Üç saatte bir ihtiyaç molası

Üç saatte bir ihtiyaç molası

Bandırma'da oturan, annesinin işyerinde estetisyen olarak çalışan, açık öğretimde iktisat okuyan genç bir adam... Türkiye bu genç adamı bisiklet üzerinde tanıdı. Mustafa Akın tam 52 saat pedal çevirerek Türkiye rekoru kırdı. Eski rekor 22 yıl öncesinden 50,5 saatle Yusuf Ecevit'e aitti. Yazışmaları yetişmediği için Guinness'i bu seferlik ıskalayan Mustafa Akın eylül ayında yeniden bisiklete binmeye kararlı. Hayali önce 55 saat pedal çevirip Guinness Rekorlar Kitabı'na girmek, ardından yurtdışında kendi rekorunu geçmek. Mustafa Akın, "Depremden sonra Bolu'da bisiklet kulübü kapatılmıştı. Belediye başkanı 'Rekoru kırarsan, yeniden açacağım' sözü verdi. Beni gören birçok çocuk babasından bisiklet istemiştir. Bütün bunlar beni çok mutlu ediyor" diyor. Yusuf Ecevit'in "Tuvalete gitmiş" diyerek rekoruna itiraz etmesine ise yanıtı net: "İhlal olmadığına dair tutanak var elimde. Sekiz kişi imzaladı bu tutanağı, noter de onayladı. O istediği kadar saymasın ama Türkiye bu rekoru kabul etti."


Sanırım dört yaşındaydım.


Bisiklete binmeyi çok seviyorum. Zaten Balıkesir'de yaşarken dört yıl spor yaptım. Üç kişilik, pist yarışı dediğimiz yarışlarda Balıkesir grubu olarak Türkiye birinciliği, ikinciliği ve üçüncülüğünü kazandık. İki yıl önce Bandırma'ya yerleşince kulüp olmadığı için bırakmak zorunda kaldım.


Aslında üç yıl önce yapmak istiyordum fakat sponsor bulamadık. Ancak fırsat oldu. Böyle bir anı yaşamak istiyordum ve yapabileceğime de inanıyordum. Uzunca bir süreden beri kırılmadığı için artık rekorun kırılma vaktinin geldiğini düşünüyordum.


Yokuş çıkmaya bayılırım. Nefes alırken ciğerlerinizi, ciğerlerinizin içindeki liflerin oynadığını hissedersiniz. Ayrıca her yokuşun bir inişi vardır, o inişin de tadını çıkarırsınız. Müthiştir; bisiklet kayar gider altınızdan.


Doğru düzgün antrenman yaptım diyemem. Bandırma'dan Gönen'e gidiyordum antrenman için. 55 kilometrelik bir yol; 59-60 dakika gidiş, 1,5 saat dönüş. Fakat altı aydır bu parkuru hiç yapmadım. Kışın mecburen kopuyorsunuz. Malzeme gerekiyor, onlar da çok pahalı.


Altı gün hazırlanma fırsatı bulabildim. O da uykusuzluğa dayanmak için. Günde üç saat uykuyla yetinmeye çalıştım. Sonra da hasta düştüm zaten. Son iki günüm yatakta geçti. Rekor denemesinden yaklaşık iki saat önce 39 derece ateşim vardı. Doktor "Bu halle üç saat bile duramazsın" dedi.


Açıkçası korktum ama öyle söylemesi bende hırs yaptı. Sinirlendim önce doktora ama sonra çok iyi anlaştık. Hastalığı bisiklet üzerinde yendim diyebilirim. Başladığımda hafif ateşim vardı, sonra geçti.


İkinci gece böyle bir problem oldu. O anı tam hatırlamıyorum zaten. Bulanıklaştı ortalık. Doktor "Ölüme kadar gidebilir" dedi, bu şartlarda devam edip etmeyeceğimi sordu. Devam etmek istediğimi söyledim. Bırakmayı hiç düşünmedim. İçimi değil, beynimi dinledim. Beynim iyi olduğumu söylüyordu ama bir-iki problem olduğunu da hissediyordum. Ne yaptığımı hatırlamadığım zamanlarda çok yakın arkadaşım Orkun ve abim bana destek oldu.


1,5 numara büyük ayakkabı giymiştim, 52 saatin sonunda ayakkabılar sıkıyordu. Ayağım çok fazla şişti, tırnaklarım ete battı. Omuzlarım çok ağrıdı. Ellerim hala şiş ama olacak o kadar. Rekordan sonra hastaneye gittim, hiçbir problem çıkmadı.


Öyle bir şey olmadı. 52 saat boyunca tansiyonum normaldi. Sadece bir kez düştü. Bir ara ellerindeki ponponlar çok yaklaştı bana, dikkatimi dağıtıyorlardı. O yüzden kızların gitmesini istedim.


Kızları da hatırlıyorum canım. Bilincim yerindeydi o esnada ama inanın kimseye bakacak halim yoktu.

Mustafa Akın 52 saat boyunca bir futbol sahasının dörtte biri büyüklüğünde bir alanda profesyonel yarış bisikletiyle 550 km. yol yaptı. Bisikleti dubleks lastikliydi. Aynı alanda 52 saat dönüp durmanın sıkıcı olduğunu söylüyor. Rekor denemesi ona para ödülü getirmedi ama birçok tatil kazandı. Bazılarına kendisi gidecek, bazılarına da yakınlarını gönderecek.

Ton balığı yedi, çorba içti
Genç bisikletçi yemeğini de bisiklet üzerinde yedi. Mönüsünde omega 6 içerdiği için ton balığı; domates, mercimek çorbaları ve enerji içecekleri bulunuyordu. Üç saatte bir, üç dakikayı aşmayacak şekilde tuvalet molası hakkı vardı.
İlk yedi saat yerinden hiç kalkmadı.

16 Ekim 2019 Magazin Bülteni.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber