6. Contemporary İstanbul için geri sayım başladı!

Türkiye’nin ilk ve tek çağdaş sanat fuarı Contemporary İstanbul, bu sene 526 sanatçı, 3000 eser, 20 ayrı ülkeden 42’si yurtdışı, 48’i yurt içi olmak üzere 90 çağdaş sanat galerisi ile beraber birçok paralel etkinlik ve projeye ev sahipliği yapıyor

6. Contemporary İstanbul için geri sayım başladı!

Ana sponsorluğunu Akbank Private Banking ve destek sponsorluğunu Zorlu Center’ın üstlendiği Contemporary İstanbul 24-27 Kasım 2011 tarihleri arasında İstanbul Kongre Merkezi, Fuar Alanı ve İstanbul Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı, Rumeli Salonu’nda 1000’den fazla uluslararası koleksiyoneri ve 60 binden fazla ziyaretçiyi konuk ediyor.


Türkiye bu sene de çağdaş sanatın merkezi


Türk çağdaş sanatının yanında çevre ülkelere de ev sahipliği yaparak İstanbul’u merkez haline getirmeyi amaçlayan Contemporary İstanbul, bu sene “New Horizons - Yeni Ufuklar” bölümünde Körfez Bölgesi Ülkeleri’nden galeriler, sanatçılar, küratörler, sanat eleştirmenleri ve koleksiyonerlere yer veriyor.


Fuar boyunca çağdaş sanatın bugünü ve yarınının tartışılacağı CI Dialogues Konferans Serisi’nde Türkiye’den ve uluslararası çevreden koleksiyonerler, sanatçılar, sanat kurumu yöneticileri, sanat eleştirmenleri panel ve konuşmalara katılacaklar; Sotheby's Institute of Art, Londra Sanat Yönetimi Programı Başkanı Dr. Iain Robertson çağdaş sanat merkezleri ve sanat yönetimine dair bir sunum yapacak. Contemporary Istanbul Danışma Kurulu Üyesi ve Mimar Sinan Güzel Sanatlar Sosyoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Ali Akay’ın moderatörlüğünde Akbank Sanat Direktörü Derya Bigalı ve İKSV Direktörü Görgün Taner ile beraber sanat kurumlarının geleceği tartışılacak. Arkas Koleksiyonu Sanat Danışmanı Karoly Aliotti’in moderasyonunu yaptığı “Bir Sanat Koleksiyonu Yaratmak” bölümünde Küratör Başak Şenova, Proje 4L Kurucusu ve Koleksiyoner Can Elgiz, Erste Group Sanat Koleksiyonu Danışmanı ve Küratör Walter Seidl ile Sanat Danışmanı- Küratör Hans Irrek sanat koleksiyonları hakkında farklı bakış açılarını sergileyecekler. CI Dialogues’un 3. günü (26 Kasım) Körfez Bölgesi Ülkeleri’ne ayrılacak; “Körfez Bölgesi’nde Yeni Bir Şeyler Oluyor” başlıklı panelde Art Dubai Direktörü Antonia Carver, Harper’s Bazaar Art Arabia Editörü Arsalan Mohammad, Abraaj Capital Art Prize Küratörü Laura Egerton; Katar Program Koordinatörü Emin Mahir Balcıoğlu moderatörlüğünde Körfez Ülkeleri sanatını tartışacak.

Daha geniş alan daha fazla sanat


Contemporary İstanbul’da bu seneden itibaren “Küratöryel Sergi” bölümü yer alacak; katılımcı galeri sanatçılarının eserleri Contemporary Istanbul desteğiyle genç bir küratör tarafından bir araya getirilerek seçki oluşturulacak ve galeri sergileme alanlarının dışında fuar alanında sergilenecek. Bu sene “Küratöryel Sergi” kapsamında Selin Turam T/here isimli serginin küratörlüğünü yapıyor. Serginin amacı günümüz sanatında ve kültüründeki çağdaş sorunlara ışık tutmak ve nesnenin hızla değişen ortamda nasıl evrildiğini yorumlamak, aynı zamanda çağdaş sanat ortamının, anlatının durmak bilmeyen hareketiyle nasıl başa çıktığını araştırmak. Seçkide Tony Cragg, Renata Poljak, Maitha Huraiz, Imran Channa, Haleh Anvari, Erdağ Aksel, Meeson Pae Yang ve daha birçok sanatçının eserleri yer alıyor.


Şehir, insan, beden ve kültüre dokunan 3 çarpıcı seçki


Video Cube alanında gösterilmek üzere katılımcı galeriler tarafından gönderilen videolar Kurye Video Organizasyonu’ndan Irmak ve Ceren Arkman’ın seçim ve kürasyonu ile üç gösterim programı altında toplanıyor. “Şehir ve Sosyal İnsan” başlıklı ilk seçki, içinde yaşadığımız şehirlere ve sosyal hayatta üstlendiğimiz rollere odaklanıyor. “Siyasal ve Kültürel İkonlar” başlıklı ikinci seçki, hayatı algılayışımızda büyük öneme sahip simge ve ikonlara farklı gözlerle bakmayı deniyor. Üçüncü seçki; “Parçalanmış Beden ve Benlik” beden ve benliğin parçaları üzerine videoları bir araya getiriyor.


Tekrar izlenmesi gerekenler ve ilkler bir arada


Geçen yıl Contemporary İstanbul’da Ermeni sanatçıların Türk sanatseverlerle buluşturulduğu “Ermenistan’dan Sanat” sergisi bu yıl da yeni eserler ve sanatçılarla tekrar sanatseverlerin beğenisine sunuluyor. Bu yıl fuarda Ermeni sanatçılardan Ruben Grigorian, Sarkis Hamalbashian, Gabriel Manoukian eserlerine yer veriliyor.


Ayrıca Komet’in 70. Yaşı tablo, video seçkisinden oluşan ve sanatçının ilk kez sergilenecek 27 eserine yer verilen ‘ O DEĞİLSE BAŞKASIDIR’ – ‘ESRARENGİZ’ başlıklı bir sergiyle kutlanıyor.

Sponsorlarla zenginleşen sanat


Akbank Private Banking, 5.kez ana sponsorluğunu üstlendiği fuarda, Akbank Private Banking Lounge’nda Resim Heykel Müzeleri Derneği tarafından 30 yıldır sergilenen “Günümüz Sanatçıları Sergisi”ne ve çocukların interaktif uygulamalı sanat eğitimine ev sahipliği yapacak. Aynı zamanda AkSigorta kanalı ile sanat eserlerinin sigortalanmasına yönelik çalışmaların da Contemporary İstanbul fuarı kapsamında tamamlanmasıyla, çalışma ilk olarak fuarda alınan eserlerin sigortalanması ile başlayacak.


Destek sponsoru Zorlu Center’ın en önemli fonksiyonlarından biri olan ve sanatın çeşitli dallarına ev sahipliği yapmak üzere çok amaçlı sanat merkezi olarak tasarlanan Performans Sanatları Merkezi, inşaat aşamasındayken sanata destek vermeye devam ediyor. Zorlu Center özel lounge alanında fuar boyunca konuklarını ağırlayacak. Aynı zamanda Cemal Emden’in Zorlu Center’in inşaat sürecini anlatan “Konstrüktif Parçalar” sergisi özel tasarım bir konteyner içinde sanatseverlerle buluşacak.


Günlük hayatın içine karışan sanat


Contemporary Istanbul bu sene İstanbul Kongre Merkezi ve Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı’nın sınırlarını aşıyor. İlk defa fuar kapsamında 3 eser Nişantaşı çevresinde sergileniyor, sanat kamusal alanlara karışıyor. Versaille Sarayı’ndaki heykel yerleştirmeleriyle tanınan Fransız sanatçı Bernar Vedet’in (Riff Art Project / Paris- İstanbul) “Klasik Yay” isimli heykeli Apdi İpekçi Caddesi’nde sergilenecek. İspanyol sanatçı Carlos Aires’in (Mario Mauroner Contemporary Art, Viyana) “Acı” isimli renkli yerleştirmesi The Sofa Hotel’in ön cephesinde görülebilecek. Azade Köker’in “Bayrak/Göz” isimli yerleştirmesi Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı Rumeli Girişi’nin simgelerinden olacak.


Sanat ve eğlence aynı sahnede


Contemporary İstanbul 6. yılını kutlarken 23 Kasım Çarşamba açılış akşamında 4 sıra dışı ses ve sahne performans sanatçısını ağırlıyor; Renissance Man ile beraber Tal Isaac, Voin De Voin, Erdem Helvacıoğlu ve Özgür Erkek ziyaretçilere bu önemli akşamda unutulmayacak bir deneyim yaşatacak. İstanbul Kongre Merkezi’nde Erdem Helvacıoğlu ve Tal Isaac- Renaissance Man gerçek ses elementlerinden ilham aldıkları özel ses performanslarını sergileyecekler. Lütfi Kırdar’daki açılış performansı Özgür Erkök’ün ‘Otozit Parazit’ isimli kostümlü sahne performansı ve Bulgaristan asıllı Alman sanatçı Voin De Voin’in dilin olası çağrışımlarından esinlendiği “PLAY” isimli performansını bir araya getirecek.


Contemporary Istanbul 26 Kasım Cumartesi gecesi FG 93.7 işbirliğiyle tüm sanatseverleri, The Hall Urban Style’da buluşturacak. “The Night Destination”da FG 93.7 DJ’lerinden Orkun Bozdemir ve Low Earth bu gecenin keyifli müziğinin yaratıcısı olacak. Gelişmeleri her an takip edebilirsiniz


Contemporary İstanbul’daki tüm yenilikler 20 Kasım’dan itibaren iPhone ve iPad dergisi iFest’in Contemporary İstanbul’a özel içeriğinde yer alacak. İnteraktif içeriğe sahip olacak iFest ile tüm galerilerin listesine, sanatçı bilgilerine, fuarda gerçekleştirilecek röportajlara, en güncel videolara, CI Dialogues konferans programının yanı sıra etkinlik detaylarına, partilere, makalelere, fuarın resmi dergisi ICE Magazine’deki en özel içerik ve röportajlara ulaşılabilecek.


Contemporary İstanbul Hakkında:


Türkiye’nin ilk ve tek uluslararası çağdaş sanat fuarı Contemporary İstanbul, 6.yılında 24-27 Kasım 2011 tarihleri arasında İstanbul Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı ve yanındaki İstanbul Kongre Merkezi’nde toplam 12.500 m2’lik bir alanda gerçekleştirilecek. Türkiye'de bugüne kadar yapılan en geniş kapsamlı güncel sanat fuarı olan Contemporary İstanbul, ülkenin kültürel ve sanatsal yaşamını dünyaya tanıtmaktadır.


Dört gün boyunca süren Contemporary İstanbul, ulusal ve uluslararası galerileri, tüm dünyadan gelen sanatçıları, koleksiyonerleri, müze müdürlerini, küratörleri, sanat eleştirmenlerini, basın mensuplarını ve sanatseverleri konukedecektir. Ana etkinliğinin yanı sıra Contemporary Istanbul ülkenin sanatsal gelişimine katkıda bulunmak üzere yıl boyunca tartışma panellerinden, sergilere kadar birçok yan etkinlikleri ve sanat projelerini sunmaya devam etmektedir.

Aromaterapinin faydaları nelerdir?Aromaterapi ruh sağlığına iyi geliyor mu? Ofis ortamında hangi uçucu yağlar kullanılabilir? Alerji sorunu olanlar hangi uçucu yağları kullanabilir? Aromaterapist Aslı San Bilgin aromaterapinin faydaları hakkında bilgiler verdi.

Bir Kot Bir Bluz

Bir Kot Bir Bluz
Astroloji
KOÇ
BOĞA
İKİZLER
YENGEÇ
ASLAN
BAŞAK
TERAZİ
AKREP
YAY
OĞLAK
SAKA (KOVA)
BALIK
Bugün

Gün içinde yoğun bir temponuz olabilir. İletişimden kaynaklı yanlışlıklara dikkat etmelisiniz. Yakın çevrenizdeki değişikliklerle ilgileneceğiniz zamanlar var. Hayal ettiğinizden farklı olaylarla karşılaşabilirsiniz. İşlerinizde en iyisini yapmaya çalışacaksınız. Dedikodulara kulak asmamalısınız. Akşam saatlerinde yeni şeyler deneyimlemek isteyebilirsiniz.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Sorumlu olduğunuz işlerde hayaller içinde olmamaya özen gösterin. Mücadele ettiğiniz konularda çatışmalı olayların içinde kalmayın. Başarı elde etmek için, yeteneklerinizi kullanmak isteyeceksiniz. Maddi kaynaklarınızla ilgili blokajlar hissedebilirsiniz. İkili ilişkilerinizde duygusal olarak engellendiğinizi hissedebilirsiniz.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Bugün kişisel hassasiyetinizin olduğu konular gündeminizi meşgul edebilir. Hayallerinizin peşinden gidip, yeni başlangıçlar yapmak isteyebilirsiniz. Sorumlu olduğunuz işleriniz için mücadele verebilirsiniz. Zirvede kalabilmek için bazı şeylerden ödün vermeniz gerekebilir. Akşam saatlerinde kendinizle ilgili değişim içinde olabilirsiniz.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Bugün bilemediğiniz konular gündeminizi meşgul edebilir. Umut ettiğiniz şeylerden dolayı hayal kırıklığı yaşayabilirsiniz. Gizli düşmanlarınıza karşı dikkat etmenizde fayda var. Bazı olayları kabullenme içine girebilirsiniz. Tartışmalara karşı duyarlı olun. Sorumlu olduğunuz işlerinizde gelecek yönünde beklentilere girebilirsiniz.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Bugün alacağınız desteklerle işlerinizi tamamlamanıza yardımcı olacaktır.  Gelecek beklentilerinizle ilgili yeni sorumluluklar alabilirsiniz. Uğraştığınız işlerde yeni kararlar söz konusu. Gün içinde fikir çatışmaları olabilir. Arkadaşlarınızla yaptığınız programlar sizi kısmen rahatlatacaktır. İlerleyen saatlerde planlarınızda değişiklikler olabilir.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

İş hayatınızla ilgili konularla ilgileneceğiniz bir gündesiniz. Başarı için çok çaba sarf edebilirsiniz. Üstlerinizden destek almak sizi motive edecektir. Sorumlu olduğunuz konuları daha fazla göz önünde tutmak isteyebilirsiniz. Annenizle ilgili konuları ihmal etmemeye çalışın. Akşam saatlerinde farklı konularla ilgilenebilirsiniz.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Gün içinde yeni şeyler öğrenmek için çaba gösterebilirsiniz. Akademik konularla ilgileneceğiniz zamanlar var. Yabancılarla ilgili olaylar gündeminizi meşgul edebilir. Eksik iletişimden kaynaklı problem çıkabilir. Sorumlu olduğunuz konularda sezgileriniz size yol gösterecektir. İşlerinizde gelecek yönünde kararlar almak durumunda kalabilirsiniz.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Bugün endişe duyduğunuz konularla ilgilenmek durumunda kalabilirsiniz. Bu olaylar size kriz yaratabilir. Sinirlerinizi kontrol etmeye çalışmalısınız. Gün içinde sizi uğraştıracak olaylardan uzak durun. Sorumlu olduğunuz konulara vereceğiniz mücadeleler önem kazanabilir. İlerleyen saatlerde ilişkilerinizde kopmalar olabilir.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Eşinizle ilgili konular gündeminizi meşgul edebilir. Sabah saatlerinde daha fazla sezgilerinizle hareket etme eğiliminde olabilirsiniz. İkili ilişkilerinizde çıkabilecek iletişim problemlerine karşı dikkatli olmanızda fayda var. İç dengenizi korumaya çalışın. Akşam saatlerinde hobilerinizle ilgilenebilirsiniz. Kendinizi tamamlanmış hissedebilirsiniz.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Bugün çalışma hayatınızda daha fazla sorumluluk alabilirsiniz. Gelecek yönünde hedeflerinizle ilgili üstlerinizle iletişime geçebilirsiniz. İş arkadaşlarınızla birlikte alternatif planlar yapmak işlerinizi kolaylaştırabilir. Sizi bazı olaylar yorabilir. Fikir ayrılıkları doğabilir. İlerleyen saatlerde farklı programlar yaparak günün yorgunluğunu atmış olursunuz.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Uğraştığınız işlerde en iyisini yapmaya çalışacağınız bir gündesiniz. Yaratıcı olduğunuz konulara zaman ayırmak isteyebilirsiniz. Keyif aldığınız işlerde ilişkilerinizi kullanmak sizi ileriye taşıyacaktır. Gün içinde birçok konuda alternatif planlar yapabilirsiniz. İlişkide olduğunuz kişilerle çatışma içinde olmamaya özen gösterin.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Ev hayatınızla ilgili konularda karşıt fikirlerle karşılaşabilirsiniz. Planlarınızda değişiklikler olabilir.  Sabah saatlerinde hayaller içinde kalmak isteyebilirsiniz.  Gün içinde geçmişle ilgili olaylar gündeme gelebilir. Bu konularda kendinizi rahatlatmaya çalışın. İkili ilişkileriniz gündeminizi etkileyebilir. Çatışmalara dikkat edin.Devamını Oku

Devamını Oku
Hafta Hafta Gebelik

Gebeliğinizin kaçıncı haftasındasınız?

Günün Yazıları

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber