Yenilebilir takılar

Gönül Paksoy, “Yenilebilir Boncuklar” adlı kitabında pek çok yiyeceği birer takıya dönüştürüyor. Sonra onları “mutfağa sokuyor”ve onlarla ilgili 50 tarife yer veriyor

Yenilebilir takılar

Kabak çekirdeği, badem çağlası, biber, Antep fıstığı, soğan, patates... Gönül Paksoy 80 tane yemiş, kurutulmuş meyve ve sebzeyi ipe dizdi, onlarla yenilebilir takılar yarattı. “Yenilebilir Boncuklar” adlı kitabının ilk bölümü bu bitkilerin fotoğraflarından ve o bitkilerle ilgili mitolojik öykülerden, küçük anılardan, Paksoy’un muzip yorumlarından oluşuyor. İkinci bölümde Paksoy’un 80 “boncuğun”, 50’siyle tasarladığı ve yorumladığı yemekler var.
Gönül Paksoy kitabının yemekle ilgili olduğunu ama bir yemek kitabı olmadığını söylüyor: “Mutfağın güzellikleriyle farklı bir sunum yaptım. Bu bir tasarım kitabı. ‘Yenilebilir Boncuklar’ biraz bilgilendiren, biraz gülümseten, okuyanda mutfağa girme hissi uyandıracak bir kitap oldu.”
“Öyleyse, neden içinde tarifler de yer alıyor?” sorumuzu kahkahayla yanıtlıyor: “Mutfaktan çalıp kullandığım, yenilebilir boncukların tatlarını yok saymak onlara haksızlık olurdu. Tarifleri kitaba koydum ama yemeklerin pişmiş hallerinin fotoğraflarına yer vermedim.”
Paksoy kitabın içindeki bitkileri
pazarlardan, manavlardan, çiçekçilerden,
Mısır Çarşısı’ndan almış: “İpe dizebileceğim, yenilebilir her şeyi topladım.”

“Sergideki takılar yendi, kitap fikri oradan çıktı”
Bir taraftan takıya diğer taraftan yemeğe dönüşen yiyeceklerin kitabı “Yenilebilir Boncuklar”ın ortaya çıkış hikayesini Gönül Paksoy şöyle anlatıyor: “Üç yıl önce İstanbul’da toplanan ‘Uluslararası Boncuk Konferansı’nın açılış etkinliği olarak hazırladığım, ‘Yenilebilir Boncuklar’ sergisini, katılımcıların o anda tadabilecekleri ürünlerle tasarlamıştım. Sergi çok eğlenceli geçti. Serginin sonunda bazı takılarım yenmişti, bazılarının sadece ucundan tatmakla yetinmişlerdi! Ben de bu keyifli sergiyi kitaba taşıyıp daha çok kişiyle paylaşmak istedim.”


Nişastalı Yer Kirazı
Kirazların 8-10 tanesini ayırıp diğerlerini dış zarlarından çıkarın. İncecik doğrayın. 1 bardak şeker ve 2 bardak suyla karıştırıp ocağa koyun. Tatlı koyulaşıncaya kadar pişirin. 1 tatlı kaşığı limon suyu ilave edip ocaktan alın. Biraz soğuyunca blendır’dan geçirin.
Nişasta, 1/2 su bardağı şeker
ve 2,5 su bardağı suyu sürekli karıştırarak koyulaşıncaya kadar pişirin. 1/2 tatlı kaşığı limon kabuğu rendesi ve yağı karışıma katın. Ocaktan alıp biraz ılıyınca servis kaplarına alın. Biraz daha soğuyunca, üzerine birkaç kaşık şerbet döküp tam ortasına ince uçlu bir bıçak batırıp çıkarın. Şerbet altta, nişastalı karışım üstte kalacaktır. Tatlı soğuyunca ayırdığınız yer kirazı ile tamamlayıp servis yapın.

Malzemeler
20 adet yer kirazı
1 su bardağı nişasta
1,5 su bardağı şeker
4,5 su bardağı su
3 yemek kaşığı zeytinyağı
1/2 adet limon

19 Eylül 2019 Magazin Bülteni.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber