Yolcular pilotsuz uçak istemiyor

Yeni bir araştırmaya göre, bilet fiyatları düşecek olsa da yolcuların yarısından çoğu pilotsuz bir uçağa binmeyeceğini söylüyor

Yolcular pilotsuz uçak istemiyor

Uluslararası bir yatırım bankası olan UBS, “Pilotsuz uçaklar, pilotların eğitim masrafı gibi birçok giderden de kâr etmeyi sağlayarak havayolu şirketlerine yılda 35 milyar dolara yakın kazanç sağlatacaktır” diyerek konu üzerine 8 bin kişinin katıldığı bir anket yaptı. Bu kazancın yolculara yansıyacağını ve bilet fiyatlarında ortalama yüzde 10 oranında bir düşüş bekleyebileceklerini vurguladı.

Ama ankete cevap verenlerin yüzde 54’ü bilet fiyatları düşecek olsa dahi, pilotun olmadığı, otomatik uçan bir uçağa binmeyi tercih etmeyeceğini belirtti. Sadece yüzde 17’si böyle bir uçuşu deneyeceğini açıkladı.

Havacılık uzmanı Chris Terry, drone teknolojisi ve şirketlerin otomatik uçuş denemeleri ne kadar gelişmiş olursa olsun, yolcu uçaklarında bu kararı verecek olan ilk firmanın çok cesur bir firma olacağını vurguluyor. Nedeni ise basit: “Uçuşlarda insanların bir numaralı önceliği güvenli bir şekilde yere inebilmektir.” UBS de bir anda böyle bir değişikliğin kabul için çok ani olacağını belirtiyor. Öncelikle kokpitteki pilot sayısını ikiden bire indirerek bir adım atılabileceğini söylüyor. Pilotsuz uçuş sistemine geçecek ilk uçakların ise kargo uçakları olacağı tahmin ediliyor.

16 Eylül 2019 Magazin Bülteni.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber