörfünü deneyimlemesini kolaylaştırıyor. Tabii ünlü isimlerin de etkisini unutmamak lazım: Taylor Swift, Rihanna, Julia Roberts, Mark Zuckerberg’in de aralarında olduğu birçok ünlü isim bu sporun tutkunları arasında.

Kürek sörfü eğitimi almak ve bu sporu düzenli olarak yapmak isteyenler için çeşitli alternatifler mevcut. Özellikle yazı İstanbul’da geçirenler için seçeneklerin başında Caddebostan’daki İstanbul Windsurf Center geliyor. Merkezin baş antrenörlerinden Serhan Balcı, Caddebostan kıyı sahili boyunca çeşitli güzergahlar izledikleri geziler düzenlediklerini anlatıyor: “Caddebostan’dan Fenerbahçe’ye, Bostancı’ya ya da Kınalıada’ya farklı rotalar izlediğimiz kürek sörfü programlarımız var. Boğaz’ın trafiğe kapandığı özel günlerde Boğaz’da da deneyimleyebiliyoruz. Yeni başlayanlar için daha rüzgarsız bir ortam ideal tabii ama seviyenize göre rüzgarlı ortamda da yapmak mümkün. Bunun dışında, sörf tahtanız ve küreğiniz olduktan sonra suyun olduğu her yerde yapabileceğiniz bir spor.”

17 Ağustos depreminin hikayesi: YarımBüyük acıların yaşandığı 17 Ağustos depreminin anlatıldığı dizinin süpervizörlüğünü oyuncu Fikret Kuşkan yapıyor. Genç oyuncu Fırat Temir ise ‘Yarım’da depremin ardından stres bozukluğu hastası olan 'Rüzgâr' karakterine hayat veriyor.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber