Dünya

03.08.2012 - 02:30 | Son Güncelleme: 03.08.2012-2:30

Pehlevi’nin modern sanat koleksiyonu ortaya çıktı

İslam Devrimi’yle 1979 yılında İran’dan sürgün edilen Şah Rıza Pehlevi’nin eşi Farah Diba Pehlevi’nin modern sanat koleksiyonu ilk kez Tahran’da sergileniyor

Sitene Ekle

 Guardian gazetesinin ‘ABD ve Avrupa dışında en geniş modern sanat koleksiyonu’ diye nitelendirdiği eserler arasında Jackson Pollock, Francis Bacon, Andy Warhol, Edvard Much ve Rene Magritte’ler göz kamaştırıyor. Her biri milyonlarca dolar değerindeki eserler ‘İslam’a aykırı, pornografik ve eşcinsel’ olarak sınıflandırılıp 30 yıldan uzun bir süredir Tahran’daki eski modern sanat müzesinin bodrumunda çürümeye terk edilmişti. Sadece Pollock’un ‘Mural on Indian Red Ground adlı eseri 250 milyon dolardan fazla değere sahip. Eserleri sergilemek için ılımlı eski Cumhurbaşkanı Muhammed Hatemi döneminde hızlanan mücadelenin zaferini müze müdürü Hasa Noferesti “Eserler ilk kez değişik sanat akımlarının dönüşümünü göstermek için sergileniyor” cümlesiyle özetledi.

İran Şahı Muhammed Rıza Pehlevi'nin üçüncü ve son eşi  Farah Diba, (73) Paris’te mimarlık okumuştu. 


Etiketler: ABD, haber, Londra 2012
Rusya havasahasında iken düşen ve devlet başkanı, din adamları, askeri yetkililerini bir anda yitiren ülke hangisidir?
©Copyright 2012 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.