Yılmaz kardeşlerin zafer turu

Doğuştan ortopedik engelli Pınar Yılmaz son evrede yakalandığı kanseri mağlup etmesinin ardından zafer turunu kız kardeşleri İlayda ve Deva ile motosikletle çıktığı İtalya turunda attı

Yılmaz kardeşlerin zafer turu

Buradan çıkarsam beni motosikletle İtalya’ya götürür müsün” diye sormuştu Pınar Yılmaz 4. evre lenfoma ile mücadele ettiği hasta yatağında kız kardeşi İlayda Yılmaz’a. “Söz” demişti İlayda ablasına... Doğuştan ortopedik engelli Pınar’ın mücadeleci ruhu zaman zaman vazgeçmenin kıyılarında dolaştı. O anlarda Yılmaz kardeşler daha da çok bağlandı birbirine. “Sen burada kalırsan bizi de burada bırakırsın” dedi İlayda ablasına. Sonra sokak sokak dolaşıp kardeşi için hiç tanımadığı insanların “Sen vazgeçmezsen hayat da senden vazgeçmez” mesajını iletti ablasına. 10 yaşındaki küçük kardeşleri Deva Su dualarını eksik etmemiş ablasından... Hayat da vazgeçmemiş Pınar’dan. Yılmaz kardeşler en umutsuz anlarda hayalini kurup tutundukları motosiklet üzerindeki İtalya yolculuğunu gerçekleştirmenin mutluluğunu yaşıyor şimdilerde. Yamaha Motor Türkiye’nin desteğinin yanı sıra Belçikalı ekip Motorcycles Diaries de onların hikayelerini belgeselleştirmek için yanlarındaydı yol boyunca. İlayda, ablası Pınar ile Deva bir başka profesyonel motorcuyla seyahat etmiş. Bu yolculuğun dönüşünde üç kardeşle Karaköy’de buluştuk ve gözyaşlarının gülüşlere karıştığı bir sohbet ettik.

Zorlu bir hayatınız var. Bütün bunları yaşarken umudunuzu kaybettiğiniz oldu mu?

Pınar Yılmaz: Kanserle mücadele ettiğim süreçte kendimi dipte gördüğüm çok oldu. O süreçleri daha çok kız kardeşlerimle atlatmaya çalıştım. Onlara sarılarak, hayal kurarak…

İkinci kürde mesela sinir krizi geçirmiştim, kendimi kaybettiğim çok kötü bir gündü. İlayda’yı aradım telefonla “Galiba bugün her şey bitiyor, benim gücüm buraya kadar daha fazlasını yapamayacağım” dedim. “Abla hayır, vazgeçemezsin, sen bu değilsin” dedi. “Ben vazgeçmek istemiyorum ama ya hayat benden vazgeçerse? İşte bundan korkuyorum. Gücüm tamamen tükendi ışığı göremiyorum” dedim. İlayda o süreçte bana bir slogan hazırlamıştı “Sen vazgeçmezsen hayat senden vazgeçmez” diye. O sloganla, o gün gördüğüm destekle tamamen silkindim. Kendime “Sen yapabilirsin” dedim.

Ablanız böyle zorlu şeyler yaşarken sizin için nasıldı bunlara tanık olmak?

İlayda Yılmaz: Telefonum çaldı, açtım babam hıçkıra hıçkıra ağlıyordu. “Ablan kanser ben söyleyemem, sen Alanya’ya gel söyle” dedi. Eve gittiğinde kendi anlatmaya karar vermiş. Ablama “Bir baba kızına nasıl sen kansersin der” demiş. Sonra ablam aradı ağlayarak “Ben kansermişim” dedi. “Biliyorum ne olmuş ne var ki ağlayacak geldiği gibi gider” dedim. Herkes ağlıyor. Bir sürü şey gelip geçti bu da geçer dedim. Önce annem sonra babam en sonunda da ablam kanser oldu. Babamı ilk kez ağlarken gördüm. Annem ağlıyor. Ablam “Ölmek istemiyorum korkuyorum” diyor. Güçlü durmak zorundaydım.

Birbirinden zorlu 16 ameliyat geçirmişsiniz...

P.Y: Orotopedik engelli olarak dünyaya geldim. İlk ameliyatım doğduktan iki saat sonra gerçekleşmiş. Bileklerimden aşağısı hissetmiyor. Bundan kaynaklı bir bası yaram var, ondan defalarca ameliyat oldum. Bugüne kadar hepsine gülerek girdim çıktım. Çocukluğumdan beri gelen bir şey olduğu için herkes yaz tatili için plan yaparken biz kardeşimle oturup İlayda bana “Tamam geçecek, şu kadar gün sonra yanımdasın” derdi. Bizim planlarımız bundan ibaretti. Hastanede ne kadar kalacağım, ne olacak vs. İlayda en büyük yol arkadaşım.

Motorsikletle İtalya turu fikri nasıl ortaya çıktı?

İ.Y: Hastalık sürecinde motivasyonunu yükseltmek çok önemliydi. Sonuçları kötü geldiğinde “Ben ölmek istemiyorum ama korkuyorum ya hayat benden vazgeçerse” dedi. O an bir şey yapmak zorunda hissetmiştim kendimi. Sokakta insanlardan video toplamaya başladım. “Sen vazgeçme Pınar, hayat senden vazgeçmeyecek” diyorlardı. Bir ay sonra ablamın doğum günü vardı, sonuçlar da hiç iç açıcı değildi. Deva ile bir sürpriz düşündük. Yaklaşık 120 ünlüden destek mesajı aldım. Tarkan telefonla aradı, “Gülümse Kaderine” şarkısını söyledi. Sonuçlarının çok kötü geldiği bir gün “İlayda benden bu kadar ben vazgeçiyorum gücüm kalmadı” dedi. O an “Tamam vazgeçmek istiyorsan vazgeç. Burada kalırsan bizi de burada bırakırsın. Çıkmak istiyorsan beraber çıkarız. Gücün bitti mi?” dedim. “Hayır” dedi. O gün bana “Bu hastalığı da yenersem beni motosikletle İtalya’ya götürür müsün?” diye sordu ben de ona söz verdim.

İstanbul’da başladığınız turu Venedik’te tamamladınız. 15 günlük yolculukta neler yaşadınız?

P.Y: Yunanistan sınırına kadar arabayla gittik Deva ile ikimiz. Ondan sonra motorlarla devam ettik. Bugüne kadar sadece düz yolda motorla yolculuk etmiştim. Ama orada virajlı yollar, etraf yemyeşil, dağ yollarında gidiyorsunuz. Yağmur yağdı zaman zaman ıslanarak gittik. Harika bir yolculuktu. 4 günün sonunda gemiyle İtalya’ya geçtik. İndikten sonra yeniden motorlarla devam ettik ve finali Venedik’te yaptık. Roma’ya ve Pisa Kulesi’ne de gittik.

Yol boyunca da belgesel çekimi yapıldı...

İ.Y: Belgeseli oluştururken amacımız insanlara umut ve ilham verebilmekti. Kanseri çok umutsuz olmasına rağmen yendi ve bunun zaferini kutluyor. Bunu göstermek istedik. Belgeselde iki araç vardı, biri tekerlekli sandalyeyi taşıyordu diğeri çekim ekibiydi. İtalya’da Mugello Pisti’ne gittik. Pisti gördüm ağlamaya başladım.

P.Y: “Hayatımda çok nadir keşke sağlıklı olsaydım dediğim anlardan biriydi. Keşke sağlıklı olsaydım da bir motoru da ben sürseydim” dedim.

Mücadelesini kitaplaştırıyor

Benzer süreci yaşayanlara ne söylemek istersin?

P.Y: Babam bana “Sen kansersin” dediğinde “Ben hazırım. Söz veriyorum kanser beni değil ben kanseri yeneceğim” dedim. Yenilemeyecek bir hastalık değil. Ben bunun canlı örneğiyim. En son evreden döndüm. Rahatsızlığımı anlatan bir kitap yazmak istiyordum kanser bir vesile oldu engelimi bir kenara koyup kanser sürecinde yaşadıklarımı anlatan bir kitap yazıyorum.

Jean Claude Van Damme’ın ilk isteği Türk kahvesi olduÖzel jeti ile dün akşam Bodrum’a gelen Jean Claude Van Damme’ın otele girer girmez ilk isteği sade Türk kahvesi oldu. Van Damme'ı karşısında gören yerli ve yabancı turistler şaşkınlık yaşadı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber