‘Yeşil kampüs’ yarattı inşaatçılara örnek oldu

Hüsnü Özyeğin Vakfı’nın kurduğu Özyeğin Üniversitesi, ilk kez yeşil bina sertifikası aldı. Çekmeköy kampüsündeki 2 binasıyla Leed Gold sertifikası alan üniversite inşaat firmalarına da örnek oldu. Üniversite tüm binaları için bu sertifikayı almayı planlıyor

‘Yeşil kampüs’ yarattı inşaatçılara örnek oldu

Gelişen gayrimenkul sektörü ve çevreci bina anlayışı üniversite kampüslerini de etkisi altına alırken, Türkiye’nin en zengin işadamlarından biri olan Hüsnü Özyeğin tarafından kurulan Özyeğin Üniversitesi Çekmeköy’deki kampüsüyle çevreye en az zarar verecek şekilde tasarlandı. Toplam 127 bin metrekare alana kurulu kampüste eğitime başlayan Özyeğin Üniversitesi, Mühendislik Fakültesi ve Öğrenci Merkezi binaları ile Leed Gold Sertifikası aldı. Özyeğin Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erhan Erkut, 2014 yılına kadar tüm binalar için bu sertifikayı alacaklarını söyledi.
Erhan Erkut, üniversitenin daha tasarım aşamasında çevreci olması için öngörüde bulunduklarını anlatarak, mimari tasarım için yarışma düzenlediklerini ve finalde 6 gurubun yarıştığını söyledi. RMCM’in projesinin yarışmayı kazandığını ifade eden Erkut, “B Dizayn firması da yerel ortak olarak projeyi hayata geçirdi. Bu sayede de ortaya bu kampüs çıktı” dedi.

Denetlemeyi kendisi yapıyor
Erhan Erkut, projenin hayata geçirilmesinde 20’ye yakın farklı disiplinde profesyonelle işbirliği yaptıklarının altını çizerek, şunları söyledi:
“Tabii ve fonksiyonel bir kampüs olsun istedik. Mimarlardan gelen görüşleri dinledik ve sonuçta böyle bir kampüse sahip olduk. Şantiyede bir taraftan çalışmalar devam ediyor. Şantiyede bizim özel bir ekibimiz var. Bu ekip denetlemeyi yapıyor. Her şey bizim kontrolümüzde gidiyor. Hüsnü Bey de üniversiteyle çok yakından ilgileniyor. Kendisi de inşaat mühendisi olduğu için konuya oldukça hakim. Şimdiye kadar 2 milyon metrekarelik inşaat yapmış.”

Proje etap etap ilerliyor
Erhan Erkut, tüm kampüsü aynı anda inşa etmek yerine etap etap ilerlediklerini anlatarak, çok fonksiyonlu bir bina yaparak işe soyunduklarını ve hatalarını göre göre yeni binaları inşa etmeye devam ettiklerini söyledi. Erkut, şunları kaydetti: “Yeni binaları ihtiyaçlara göre tasarlıyoruz. Mesela sınıflarda öğrencilerin önüne bilgisayarları için masa koyuyoruz. Sınıf büyüklüklerini öğrenci sayılarına göre değiştiriyoruz. Bu sayede ileride yeni masraflar yapmaktan kurtuluyoruz.”

Avrupa’dan hibe aldı
Özyeğin Üniversitesi Enerji Çevre ve Ekonomi Merkezi Direktörü Prof. Dr. Pınar Mengüç, inşaatı süren hazırlık okulu için geliştirdiği projeyle Avrupa’dan 1 milyon euro’luk hibe almayı başarmış. Bu sayede Prof. Dr. Mengüç, bu binayı Leed sertifikasının gerektirdiğinin çok daha ötesinde yeşil olarak planladıklarını anlatarak, 17 bin metrekarelik okulun içinde klima kullanılmayacağını söyledi.

