Gündem
03.07.2013 - 02:30 | Son Güncelleme: 03.07.2013-2:30

Pedallar eğitim için çevriliyor

İranlı dört aktivist hazırladıkları projeyle Türkiye, Gürcistan, Ermenistan ve İran’ı bisikletle dolaşarak, çektikleri fotoğraflardan oluşacak serginin gelirini çocukların eğitiminde kullanacak

Sitene Ekle

ARİF BALKAN / İstanbul

Geliri kimsesiz çocukların eğitimi için kullanılacak proje kapsamında İranlı dört aktivist bisikletle Türkiye, Gürcistan, Ermenistan ve İran’ı dolaşıyor. Yol boyunca çektikleri fotoğraflardan bir sergi oluşturacaklarını söyleyen ekipten İranlı Hamed Roshanaei, yolculuğa öğrencilerinden aldığı ilhamla başladıklarını söyledi.

Fotoğraflardan sergi açılacak
Pedal çevirerek 5 bin kilometreyi aşacakları yolculuğa başlamalarının üzerinden 15 gün geçmiş. Rotalarında ilk durak Türkiye. Karadeniz sahillerini geçerek İstanbul’da almışlar soluğu. Programlarına göre Batı’da gidecekleri en uzak noktaya ulaşmanın mutluluğu içerisinde Dolmabahçe’de karşılaşıyoruz onlarla.
Kimsesiz çocuklar için gerçekleştirdikleri bu yolculuğun kahramanları İranlı öğretmen Hamed Roshanaei ve kardeşi Farid, arkadaşları Mehdi Ojaghi ve Amir Masoud Karamyar. Aralarında İngilizce bilen sadece Hamed Roshanaei. Türkiye, Gürcistan, Ermenistan ve İran’ı kapsayan 5 bin kilometrelik yolculukları boyunca çektikleri fotoğraflarla İran’da bir fotoğraf sergisi açacaklarını söyleyen Roshanaei, “Sergiden elde edilecek gelir, kimsesiz çocukların eğitim giderleri için kullanılacak. Ülkemde ilkokul öğretmenliği yapıyorum” diye konuştu.

‘TÜRKLER BİZLERE ÇOK DESTEK VERDİ’

Yolculuk için kişi başı 500 dolar ayırarak bir bütçe oluşturduklarını söyleyen Roshanaei, “40 gün boyunca çadırlarımızda kalıyoruz. Yemeğimiz ikram edilenler, sularımız ırmaklar” dedi. Tahran’dan başlayan yolculukları boyunca daha şimdiden onlarca insan tanıdıklarını belirten Roshanaei, şunları söyledi: “Bu tur için hazırlıklara başladığımızda ailelerimiz ve arkadaşlarımız bize büyük destekte bulundu. Ama itiraf etmeliyim Türkiye’de destek daha fazlaydı. Bizlere kendilerinden gibi davranıyorlar.”   


Etiketler:
Bilgi YarışmasıGalata Kulesi kimler tarafından yapılmıştır?
Aradığınız
Evi Hemen
Bulun!
araDetaylı Ara
En Çok Konuşulan Haberler
    ©Copyright 2018 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.