Atık suları topluyor enerjiyi savurmuyor
Özyeğin Ünivertesi yeşil bina olmak için birçok özellik taşıyor. Arazinin yüzde 50’si bitkilendirilirken, yağmur suyu toplanarak tekrar kullanılacak. Çatılar bitkilendiriliyor. Hibrit ve düşük emisyonlu araçlar için özel park yerleri yapılıyor. Gri sular arıtılarak tekrar değerlendirilecek. Akıllı bina otomasyon sistemleri ulgulanıyor. Bina günışığından en üst düzeyde faydalanıyor. İnşaat hafriyati kampüs alanı içine dökülüyor. Güneş panelleri kullanılıyor. Enerji dağıtım merkezi kuruluyor.

14 binaya uluşacak
Özyeğin Üniversitesi Genel Sekreteri Cengiz Eryeler de, kompleksi hayata geçirirken çevreci olmasını öngördüklerini belirterek, “Binaların tanesi 25 milyon dolara maloluyor. Şu anda kampüste 7 bina var ve 4 tane daha geliyor. Toplamda ise 14 binaya ulaşacağız. İnşaatın metrekaresi 1100 dolar. Normalde inşaatları metrekaresi 700 dolara yaparsınız” dedi.

Konuttaki yeni ekspertiz ücreti 1250 TL’yi görecek

Konutta yeni değerleme ücretleri belirlendi. Buna göre arsalarda asgari değerleme ücreti 750 liraya kadar çıkarken, konutta bu ücret 1250 lirayı bulacak

Sermaye Piyasası Kurulu, 2013 yılı gayrimenkul değerleme asgari ücret tarifesi ve uygulama esaslarını belirledi. Türkiye Değerleme Uzmanları Birliği üyelerinin vereceği değerleme hizmetleri karşılığında tahsil edilecek ücretlerde, belirlenen asgari ücret tarifesi uygulanacak.
Buna göre 2013 yılında imarlı veya imarsız arsaların asgari değerleme ücreti brüt alanlarına göre 450 ile 750 lira arasında, konutlar ve işyerlerinde brüt alanlarına göre 300 lira ile 1250 lira arasında değişecek. Taraflar, işin özelliğine göre daha yüksek bir ücret belirleyebilecek.
Asgari ücret sadece verilecek değerleme hizmetine ilişkin olacak. Hizmetin verilmesi için gereken ulaşım masrafları ile harç ve benzeri ödemeler gibi ek masraflar asgari ücrete dâhil olmayacak, ayrıca ödenecek.

Sözleşmeyle belirlenecek
Değerleme hizmeti verilmesine ilişkin asgari ücret dışındaki her türlü masraf ve bunların ödenmesine ilişkin hususlar taraflarca yapılacak yazılı bir sözleşme ile belirlenecek.
Brüt büyüklüklerinin belirlenmesinde Belediye İmar Yönetmelikleri dikkate alınacak. Birlik üyelerinin, değerleme hizmetini başka birlik üyesine devretmesi ancak müşterileriyle yapılacak değerleme hizmeti sözleşmesinde buna izin veren bir hüküm bulunması şartıyla mümkün olacak.
Bu halde, belirlenen tarifede bulunan asgari ücretin en az yüzde 50’sinin hizmet alınan diğer birlik üyesine ödenmesi zorunlu olacak. Bu kapsamda ödenecek ücret ve masraflar ile bunların ödenmesine ilişkin esaslar değerleme hizmeti veren birlik üyesi ile hizmeti devralan birlik üyesi arasında yapılacak yazılı sözleşmede önceden belirlenecek.

Nabi Cücük DUD Başkanı

Değerleme Uzmanları Derneği’nin yeni yönetimi belirlendi. Derneğin Olağan Genel Kurulu’nda yapılan seçiminde Yönetim Kurulu Başkanlığı’na Nabi Cücük getirildi.
Ahmet Pınarbaşı’nın yönetim kurulu başkan yardımcısı olduğu dernekte Okan Çelik saymanlık görevine getirildi. Yönetim kurulu üyeliklerine ise Murat Aytekin, Nüsa Uğur, Oğuz Arslan ile Salim Tuncer getirildi.

İndirim yok!
Sermaye Piyasası Kanunu’nun 57. maddesinde belirtilen konut ve varlık finansmanı da dâhil olmak üzere sermaye piyasası mevzuatı ve bankacılık mevzuatı kapsamında sunulan değerleme hizmetlerinde toplu hizmet alımı, ihale veya benzer yöntemlerle Gayrimenkul Değerleme Asgari Ücret Tarifesi’nde belirlenen ücretlerde indirim uygulanamayacak.

İşyeri için ücret daha da artacak

2013 yılında imarlı veya imarsız arsaların asgari değerleme ücreti brüt alanlarına göre 450 ile 750 lira arasında değişen ücretlerde uygulanacak. Konutlar ve işyerlerinde değerleme ücreti brüt alanlarına göre 300 ile 1250 lira arasında değişen ücretlerde olacak.
Ücretler, enerji ve akaryakıt tesislerinde asgari 900 lira, sınai nitelikli gayrimenkuller 750 ile 1500 lira arasında, hizmet amaçlı kullanılan gayrimenkuller 750 ile 1250 lira arasında değişecek. Taraflar bu tariflerden düşük olmamak üzere değerleme ücretlerini belirleyecek.

My Office 212 için yeni kampanyaya başladı

My Office 212 projesinde kampanya başladı. Buna göre, projeden ofis satın almak isteyenler 60 ay yüzde 0,79, 84 ay yüzde 0,82 faiz oranı avantajından faydalanabiliyorlar. Projede, peşinat olarak ofis bedelinin yüzde 50’si ödeniyor.
Ağaoğlu İnşaat tarafından hayata geçirilen proje, 31 katlı tek bloktan oluşuyor. Güneşli’de konumlanan projenin satılabilir alanı 47 bin 154 metrekare, inşaat alanı 84 bin 500 metrekare olarak belirlendi. Ana yollara ve beş yıldızlı otellere yakın bir konumda bulunan My Office 212’de resepsiyon hizmeti, call center, CIP transfer hizmetleri gibi hizmetler sunuluyor.

İstWest’te 3 bin TL kira garantili konut satıyor

FerYapı ve Boyner Holding ortak girişimiyle hayata geçen İstWest’te kampanya başladı. Buna göre, projenin ‘5 sene kiracımız olun’ kampanyasında, 3+1 tipindeki bir eve 3 bin lira aylık taksitlerle sahip olmak mümkün. 3 bin lira kira getirisinin öngörüldüğü İstWest’in yeni kampanyasında, 3+1 daireler için yüzde 50 peşinat ödendikten sonra, kalan kısım artan taksitler şeklinde 5 yılda kredilendiriliyor. Böylece kendi evinize aylık kira ödemeniz kadar taksit ödeyerek sahip olma imkânı sunuluyor. Tüketici dilerse 7 ve 10 yıl vadeli diğer seçenekleri de kullanabiliyor.
İstWest’te birinci etap teslimleri Haziran 2013’te başlayacak.

En çevreci tesis ödülü Filli Boya’ya verildi

Dünya Sağlık Örgütü'nün başlattığı küresel programın bir parçası olarak, kentlerde yaşanabilir ve sağlıklı çevre koşulları oluşturmak amacıyla kurulan Türkiye Sağlıklı Kentler Birliği, çevreye ve insan sağlığına duyarlı tesisleri ödüllendirdi. Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar ile Türkiye Sağlıklı Kentler Birliği Başkanı ve Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe’nin katılımıyla düzenlenen ‘2013 Çevreci Tesis Ödülleri' töreninde Gebze Organize Sanayi Bölgesi’nde yer alan Filli Boya ve Capatect Yalıtım olarak bilinen Betek Boya ve Yalıtım fabrikası en çevreci tesis ödülünü aldı. Filli Boya Yalıtım Genel Müdür Yardımcısı Gülay Dindoruk ödülü Recep Altepe’nin elinden aldı.

Kara delik fotoğrafını çeken Türk: Feryal Özel - Röportaj2019 Nisan'da yayınlanan kara delik fotoğrafını çeken ekibin üyesi, NASA'da çalışan Feryal Özel ile röportaj yaptık.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber